שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

הגיע הזמן

עכשיו, כשגם ארה"ב, אירופה ואפילו קטאר מודות בפה מלא שחמאס פשוט לא רוצה עיסקה ושישראל הלכה את כל הצעדים לקראתו על מנת לשחרר את חטופיה, האם מישהו מאותם שהאשימו את ממשלת ישראל בקשיות עורף עד כדי רצון שהחטופים לא ישובו לבתיהם, מישהו מאותם שהסיתו נגד הממשלה והלהיטו את הרוחות נגדה מתכוון להתנצל? או שאולי מהר מאוד נחזור לשמוע את אותן האשמות עם אותם עיניים רושפות אש וחרון? לצערי נראה לי שאני יודע את התשובה

לא צריך להתרגש

זה בסדר גמור שיש כאן אנשים שאומרים בפה מלא שאם יוצאים לבחירות והנורא מכל קרה, כלומר ממשלת ימין חוזרת לשלוט, הם לא יקבלו את תוצאות הבחירות. זה בסדר גמור שהאנשים הללו מודיעים מראש שאם הימין ייבחר שוב הם ימשיכו בדיוק באותן מחאות צווחות וזעקות. הכל בסדר. תמיד יש גם כאלה ורן אדליסט הוא רק מייצג שלהם. רק אם אפשר שבהפגנות האלה לא יצעקו את המלה 'ד-מו-קרט-יה'. שישאירו את זה לימין.

תשכחו מכרטיסי טיסה

בשולי החדשות עסקו השבוע בעניינן של חברות תעופה בינלאומיות שבחרו שלא לטוס לישראל או ממנה בעקבות ירי הטילים וכתב"מים האיראניים. חלק מהחברות הודיעו שיחזרו, חלק ביטלו, חלק אמרו שיבטלו וחזרו, בקיצור בלאגן שכל כולו תוצאה של לילה אחד שבו היה איום רקטי שלא מומש על ישראל.

עכשיו נדמיין לעצמנו איך תיראה התעופה הבינלאומית מישראל ואליה כאשר, חלילה, תקום מדינה פלשתינית שתאיים בכל רגע נתון מגבעות השומרון בכינון ישיר, לא במרחק של 7 שעות טיסה אלא של כמה שניות שיגור טיל כתף, שלא לדבר על אמצעים משמעותיים הרבה יותר במימון וארגון איראני. מישהו חושב שחברת תעופה כלשהי תסכן מטוס נוסעים ועליו מאות נוסעים בפגיעתו הרעה של טיל? הם הרי ינתקו מגע בו ביום, ולא מטעמי אנטישמיות אלא מטעמים כלכליים פשוטים. אנחנו לא רוצים אפילו לנחש את עלויות הביטוח של העלאת בואינג עמוס נוסעים לאוויר.

טיסות, ניתן לשער, יהפכו אז למשהו מדומיין, רחוק ובלתי ניתן להשגה.

כשחפצים מתחילים להתעופף

ותהום מרכז הארץ ויגעשו גוש דן ובנותיו. אזעקות הקפיצו את העם השוכן בנפת תל אביב ומראה האורות המעופפים שבשמים הותיר בהלה עמוקה בלבבות, גם אחרי שיורטו בהצלחה מרשימה.

הבהלה בהחלט מוצדקת. איש מאיתנו לא רוצה לשער מה היה קורה אם חלילה אחד מהמעופפים הללו היה נוחת בלב הציביליזציה הישראלית. רק רציתי להעיר שכדאי לזכור שבמשך עשרים שנה הבהלה הזו הייתה נחלת חלקם היומיומית של תושבי שדרות ויישובי עוטף עזה בואכה אשקלון. לא ממש התייחסו לזה כי זה היה אי שם בדרום הרחוק, המקום ההוא שהקובעים והמחליטים ממעטים לבקר בו, אז מעאלש.

כעת חשוב שכולנו נזכור היטב את הבהלה שאחזה בכולנו כדי שנבטיח לעצמנו לדאוג שאיש מתושבי הדרום לא יחוש תחושות שכאלה יותר.

איחור אופנתי

שוב העולם מקדים אותנו. אחרי שגרמניה אסרה להניף את דגל החמאס, למרות שאצלנו הוא בהחלט יכול להיראות בגאון, גם ובעיקר במקומות חשובים כמו הר הבית, כעת בית הנבחרים האמריקאי קובע שהקריאה 'מהים עד הנהר פלשתין תהיה חופשית' היא אמירה אנטישמית ויש לנהוג מול הקוראים אותה בהתאם.

מה יותר פשוט מזה? אם פלשתין מתפרסת על כל השטח שמהנהר ועד הים המשמעות היא שישראל הושמדה. הכי פשוט שיש. אפילו האמריקאים הבינו. כעת נשאר לנסות ולהבין לא רק למה לא אנחנו הובלנו את החקיקה הזו, אלא למה קריאות כאלה עדיין יכולות להישמע בקמפוסיה של ישראל באין מפריע.

זה מכבר אמרו שכל מה שקורה באירופה ובארה"ב מגיע לישראל באיחור של 20 שנה. אני רק מזכיר שדובר אז על אופנות ביגוד, מוסיקה ושאר ירקות. בענייני הסתה להשמדתה של ישראל אין לנו יכולת לחכות עשרים שנה. מומלץ להתעשת כעת.

הקונספציה הקטנה שלי קרסה

במשך תקופה לא מבוטלת חשבתי ואף טענתי בקול רם שירושלים וסביבותיה מוגנים מנחת זרועם הבליסטית של האיראנים. בליבה של ירושלים נמצא אל אקצה, טענתי בביטחון חסר ביסוס, והם הרי טוענים בלי סוף שבשם האיסלאם הם נלחמים בנו ולאל אקצה פניהם מועדות, אז לפחות הירושלמים יכולים להיות רגועים. עלו תל אביבים ההרה והצילו נפשותיכם. כך סברתי ואפילו הוספתי שגם תושבי יו"ש לא צפויים לחוות ריצה בהולה למקלטים שכן שכניהם מרמאללה, שכם, חברון וקלקיליה משכפ"צים אותם.

כל זה עד מוצאי השבת הסוערת שעברה עלינו. הצילומים של ירי ויירוט טילים מעל כיפת הסלע הבהירו לי שלשווא התייהרתי כמבין, קונספצייתי קרסה ושוב הוכח שיש לי עוד הרבה מה ללמוד. מסתבר ששנאתם אותנו גדולה מכל אמונה דתית, הרצון לראות אותנו מושמדים עצום יותר מהרצון לחזות במו עיניהם במסגד כזה או אחר, הלהט היוקד לכלות אותנו מעל פני האדמה בוער יותר מכל דאגה לפלשתינים, גם אם אלה עולצים ורוקדים על הגגות ומעודדים את ירי הטילים.

עם פרוס חג החירות

הלכנו לבקר את קאטו הזקן בבית העץ שלו שבפאתי הכפר. רצינו רק לברך בברכת חג כשר ושמח במסגרת מצוות 'והדרת פני זקן'. חשבנו שאנחנו הראשונים, אבל כבר מרחוק ראינו שקבוצה של כעשרים צעירים הקדימה אותנו והיא כבר ישובה בישיבה מזרחית על העשב הרך במעגל גדול שבמרכזו קאטו מדבר בתנועות ידיים נמרצות, כובעו רחב התיתורה מגונן על עיניו מהשמש הקופחת.

התקרבנו כדי לשמוע על מה הוא מדבר, ואם לומר את האמת כבר התחלנו לנחש מה מלהיט את קאטו שלנו כל כך. זו בטח שוב ארץ נהדרת, אבל למה גם את ברכת הפסח הוא מנצל לעניין הזה? תהינו והצטרפנו ליושבים במעגל.

קאטו דיבר איתם על ערך החירות והחופש, על מהותו של בית עבדים, על נפשם המשועבדת של עבדים ועל התקווה לצאת ממסגר לדרור. הקשבנו ורשמנו כמה משפטי מפתח:

"כולנו שואפים לצאת לחירות, אבל גם אחרי אלפי שנים אנחנו עדיין צריכים לקרוא בקול, די לעבודת האלילים! אל תהפכו את הנפש שלכם לנפש של עבדים, כאלה שהגב שלהם שחוח, הם ממשיכים לקבל מהאדונים מכה ועוד מכה ונאלצים לחייך ולומר 'אהבתי את אדוני, לא אצא חופשי'.

תהיו חופשיים! אל תיכנעו לאלילים ואל תהיו עובדי אלילים, גם לא אלילי הדור שלנו, כמו אותו אליל רייטינג דורסני שהופך אתכם לקורבנות שלו. ישרו את הגב, אל תתנו לרודים בכם להמשיך ולרמוס כל מה שחשוב לכם, כל מה שיקר לכם, כל מה שערכי בעיניכם. אל תתנו את הזמן שלכם מנחה למולך הרייטינג. המנחה הזו רק הופכת אותם למפלצות אליל דורסניות יותר ויותר. יש לכם יכולת לצאת לחופשי, להתנתק מהם, להוכיח להם שלא תחטפו מהם עוד כאפה ועוד כאפה, בוודאי לא עם חיוך מטומטם על הפרצוף, כי יש בכם נפש חופשית, נפשכם אינה נפש של עבד. רגע לפני חג החירות קבלו על עצמכם להיות בעלי נפש חירותית ותתקרבו לגאולה של עצמכם ושל האומה".

קאטו אמר את הדברים בפאתוס בלתי צפוי, ולא שכח לחתום ב'ואם לא הבנתם, אז בקיצור, תפסיקו לראות ארץ נהדרת, ושיהיה לכם חג כשר ושמח".

להערות ולהארות שלכם: [email protected]