בניין הניו יורק טיימס
בניין הניו יורק טיימסצילום: רויטרס

אתר התחקירים האמריקאי The Intercept חושף כי הנהלת ה"ניו יורק טיימס" הנחתה את עובדי העיתון שלא להשתמש במספר מילים בכתבות על המלחמה בעזה.

בין היתר הורתה ההנהלה לעובדי העיתון להימנע משימוש במילים "פלסטין", "רצח עם", "טיהור אתני", "מחנות פליטים" או "שטח כבוש" כאשר הם מדווחים על המלחמה בעזה.

המזכר הפנימי שנחשף כעת נכתב על ידי האחראית על הסטנדרטים העיתונאיים ב"ניו יורק טיימס" סוזן ווסלינג יחד עם העורך הבינלאומי פיליפ פאן. המזכר הופץ בין עובדי ה"ניו יורק טיימס" לראשונה בנובמבר 2023, חודש לאחר פרוץ המלחמה, ומאז עודכן מספר פעמים על רקע התפתחות המלחמה.

על המילה "פלסטין", כותבים עורכי המזכר הפנימי כי "אין להשתמש במילה 'פלסטין' בתאריכים, טקסט שגרתי או כותרות, למעט מקרים נדירים מאוד כגון כאשר העצרת הכללית של האו"ם העלתה את פלסטין לדרגת מדינה משקיפה שאינה חברה, או התייחסויות ל פלסטין ההיסטורית".

ההנחיה של בכירי ה"ניו יורק טיימס" גררה ביקורת מצד חלק מעובדי העיתון, שטענו כי מדובר ב"הטיה לטובת ישראל" בדיווחים על המלחמה.

אחד מעובדי ה"ניו יורק טיימס" שהתראיין לאתר The Intercept אמר כי "אני חושב שזה מסוג הדברים שנראים מקצועיים והגיוניים אם אין לך ידע על ההקשר ההיסטורי של הסכסוך הפלסטיני-ישראלי. אבל אם אתה כן יודע, זה ברור עד כמה ההנחיות האלו נראות כמתנצלות כלפי ישראל". במזכר הפנימי שנשלח לעובדי העיתון נכתב כי "המילה 'טבח' ומילים דומות מייצגות רגשות ולא מידע" ולכן עובדי העיתון מתבקשים להימנע מהן.