הדולפינים
הדולפיניםצילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים

בפיקוח ים של היחידה הימית ברשות הטבע והגנים נצפו הבוקר (חמישי) חמישה דולפינים עם דולפין צעיר מהסוג דולפינן מצוי מול חוף יפו.

הדולפינים ליווי את סירת היחידה הימית של רשות הטבע והגנים במשך מספר דקות.

גיא לויאן, מנהל מרחב מרכז ביחידה הימית ברשות הטבע והגנים, סיפר: "הופתענו לראות באמצע ההפלגה דולפיננים קופצים בים. היה גם גור אחד תצפית משמחת לדור המשך".

ברשות הטבע והגנים מספרים כי הדולפינן המצוי הוא היונק הימי הנפוץ ביותר בישראל. מבנה גופו מלא ומגושם וצבעו אפור עד חום, עם בטן בהירה. חרטומו קצר ועבה, והוא מופרד על ידי כפל בולט מקדמת הקדקוד. אורכו 2.5-3.5 מ'.

להקה ממוצעת מונה חמישה-שישה פרטים ומורכבת מנקבות וגורים או מצעירים משני הזוויגים. הזכרים שוחים בגפם או בזוגות וחוברים ללהקות מזדמנות. הדולפינן המצוי חי מעל מדף היבשת ולעתים פוקד את הים העמוק.

אוכלוסיית הדולפינן המצוי מעל מדף היבשת שלאורך חוף הים התיכון בישראל מוערכת ב-300-400 פרטים. תת האוכלוסייה בים התיכון מסווגת כמין שעתידו בסכנה, כאשר הסיכון העיקרי שמאיים עליה הוא לכידה בשוגג בציוד דיג. איומים נוספים כוללים את זיהום הים, בליעת פסולת ופגיעה במארג המזון.

ב-2017 הכריז הארגון הבינלאומי לשימור טבע (IUCN) על שטח מדף היבשת שמול חופי הים התיכון של ישראל כאזור חשוב ליונקים ימיים (IMMA), בעקבות תצפיות של דולפיננים מצויים ודולפינים מצויים על ידי תצפיות חוקרים ורשות הטבע והגנים.

צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים
צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים
צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים
צילום: גיא לויאן רשות הטבע והגנים