אלישע ירד
אלישע ירדצילום: Chaim Goldberg/Flash90

האיחוד האירופי הטיל היום (שישי) סנקציות נגד ארגון להב"ה וארבעה מתיישבים: אלישע ירד, מאיר אטינגר, נריה בן פזי וינון לוי.

אלישע ירד כיהן במשך תקופה קצרה כדובר של חברת הכנסת לימור סון הר-מלך מעוצמה יהודית. בעבר נעצר בחשד למעורבות בהרג פלשתיני ולאחר מכן שוחרר בהחלטת בית משפט. אטינגר נחשב לאחד ממנהיגי נוער הגבעות והוא נכדו של הרב מאיר כהנא מנהיג תנועת כ"ך שנרצח על ידי מחבל בניו יורק.

באיחוד האירופי טוענים כי "האנשים והישויות המופיעים ברשימה אחראים להפרות חמורות של זכויות אדם נגד פלסטינים, לרבות עינויים וענישה אכזריים לא אנושיים או משפילים וכן להפרת זכות הקניין והחיים הפרטיים והמשפחתיים של פלסטינים בגדה המערבית".

נציין כי סנקציות קודמות הטילו בין השאר גם ארצות הברית, ניו זילנד, צרפת, בריטניה ומדינות נוספות, בטענה לאלימות קשה שהפעילו נגד פלסטינים. במקביל הודיע משרד האוצר של ארה"ב על עיצומים חדשים נגד בנצי גופשטיין, ונגד שני גופים - קרן הר חברון ושלום אסירייך.

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין הגיב "האנטישמים באיחוד האירופי לא הטילו סנקציות על אלפי עזתים שבשבעה באוקטובר אנסו, טבחו ובזזו בקיבוצי העוטף, אלא על מי שפועל שנים נגד אותם אנסים. הים הוא אותו ים, הערבים הם אותם ערבים, והאירופאים הם אותם אנטישמים. אנחנו לא נרתעים מהם - נמשיך במאבק הנחוש שלנו בהתבוללות ובקונספציית הדו קיום".

אלישע ירד הגיב להחלטת האיחוד האירופי, "זה לקח זמן, אבל ב"ה גם אני זכיתי להיכלל ברשימת הכבוד. אחרי עשרות שנים בשלטון, האנרכיסטים משמאל הפסידו במאבק בישראל, ומרבית עם ישראל כיום תומך בהתיישבות ואוהב ומעריך את חלוציה שמצליחים בשנים האחרונות להשיב מאות אלפי דונמים לבעלות יהודית, לסכל את תוכנית פיאד והקמת המדינה הפלסטינית ולהפוך את הקערה על פיה.

בייאושם מנסים הערב רב כמו בכל הדורות להשיג לעצמם פרס ניחומים ורצים לפריץ התורן כדי שיפעיל סנקציות על היהודים שנואי נפשם. אבל גם בפעם הזאת כמו תמיד הם יפסידו ועם ישראל יישאר איתן במולדתו על כל מרחביה. הם ימשיכו להתנכל ולהציק בניסיון להביא להקמת מדינת טרור פלסטינית, ואנחנו נמשיך להיאחז בארץ אבותינו - עד לניצחון".