הרב דוד לאו בעצרת האחדותצילום: דוברות מטה המשפחות

בכיכר החטופים בתל אביב התקיימה הערב (חמישי) עצרת האחדות בה נטלו חלק מכל קשת החברה הישראלית בקריאה לשחרור החטופים.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, קרא בתחילת העצרת להוסיף כיסא ריק בשולחן ליל הסדר ולומר תפילה לחזרתם ושיבתם הביתה של כל החטופים.

"אין ימין אין שמאל, אין דתיים אין מסורתיים, חילונים - כולנו רוצים לראות את כולם בבית. הם מהבתים נחטפו, אני לא אומר שבויים - אלו חטופים שנלקחו מהבית, חטופים שנלקחו בפיג'מה, בכפכפים בתחושה מינימלית של חיים מהבית שלהם וחובתנו לומר והבאתי אתכם אל הארץ, את אלו שחיים אתנו ואת אלו שלצערי כבר לא בחיים אך מחובתנו להביא לקבר ישראל", הדגיש הרב לאו.

הוא הוסיף "לעיתים אנחנו מתווכחים וזה בסדר, מותר וצריך כל אחד להביע את דעתו, אני לא שונא ולא כועס על אף אחד על שדעתו הינה שונה מהדעה שלי - כולנו מאוחדים בדאגה, באהבה ובאכפתיות לכל אחד ואחת שלא בבית, לאלו שנחטפו, שנלקחו ואינם נמצאים בחיים רגילים. הם עדיין לא שבו הביתה, מגיע להם חג חירות, מגיע להם לחגוג חג חירות אמיתי ולחזור הביתה".

דיצה אור, אמו של אבינתן שנחטף מהמסיבה ברעים יחד עם בת זוגו נועה ארגמני, אמרה בעצרת: "בוער לנו חור ענק בלב בצורה שלו, הוא מאיים לבלוע אותנו. המשפחה שלנו לא שלמה, וכולנו משפחה אחת גדולה מלאה בחורים בלב. אני מאמינה בנסים - ומצפה להם".

אודי גורן, בן דודו של החטוף טל חיימי שנרצח על ידי מחבלים, ציין כי "גם אם יש בינינו מחלוקת, המטרה היא משותפת. החזירו את החטופים, אין דבר יותר חשוב מזה".

מורן זר קצנשטיין, מקימת תנועת בונות אלטרנטיבה, השתתפה באירוע יחד עם הרבנית ימימה מזרחי.

"לצד התפילה נאמר בתורה שעלינו לעשות השתדלות. כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לבדוק, מה המאמץ שאנחנו עושים כדי להשיב את החטופים והחטופות. עכשיו. 133 חטופות וחטופים, 195 ימים. אלו לא מספרים שנתפסים. לצד התפילה נאמר בתורה שעלינו לעשות השתדלות. דברים לא יקרו מעצמם. לא קיבלנו פטור מעשיה. וכל אחד ואחת מאיתנו צריכים לבדוק, מה המאמץ שאנחנו עושים כדי להשיב את החטופים והחטופות. עכשיו", אמרה זר קצנשטיין.

הרבנית ימימה מזרחי הדגישה: "כנגד ארבע נשים דיברה שנת תשפ"ד: החטופה, השכולה, המפונה מביתה וזו שאינה יודעת את נפשה. חטופה, מה היא אומרת? האם היא אומרת? למי היא אומרת? אולי היא שואלת: מה העדות והחוקים והמשפטים אשר ציוה ה׳? הוא ציווה שלא לשעבד ולענות, הוא ציווה לפדות, ואנחנו נאמר לה כהלכות הפסח: מבטיחים לך למצוא אותך ואת כולכם, מבטיחים להשיב את האפיקומן היקר שלנו שבלעדיו אין ליל סדר".

איריס חיים, אימו של יותם שנחטף ונהרג בשוגג בזמן שברח משוביו, הוסיפה: "יותם בני שרד בגבורה בשבי חמאס במשך שישים וחמישה ימים, השתחרר ביחד עם אלון שמריז וסאמר טללאקה, ושלושתם יצאו מהעולם כאנשים חופשיים, פרטיזנים, והוכיחו שוב מי הם האנשים בעם הזה. מה שעמד לרשותם לא היו קסדות ונשקים אלא רעות אחדות וחברות שבזכותם הצליחו".

דינה גדליה, אימו של רס"ל יוסף מלאכי גדליה ז"ל שנפל בקרב ב-7 באוקטובר, אמרה: "אנחנו בוחרים בכל רגע נתון עם איזה עיניים נראה. יוסף הציל חיים, לחם בגבורה, בתעוזה רבה. הכאב כל כך חזק, הגעגוע עמוק ונורא. אבל בתוך כל הרעש וההמולה, עם העיניים הטובות, נוכל לראות את הדברים אחרת".

הרב דורון פרץ, אביו של החטוף דניאל שנרצח וגופתו מוחזקת בידי חמאס ציין כי "במשך 166 ימים סבלנו. ראיתי את סבל אשתי האהובה את סבל משפחות החטופים שהפכו להיות המשפחה שלנו, סבל שלא ראיתי וחוויתי כל חיי. אין משימה לאומית יותר חשובה היום מלהחזיר את כל החטופים הביתה, כמה שיותר מהר".

מורן סטלה ינאי, שורדת השבי, סיפרה: "כמה חיכיתי לחבק את אמא ואת אבא. אמא בטח כל-כך דאגת. אבל שרדנו את זה אמא. שתינו. שרדנו. בהתחלה שאלתי למה אותי זכיתי מכולם. אבל הבנתי שהזכות בשליחות, גבוהה מכל הר. יש לי אותי, יש לי אותך. יש לי הכל. שמע ישראל, הפעם אני אומרת תודה. שמעת אותי. אני בטוחה. האם תוכל לפתוח את אוזניך גם לכל השאר בבקשה?".

חגי לובר, אביו של סמ"ר אלישע יהונתן לובר ז"ל, ביקש: "רדוף את אויבינו בני, רדוף את תמצית הרוע העולמי עד חורמה והצל מהם את אחינו אהובינו החטופים. רק אז תושלם המשימה ונוכל אנחנו המשפחה והעם להתאבל בשקט. ועשה זאת עכשיו. בני למרות הכאב על אחיך יהונתן, למרות לילות ללא שינה, המחכים לנו מפחד דפיקה נוספת בדלת".

מנחם קלמנזון, שהציל תושבים רבים בבארי יחד עם אחיו אלחנן קלמנזון שנפל בקרב ב-7 באוקטובר ציין כי "הערבות ההדדית לפדיון השבויים, לא פגה בעם שלנו, על כל גווניו ומנהיגיו. גם אם חולקים על הדרך, לא חולקים על הכאב, ועל הרצון להחזיר אותם. אני שנאלצתי לבוא למשפחתי, ללא אחי, מבין היטב ללב אחי ממשפחות החטופים, אני יודע מה אני הייתי נותן, כדי לחזור עם אחי להורי ולמשפחתו".

יגאל קליין, מזכ"ל בני עקיבא, אמר: "בבוקר שמחת תורה ה-7.10 פילחה אזעקת אמת את לב כולנו. האזעקה שפילחה את הלב גרמה לנו לרגע אחד לזכור מי אנחנו. אחרי חודשים של מחלוקת בתוכנו, לפתע נזכרנו שסוד כוחנו טמון באחדותנו. האזעקה פתחה כאב אדיר של עם בזמן שגיבורי עוטף ישראל נאנקו תחת האויב האכזר, האזעקה גרמה למאות אלפי אזרחים לעלות על מדים ולהצטרף ללוחמה של העם הזה הזה בשדה הקרב עד הניצחון".

"האזעקה הזו גרמה למאות אלפי חברי תנועות הנוער להתגייס, להתנדב ולפעול בערבות העורף: בבתי המלון , בבתי המגויסים, בחממות החקלאים ולמען אחינו החטופים- הנוער העובד והלומד ,דרור ישראל , הצופים בני עקיבא הם רק דוגמא לתנועות הנוער שפועלות יחד ומזכירות לנו שוב ושוב מי הוא העם המופלא הזה שסוד כוחו טמון באחדותו. בכיכר הזו שהתקדשה בדמעות ובגעגוע לאחינו ואחיותינו הנמצאים בשבי החמאס אנו ממשיכים להתגעגע אליהם, אנו מתפללים לשלומם, אנו מבקשים את אחינו ויחד איתם אנו מבקשים מחדש את אחדותנו, מבקשים את עצמנו", הוסיף.

לדבריו, "בעוד כמה ימים כשנציין את רגעי הלידה של העם המופלא הזה ניזכר שכמו שראינו השבוע בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב"ה מצילנו מידם, בליל הסדר ניזכר מחדש שכוחנו בחיבור האדיר שלנו, נתפלל הערב שבליל הסדר נראה כבר את כולם ששבו לגבולם, נתפלל להצלחת ושלום החיילים, נתפלל לנחמה למשפחות השכול, ובשם הנוער והעתיד נתפלל להיות מחדש אנחנו".

צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות
צילום: דוברות מטה המשפחות