פרופסור נדירה שלהוב קיבורקיאן
פרופסור נדירה שלהוב קיבורקיאןצילום: Chaim Goldberg/Flash90

המשטרה עצרה את המרצה באוניברסיטת העברית פרופ׳ נדירה שלהוב-קיבורקיאן בחשד להסתה, לאחר שהאשימה את ישראל ברצח עם בעזה והטילה ספק בפגיעות המיניות בטבח השבעה באוקטובר.

לפני כשבועיים המליצה המשטרה לפתוח נגד המרצה בחקירה פלילית. ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יגאל בן שלום, המליץ לפרקליטות לאשר את פתיחת החקירה בחשד להסתה.

הפרופ' הושעתה בעבר מהאוניברסיטה לאחר שפרסמה עצומה שבה האשימה את ישראל בביצוע השמדת עם בעזה. בין השאר אמרה כי "זה הזמן לבטל את הציונות", והטילה ספק במעשי האונס ב-7 באוקטובר: "הם ישתמשו בכל שקר. התחילו בתינוקות, המשיכו באונס, והם ימשיכו עם מיליון שקרים אחרים. הפסקנו להאמין להם, אני מקווה שהעולם יפסיק להאמין להם".

האוניברסיטה העברית קבעה כי היא תושעה עד תום הסמסטר - סנקציה שהתבררה כחסרת משמעות - משום שהוא הסתיים. לפני כן הודיע ראש בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, פרופ' אשר בן אריה, כי השעייתה של פרופ' שלהוב-קיבורקיאן מהוראה עדיין בתוקף.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הגיב למעצר ואמר: "מברך את המשטרה על מעצרה של הפרופסור נדירה שלהוב קיבורקיאן שהסיתה נגד מדינת ישראל. המעצר הזה מעביר מסר חשוב - מי שיסית נגד מדינת ישראל, לא יוכל להתכסות תחת תפקיד וטייטל כזה או אחר. הצוות נגד הסתות לטרור ברשת שאני עומד בראשו ממשיך לפעול ולהתוות מדיניות - כל מסית יבוא על מקומו".

ח"כ אלמוג כהן הוסיף: "אני מברך את משטרת ישראל על מעצרה של המרצה המסיתה פרופ׳ נדירה שלהוב מהאוניברסיטה העברית בחשד לעבירות הסתה. מדינת ישראל אשר נמצאת במלחמה היסטורית, לא יכולה להרשות לעצמה העסקת מרצה שמתנהלת כגיס-חמישי ובעודה מלמדת את הסטודנטים המצויינים שלנו חושבת שהם מבצעים רצח-עם בעזה".

"הסטודנטים משמשים נדבך קריטי וחשוב במערך המילואים של מדינת ישראל, וחוד החנית בשמירה על הדמוקרטיה הישראלית. נמשיך ונעמוד איתן מאחוריהם", דברי כהן.

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) כתבה: "אני מודה למשטרת ישראל על מעצרה של פרופ׳ נדירה שלהוב-קיבורקיאן-לאחר שהאשימה את ישראל ברצח עם בעזה והכחישה טבח בילדים ואונס של נשים. ‏אני שמחה שהמאבק שלי נשא פרי. ‏נגמרו הימים שיש לנו סבלנות לתומכי טרור".

"‏אחרי 7 באוקטובר כל מי שחבר לאויב, תומך באוייב - הוא כמו אויב וחייב לשלם על זה מחיר כבד ביותר. ‏אני לא אשתוק מול אף מסית גם אם בטעות הוא מכונה ד"ר או פרופסור", הוסיפה.

יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית אלחנן פלהיימר אמר: "אנו מברכים על מעצרה של פרופ' שלהוב ומקווים כי מעצרה יסמן דרך חדשה לצורת הטיפול בכל נושא ההסתה באקדמיה ובהסתה כנגד ישראל באופן כללי. סטודנטים ברחבי ישראל והתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בראשם, זעקו במשך תקופה ארוכה לעצור את ההסתה שלוחת הרסן וטוב שהגיעה העת לכך. ישראל נמצאת בימים אלה בשלל חזיתות וראוי יהיה כי לפחות במלחמות אשר בתוך ביתנו נדע להתמודד בצורה הנכונה כדי לגדוע תופעה בזויה זו".

בתנועת אם תרצו שהגישה תלונה במשטרה נגד פרופ' שלהוב-קיבורקיאן הגיבו: "אנו מקווים שלאחר חקירה משטרת ישראל תגיש כתב אישום נגד קיבורקיאן. קיבורקיאן צריכה לשלם מחיר פלילי על אמירותיה המסיתות. על האוניברסיטה העברית לחשב מסלול מחדש ולפטר את המרצה בהקדם".