כרך התלמוד ששרד את השואה
כרך התלמוד ששרד את השואהצילום: חורחה נובומינסקי/יד ושם

170 אתרי מורשת יפתחו בחינם

170 מוזיאונים, סיורים מודרכים ברחבי הארץ ועסקי תיירות מהדרום ייפתחו בחינם לכל הציבור בישראל במהלך חול המועד פסח, בחסות בנק הפועלים

פרויקט פסח בחסות בנק הפועלים, שיתקיים זו השנה ה-19, תומך במוזיאונים, אתרי מורשת וטבע יציע כניסה חינם למוזיאונים המובילים והחשובים ביותר בישראל ביניהם: מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב, מוזיאון העיצוב חולון, "אנו" – מוזיאון העם היהודי, לונדע – מוזיאון הילדים, המשכן לאמנות עין חרוד, מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, מוזיאון רמת גן, מוזיאון ינקו דאדא עין הוד ועוד רבים.

הפרויקט השנה, בימי מלחמת 'חרבות ברזל', מצדיע לצה"ל וכוחות הבטחון ויציע כניסה בחינם למוזיאונים המובילים של משרד הבטחון, ביניהם: מוזיאון ההגנה, מוזיאון לח"י, מוזיאון אצ"ל ובית הפלמ"ח.

הפרויקט השנה יציע כניסה חינם לאתרים ומוזיאונים אטרקטיביים במיוחד, ביניהם: המוזיאון הישראלי במרכז רבין, מוזיאון הים ומלואו, פארק תמנע, טיילת החומות בירושלים העתיקה, הפלנתניה מרכז מדע וחלל, מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, צריף בן גוריון בשדה בוקר, מוזיאון חיפה לאמנות, מוזיאון אוצרות בחומה, כפר ביתא ישראל, מוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין, ועוד.

חתן תורה


משחק טריוויה משפחתי המקנה ידע והתמצאות בחמישה חומשי תורה. עונים נכון על שאלות הטריוויה, מנצחים וזוכים בתואר "חתן התורה"!

במהלך המשחק, נרחיב את בחמישה חומשי התורה ונהפוך לאנציקלופדיה של התורה!משחק חובה בכל בית יהודי!

איך משחקים? מסדרים את חפיסות הקלפים לפי הנושאים במקומן, כשהתשובות מוסתרות (צד השאלות פונה כלפי מעלה). מטילים את הקובייה. השחקן שמקבל את התוצאה הגבוהה מכולם, הוא המתחיל. המשתתף הראשון מסובב את החוגה ונוטל קלף מחפיסת הקלים על פי הנושא שהורתה החוגה. הוא מטיל את הקובייה ומקריא את השאלה לפי המספר שהראתה הקובייה. אם הוא עונה נכון על השאלה הוא זוכה בקלף אם אינו יודע את התשובה, יחזיר את הקלף לתחתית הערימה, והתור עובר למשתתף הבא. אם הורתה החוגה "קבל תור נוסף", רשאי המשתתף לסובב את החוגה פעם נוספת לאחר שענה על השאלה. אם הורתה החוגה "הפסדת תור", המשתתף מפסיד את תורו והתור עובר מיד למשתתף הבא. ניתן לקבוע כללים אחרים למשחק, כגון הגבלת זמן המשחק, הגבלת נושא הקלפים, הגבלת כמות הקלפים מכל נושא ועוד.

אל מזבח יהושע בהר עיבל

טיול אל הר עיבל ואל מזבח יהושע בן נון. נצא באוטובוס משבי שומרון, וניסע בתוואי הרכבת החיג'אזית אל פסגת הר עיבל. נתצפת על העיר שכם ועל מרחבי השומרון, ונרד אל האתר המרגש והייחודי- מזבח יהושע בן נון. משם נחזור חזרה לשבי שומרון.
יש הליכה קצרה בין החניה למזבח, מתאים גם למשפחות.

מספר המקומות מוגבל, מהרו להירשם! א' חוה"מ, יום רביעי ט"ז ניסן, 24/04
שעות:
סבב א' 8:15-13:30
סבב ב' 13:15- 17:30
עלות: 40 ש"ח לאדם. להרשמה: https://www.midshomron.org.il/product/eival-1/


כרך התלמוד ששרד את השואה

כרך תלמוד של מסכת פסחים שהוצל מהשואה ועבר מדור לדור במשפחתו של נשיא המדינה יצחק הרצוג הופקד על יד המשפחה ביד ושם. היום (רביעי) נערך טקס הסרת לוט מהתצוגה החדשה במוזיאון לתולדות השואה בנוכחות נשיא המדינה ומשפחתו, יו"ר יד ושם דני דיין ואישי ציבור.

כרך זה של מסכת פסחים מן התלמוד הבבלי, שהודפס בשנת 1807, נמצא ב-1945 במרתף הבירה במינכן, מקום שהיה לסמל הנאציזם ולצמיחתו של היטלר. הספר נמצא על ידי הרב הצבאי הראשי של הבריגדה היהודית, הרב יעקב ליפשיץ, וראש מחלקת העלייה בסוכנות היהודית, אליהו דובקין, שהפקיד אותו בידי הרב הראשי האשכנזי של ארץ-ישראל, הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, סבו של נשיא המדינה, יצחק הרצוג.

בזמן השואה פעל הרצוג להצלת יהודים ובשנת 1946 יצא למסע באירופה להצלה ולהחזרת ילדים יתומים ממנזרים. במסע נפגש עם שארית הפלטה בניסיון לשכנע את הפליטים לעלות ארצה. עוד באותו מסע נפגש עם מדינאים ואישים בכירים ובהם האפיפיור פיוס השניים־עשר. בזכות פועלו עלו ארצה יותר מ- 500 ילדים ניצולי השואה ברכבת שנקראה על שמו "רכבת הרצוג". עם קום המדינה מונה הרב הרצוג לרב הראשי האשכנזי הראשון של מדינת ישראל.

הספר עבר מהרב הרצוג לנשיא המדינה השישי, חיים הרצוג ז"ל ולרעייתו אורה, ומשם למשפחת הרצוג שהחליטה כי המקום הראוי והמתאים עבורו הינו ביד ושם.

"הפקדת מסכת פסחים מיוחדת זו ביד ושם והצגתה בגלריית החזרה לחיים במוזיאון, מקפלת עבורנו משמעות כפולה" אומר דיין "הן את העברת מורשתנו מדור לדור, היום- מספר ימים לפני חג הפסח, והן את התקומה, החרות והעצמאות שאנו צריכים לזכור ולהזכיר במיוחד בימים אלו. אני מודה לנשיא המדינה ולכל משפחת הרצוג שבחרו להפקיד פריט זה ביד ושם ולחלוק אותו ואת משמעותו עם כל עם ישראל".

מדוע בכו הצנחנים בכותל?
מה מביא אנשים ונשים מכל קצוות תבל להתרפק על האבנים העתיקות? הקרן למורשת הכותל מזמינה אתכם לגלות את סודותיו של הכותל המערבי במיצג אור-קולי חדשני ומרגש, המספר את סיפורו של המקום הנמצא בלב של כולנו.
המיצג ממוקם בקומת הכניסה של בית מורשת הכותל – אל מול הכותל המערבי.

בטהובן והמהפכות

פסטיבל Lumières d'Europe (אורות אירופה) מגיע ל׳תרבות בסלע׳ בקמפוס מכון ויצמן למדע.

מוזיקאים ומדענים, יחד עם כישרונות צעירים מישראל ומהעולם יפגשו במסגרת תוכנית ׳תרבות בסלע׳, שבקמפוס מכון ויצמן למדע, בפסטיבל שיתקיים השנה בסימן בטהובן והמהפכות.

בטהובן ושוברט יהיו הדמויות המוזיקליות סביבן יתקיימו קונצרטים, הרצאות, וכיתות אמן בשלל הקשרים כמו מוזיקה, תרבות, היסטוריה ומהפכות – פוליטיות, מדעיות, היסטוריות, פילוסופיות ואסתטיות.

בין המוזיקאים והאורחים בפסטיבל - הכנר והמנהל האמנותי -דויד גרימל , המלחין אודי פרלמן , הפסנתרן ריקרדו קסטרו, הצ'לן גוסטב רווניוס, זוכה פרס נובל לפיזיקה (2012) פרופ' סרז' הרוש, ד"ר לילה שנפס, ופרופ' אלי בר- נביא.

הפסטיבל מזמין את הקהל לחקור את הרפרטואר של בטהובן ושוברט, לשאול מהי מהפכה, ללמוד על המהפכה המתמטית, להתעמק ברעיון המהפכה המוזיקלית ועוד.

הכניסה חופשית (בהרשמה מראש) למעט קונצרט הסיום שיתקיים במרכז למוסיקה במשכנות שאננים, ירושלים

נפתחה עונת הרחצה

האם 2024 תקבע שיא? מסיכום נתוני מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2023 נמצא שהיא הייתה השנה הנקייה ביותר מאז תחילת מדידות המשרד לפני 18 שנה; 90.9% מהחופים הפתוחים בישראל הוגדרו ב-2023 כנקיים לפחות 70% מהשנה

עונת הרחצה נפתחת רשמית. תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה תמשיך לפעול גם השנה במטרה למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים הפתוחים (שאינם מוכרזים) והים בהתאם למחויבות הבין-לאומית, לטובת הסביבה והציבור בישראל.

שנת 2023, על אף האתגרים, הייתה השנה הנקייה ביותר מאז החל המשרד להגנת הסביבה למדוד את ניקיון החופים הפתוחים במסגרת מדד חוף נקי. 2023 הייתה השנה ה-18 לתוכנית. מהנתונים עולה, כי בשנת 2023, 90.91% מהחופים הוגדרו "נקיים" או "נקיים מאוד" לפחות 70% מהשנה (החודשים הנמדדים הם ינואר עד ספטמבר, הרבעון הרביעי של 2024 לא נמדד בשל המלחמה). זאת, לעומת 19.7% מהחופים בשנת 2005, כאשר התחילה התוכנית.

הרשויות החופיות שקיבלו את הציון "נקי" או "נקי מאוד" במדד חוף נקי לשנת 2023 הן: נהריה, עכו, חיפה, טירת הכרמל, מטה אשר, עמק חפר, הרצליה ובת ים, וכן רשות הטבע והגנים.

גרג בשדרות

לאחר חצי שנה למלחמת "חרבות ברזל", במסגרתו נסגר סניף קפה גרג בשדרות, פותחת הרשת סניף דגל מחודש בעיר הדרומית, בהשקעה הנאמדת על כ 550 אלף ₪ .

הסניף המחודש ממוקם 'במול 7' והוא סניף כשר למהדרין, המשתרע על שטח של כ200 מ"ר, עם כ 100 מקומות ישיבה ומעוצב בסגנון מודרני עדכני, כיאה לסניפים החדשים של גרג.

כאות הזדהות עם משפחות החטופים יוצב בסניף שלט ענק עם סיסמת השבת החטופים: BRING THEM HOME (תחזירו אותם הביתה) לצד הסרט הצהוב, כסמל וסימן לחופש. הסניף בשדרות מציע תפריט חדש, הכולל מגוון עשיר של מנות לכל המשפחה.