אליהו יוסיאן, חוקר המזרח התיכון
אליהו יוסיאן, חוקר המזרח התיכוןצילום: ערוץ 7

חוקר איראן והמזרח התיכון, אליהו יוסיאן, שוחח עם ערוץ 7 על התגובה הנדרשת מצידה של ישראל למתקפה האיראנית - כשברקע חשש שמתקפה ישראלית תסכל את הקואליציה הבינלאומית שגיבשה ארה"ב.

ההתמהמהות בתגובה הישראלית מתפרשת בטהרן, אומר יוסיאן, כ"מחסור בעמוד שדרה מבצעי", וכדי לשנות את התדמית הזו נדרשת תגובה תקיפה בזמן הנכון לנוכח הפרת גבולה הריבוני של ישראל.

לדבריו גם אם התגובה תתעכב מעט, שבוע, חודש או שלושה חודשים, היא תיבחן בעוצמתה ובאפקטיביות שלה, ובמידה והיא אכן תהיה עוצמתית ותקיפה יהיה ברור גם בטהרן שהעיכוב נבע מצורך מבצעי בהתארגנות מתבקשת לפעולה.

לעומת זאת, במידה והמכה הישראלית לא תגיע, או שהיא תגיע מדורגת או מידתית, "אז נפסיד את המשחק התודעתי", אומר יוסיאן, וכשהוא נשאל איך נראית לטעמו תגובה ראויה מול האיראנית הוא מעלה אפשרות של פגיעה ישראלית אנושה בשדות הנפט האיראניים. "שמונים אחוז מכלכלת איראן נשענים על דלק וגז. כשאנחנו מורידים את שדות הנפט שלהם אין להם למכור נפט ושמונים אחוז מהכלכלה שלהם נעלמה, וכך אין למשטר האיראני כסף לשלם למיליציות שלהם כמו חיזבאללה, החות'ים, חמאס ועוד, אין להם כסף לשלם לכוחות שלהם כמו משמרות המהפכה, כוחות קודס והצבא, ואפילו לא משכורות לעם שלהם".

ומה באשר לאינטרסים האירופאיים שמתחת לשולחן, מה שיגרור לחץ אירופי אדיר על ישראל? יוסיאן מציין כי "המשטר האיראני מוכר בין 500 אלף לשני מיליון חביות ביום. גם אם הם לא ימכרו כלום ויהיה מחסור של החביות האלה רוסיה וסעודיה יכולות למלא את הפער הזה. בכל תקופת הסנקציות, בסוף הקדנציה של טראמפ, הם מכרו חצי מיליון חביות נפט בשוק השחור ורוסיה וסעודיה מילאו את הפער הזה, כך שרוסיה תשמח למלא את הפער. זה אינטרס שלה. לכן מצד אחד אנחנו מפנצ'רים את המשטר האיראני וזה גם תואם את הרצון הרוסי".

על העמידה הרוסית לצד איראן אומר יוסיאן כי מדובר בהתייצבות, אך לא בכל מצב ובכל מקרה. "רוסיה לצד איראן, אבל לא כל הזמן. היא רואה במשטר האיראני ג'וקר שהיא לא רוצה לאבד אותו. לכן אנחנו רואים את הסנקציות שרוסיה לא הטילה עליהם וטו, כי היא רוצה את הרפובליקה האיסלאמית של איראן כבת ברית אבל חלשה".

בהתייחס ללחץ האמריקאי אומר יוסיאן כי אכן בשלב הנוכחי לא נוכל להתעלם מהאמירה האמריקאית והסיבה לכך אינה חולשתה של ישראל אלא חוסר היכולת, הכישרון, המנהיגות והתפיסה המדינית ביטחונית בישראל. "ישראל היא בין עשר המדינות המובילות בחוסן הכלכלי, מעצמת סייבר, מעצמה אזורית ברמה הטכנולוגית עם נתונים מפוארים. הבעיה היא שהזרם שדוגל במערביות האמין בשלום באמונה שלמה, הוא חשב שהגענו לעידן של שלום והתעלמו מכך שאנחנו יהודים בלב המזרח התיכון עם הרבה איומים קיומיים ונדבקנו במחלת המערביזציה. כך המציאו נוסחה ארורה של 'צבא קטן וחכם' וצמצמו בשלושים השנים האחרונות חמישים אחוז מהצבא".

מוסיף יוסיאן ומציין כי בתקופתם של יעלון וגנץ כרמטכ"לים הורדו בשתי פעימות מכוחות הצבא 1500 טנקים מהסד"כ הצה"לי ונותרנו כעת עם צבא קטן עד כדי כך שאינו יכול להילחם בשתי גזרות במקביל. "רק התפיסה החולנית המערבית שהאמינה בשלום הביאה אותנו לכך. לכן אנחנו במלכודת וזקוקים לארה"ב ובשלב הנוכחי אי אפשר להתעלם מהדרישה האמריקאית, לא בגללם אלא בגללנו". כעת, הוא אומר, עלינו לעסוק בהעצמת הצבא לקראת עוד עשור ולהיבנות מחדש על מנת לייצר עצמאות ביטחונית ומדינית לישראל.

עוד שאלנו את יוסיאן אודות המכה שהוא מציע בשדות הנפט האיראניים, אם אין בכך חשש לפגיעה באוכלוסיה אזרחית, והוא משיב בשלילה מוחלטת. "שדות הנפט לא קשורים לאוכלוסייה", הוא קובע.