מטה ארגוני המקדש
מטה ארגוני המקדשצילום: מטה ארגוני המקדש

כהנים בבגדי כהונה אותנטיים קיימו לראשונה את תירגול הפסח השנתי במתחם ייעודי ייחודי במצפה יריחו על דגם מזבח ענק בגודל מלא, שנבנה במיוחד כדי לתרגל את מצוות המקדש.

את התירגול הוביל הכהן המומחה הרב בנימין כהנא שאמר כי "יש להתמיד לתרגל את עבודות המקדש גם בתקופת המלחמה, ואולי אף יותר בתקופה כזו, כדי להיות מוכנים וכשירים לכל הזדמנות שעלולה לצמוח ותאפשר את קיום המצווה המרכזית של חג הפסח במועד ובמקום הנכון".

הרב שמשון אלבוים ממטה אירגוני המקדש שעורך את האירוע המרכזי מדי שנה בקרבת הר הבית, אמר כי "גם בימים מתוחים אלו שעם ישראל נתון במלחמה בחזיתות רבות, שפחות מתאימים לאירועים עם קהל, כינוסים המוניים, מוזיקליים וחגיגיים, חשוב היה לקיים את החלקים המהותיים של התירגול".

מנחה האירוע משה ניימן הזכיר את דברי המשנה "שביריחו היו שומעין קול שער הגדול שנפתח. ביריחו היו מריחים ריח פיטום הקטורת. ביריחו שומעין את קול השיר וקול השופר, ואף עיזים היו לבית אבא בהר מכוור שהיו מתעטשות מריח פטום הקטורת. הוא איחל שנזכה מכאן, מיריחו, לעורר מחדש לתחיה את עבודות המקדש ובניינו".

פרופ' הלל וייס שמנצח על תירגולי המקדש למעלה מעשור אמר כי "קיום תרגול קרבן פסח המוצלח היום חשוב לא רק לשימור הרצף והכשירות, אלא שבחשיבה מעמיקה ברור כי לא ניתן לנצח במלחמה ללא הקרבת קרבן פסח. הפולחן הזה הוא היחיד שיביא שלום לעולם כולו."