בית הכנסת שהושחת בירוואן, ארמניה
בית הכנסת שהושחת בירוואן, ארמניהצילום: באדיבות המצלם

על רקע המלחמה בישראל והתחממות הזירה הדרומית והצפונית, בארמניה, בה חיה קהילה יהודית קטנה, הסובלת מתקיפות על בית הכנסת המקומי - עולות רוחות אנטישמיות.

כזכור, בסוף השנה שעברה, בית הכנסת המקומי הוצת מספר פעמים, ניאו-נאצים צעדו במרכז הבירה ולאחר הטבח במוסקבה - גורמים אנטישמיים האשימו את היהודים במעורבות במעשה.

ההתפתחות האמורה מדאיגה את הקהילה היהודית השכנה באזרבייג'ן. חרף המתיחות העזה השוררת בין שתי המדינות, בקהילה היהודית המקומית דואגים לשלומם של היהודים בארמניה.

"אנו מתפללים לשלומם ושלומם של כל היהודים באשר הם בתקופה הקשה הזאת", אמר הרב זמיר איסייב, רב הקהילה היהודית הספרדית בבאקו, "בעבר כבר קראתי ליהודי ארמניה למצוא מחסה אצלנו, כי היחס כאן הוא אחר לגמרי – כבוד והערכה", הוסיף.

הרב איסייב הזכיר את "עלילת הדם" שהומצאה על ידי " הוסאנק" – קבוצה הניאו נאצית, שטענה כי מתקפת הטרור האחרונה במוסקבה בוצעה על ידי יהודים. כפי שנכתב בערוצי טלגרם ורשתות חברתיות של הלאומנים הארמנייםת ההסבר היה כי "יהודים תמיד מבצעים פיגועי טרור בפורים שלהם, מתוך מנהג ובמגמה להנציח את הטבח של 75,000 פרסים מאבותיהם לפני 2,500 שנה".

"לפני יותר משלושה חודשים, אותה קבוצה צעדה בבירת המדינה בירוואן עם דגלים נושאי צלבי הקרס מסוגננים, וקראו קריאות דומות לקריאות של הנאצים בגרמניה. הם משדרים שנאה כלפי יהודים והרשויות אינן עושות דבר – כפי שנכתב בעיתונות בארץ, מנהיג נאו נאצים התפאר ברכישת נשק בחנויות בבירת ארמניה, ירוואן", אמר הרב איסייב, "דווקא בחג הפסח אנחנו חייבים לצעוק: דיי לאנטישמיות, בארמניה ובכל מקום בעולם. דיי לשנאה! דיי לשפיכת הדם", הוסיף.

בימים האחרונים סגן שר החוץ הארמני ואהאן קוסטאניאן תקף את מדינת ישראל וטען כי היא "מאיימת על חיי הארמנים בירושלים", כלשונו.

לדבריו, "בירושלים נעשה ניסיון לשנות את הסטטוס קוו, ומשרד החוץ הרפובליקני מעלה את הנושא בפני שותפים שונים המתעניינים בבעיה: עם מדינות ערב, עם שותפים בינלאומיים וגם בפלטפורמות רב-צדדיות", אמר.

טענות דומות לאלה מופיעות ברשתות החברתיות בארמניה, ואף שגריר ארמניה בישראל השמיע קולות דומים.