אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: iStock

במאורע היסטורי צבא ארה"ב ערך סדרת ניסויים בהם התחרו טייס אנושי אל מול מטוס הנשלט על ידי בינה מלאכותית. מטוס X-62A פותח בשנים האחרונות על ידי DARPA הגוף לפיתוח אמצעי לחימה של צבא ארה"ב וחיל האוויר האמריקאי והראה יכולות תמרון מרשימות במהירות של כ2,000 קמ"ש ובגובה של 600 מטרים מעל הקרקע.

הבסיס ליכולות הטיסה של הבינה המלאכותית התחילו עם ניסויים בהם התחרו טייסים אנושיים כנגד בינה מלאכותית בסימולציות ממוחשבות שמדמות טיסה. בניסויים אלו, הבינה המלאכותית ניצחה באופן גורף, דבר שעשוי לרמז על היכולות של מטוסי הקרב בעתיד.

בדומה למבחנים שנעשים ברכבים אוטונומיים, גם בניסויים אלו תמיד נכח טייס מאחורי ההגה על מנת לוודא שהבינה המלאכותית לא יוצאת משליטה. בהצהרה שהוציא חיל האוויר האמריקאי נטען כי המטוס עבר בהצלחה את המבחנים אם כי היו פערים בין היכולות שלו בסימולציות ממוחשבות לבין הביצועים בפועל. הפערים בין היכולות נבעו בעיקר ממחסור בנתונים רבים שקיימים במציאות ולא קיימים בסימולציה, ותפקיד טיסות הניסיון הוא לתת לבינה המלאכותית את הניסיון הנדרש גם בתנאים הקיימים מחוץ לסימולציה.

בדומה לתחומים אחרים גם המגזר הצבאי בוחן את השימוש בבינה מלאכותית. עם זאת ההסתייגויות המשמעותיות בהענקת נשק לבינה מלאכותית כנראה יבטיחו שגם בעתיד הנראה לעין חיילים וטייסים אנושיים יישארו מעורבים בהפעלת כלי הנשק. אמנם, בניגוד לאימוץ ההדרגתי של כלי רכב אוטונומיים, ההצלחה המרשימה של מטוסים שנשלטים על ידי בינה מלאכותית עשויה לעורר מרוץ חימוש, שיחייב שילוב מהיר יותר של בינה מלאכותית בקרבות אוויר עתידיים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!