שליח חדשות 12 לאירופה אלעד שמחיוף יצא יחד עם עמיתו אוהד חמו לחקור מקרוב את העיר שבה יתקיים האירוויזיון - מאלמו - וחזר עם תובנות קשות במיוחד לגבי רמות האנטישמיות הגבוהות.

"אוהד חמו ואני נסענו למאלמו כדי לבדוק את המצב. הדיבור על מאלמו כעיר האנטישמיות ביותר באירופה, סכנה ליהודים, עם כוחות איסלאמים קיצוניים, אנטי-ישראלים ואנטישמים - אינו חדש. יצאנו לבדוק האם לקראת האירוויזיון העיר תהיה בטוחה לקהל הישראלי, לאוכלוסייה המקומית היהודית. בתור מי שמסקר את אירופה מקרוב כבר 11 שנעם, חשבתי שיש לי הבנה לגבי עם מה אנחנו מתמודדים שם - והופתעתי", מספר שמחיוף בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "רמות האגרסיה והשנאה הפתיעו אותי. יש תהום שפעורה בין אותו פלג אנטי ישראלי קיצוני לבין האמת. דיברנו עם אנשים בשוק באמצע היום כשהם יודעים שהם מצולמים - ואמרו לנו שלא קרה דבר ממה שתיארנו ב-7 באוקטובר וחמאס לא פגע באזרחים. אומרים לנו ש'יהודים הם עם השקר', ש'יהודים יותר גרועים מקופים וחזירי'ם. אחד מהם אמר שאם זה היה תלוי בו לא היה יהודי או ישראלי אחד חי בעולם. כשהדבר הזה נאמר כך ברחוב, מול המצלמה, זה מטריד, מפתיע ומטלטל ממש אפילו מישהו כמוני שמכיר את זה".

הוא מעריך שהגבולות בין שנאת יהודים ושנאת מדינת ישראל הטשטשו מאוד בחודשים אחרונים. "במאלמו, לפני כמה חודשים, בהפגנה קטנה אנטי-ישראלית שרפו את דגל ישראל. זה לא דבר חדש וראיתי את זה קורה במקומות אחרים. אבל כשהחזיקו את דגל ישראל על מקל והציתו אותו - המפגינים הסתובבו והציגו אותו לראווה אל מול בית הכנסת הגדול של מאלמו. אני חושב שזה מסמל יותר מהכל שבחלקים גדולים מתוך הקבוצות האלה יש אנטישמיות שמשולבת עם אנטי-ישראליות. מאז השבעה באוקטובר, הגבולות הטשטשו עוד יותר ‫והעוצמות בעיקר, עלו ‫בצורה מאוד מאוד משמעותית".

שמחיוף מגיש כי "אי אפשר להתעלם מהסמליות כשדבר כזה קורה באירופה. דיברנו עם חברי הקהילה היהודית ואמר לנו אחד מהם שעבורו חג זה להגיף את התריסים ולסגור את החלונות. הרב של הקהילה הוסיף שהדיבור בתוך הקהילה במאלמו הוא שאולי אין הרבה תקריות אנטישמיות - כי היהודים למדו להתחבא. סיפר לנו בחור יהודי שנולד בשבדיה, יהונתן, שהוא עובר לפעמים בדרך לעבודה ומהבית ליד הפגנות אנטי ישראליות והוא בחרדה שאולי משהו במראה שלו יסגיר את זה שהוא יהודי. אז הוא מתכונן נפשית לצעוק 'ישראל רוצחת' ולברוח - כדי שלא יחשבו שהוא לא חלק מההפגנה. כשאתה שומע על הדברים האלה באירופה יש לכך משמעות נוספת".

הוא מסביר למה לישראלים לעתים קשה להבין את הבעיה. "הפרויקט הישראלי והציוני הוא כל כך מוצלח והצליח ליצור דור או כמה דורות של יהודים שלא חוו את תחושת המיעוט. אין להם לנו כישראלים בישראל את התחושה של מיעוט נרדף. היהודים באירופה עדיין חיים עם ה-DNA הזה - של קהילה יהודית כמיעוט נרדף. כשאתה שומע ברחוב טקסטים כמו 'צריך להשמיד את היהודים', כשאתה רואה סממנים נאציים, זה מפחיד ומטריד קהילות שלמות ולא סתם אנשים מורידים סממנים יהודים".

בחודשים האחרונים המתקפות המילוליות הפכו אלימות יותר ויותר. "אנחנו רואים עלייה דרמטית וחסרת תקדים בתקריות האנטישמיות וגם במתקפות פיזיות. זה בשוליים ומדובר במקרי קיצון, אבל שמענו גם על אנשים שהותקפו פיזית רק כי דיברו עברית, או כי שאלו אותם אם הם יהודים וראו שהם יהודים. אלו עדיין אירועים חריגים. אנחנו לא רואים פה כנופיות שיוצאות וצדות יהודים ברחוב. יש הפגנות פרו-ישראליות, יש מרכזי קהילה יהודים, יש חיי קהילה יהודיים. אבל זה קורה כי יש אבטחה חסרת תקדים - ובשכונות היהודיות בלונדון אני רואה אבטחה כמו שלא ראיתי בעשור האחרון".

"בנוסף, עצם זה שיש פחד וחשש - זה כבר חלק מאוד גדול בסיפור. גם אם בסופו של דבר יש מי שיאמר שהפחד בעוצמות האלה הוא לא מוצדק, זה שהוא קיים, זה כבר חלק מאוד גדול בסיפור, וזה חלק מההתמודדות של הקהילות היהודיות והישראליות באירופה, ובכלל ברחבי העולם, מאז השבעה באוקטובר", מסכם שמחיוף.