שגריר ישראל לשעבר בארה"ב, חבר הכנסת לשעבר ד"ר מייקל אורן, את ההחלטה האמריקאית להטיל סנקציות על גדוד 'נצח יהודה' כ"מהלך מסוכן מאוד".

הוא מוסיף גם הסתייגות בדבר מהימנותו של המידע. "זה יותר מזעזע אותי מאשר מפתיע אותי. מדובר במהלך מסוכן, אם אכן זה אמיתי. כרגע זה רק שמועות", הוא אומר וקובע כי במידה ואכן הדברים נכונים הרי שמדובר ב"הפרה בוטה של הריבונות הישראלית, זו סטירת לחי לצה"ל ואפילו לעם בישראל".

לדבריו "זה מהלך מסוכן, כי מה שמתחיל בהטלת סנקציות על גדוד נצח יהודה מסתיים בסנקציות על גדודי הצנחנים וגולני. חיילים שנלחמו למען המדינה יכולים להגיע לשדה תעופה באירופה ויעצרו אותם", אומר אורן ומעיר כי מדובר במהלך שיכול להיות מסוכן גם לאמריקאים עצמם "זה יכול להמשיך גם למארינס האמריקאי, כי יהיו גורמים שיעצרו גם אותם ויבואו בטענה די מוצדקת שיצרתם תקדים".

"מעבר לכך זו פגיעה בניסיונות שלנו לשכנע את הקהילה החרדית להתגייס לצה"ל, כשהם נענשים על עצם שירותם למען המדינה", דברי ד"ר אורן הרואה באירוע כולו חלק מתהליכים פנים אמריקאיים שמתרחשים בתקופה האחרונה.

"יש התפרעויות בקמפוסים, הנושא הפלסטיני הפך לנושא שמגדיר דור שלם שם, כך שיש כאן תהליכים מושרשים מאוד בתוך הקהילה ועל רובם אין לנו שליטה אבל אנחנו חייבים להתמודד. אנחנו צריכים לומר תודה לאמריקאים על הסיוע הביטחוני והכלכלי שהם מעניקים לנו, מדובר בסיוע משמעותי ביותר, ומצד שני להילחם נגד הטלת סנקציות על יחידות צה"ל בכול הכוח שלנו. בנוסף חייבים לשלוח לוושינגטון משלחת בכירה על מנת להפוך דף שיהפוך את המלחמה בחמאס ובחיזבאללה למלחמה אחת של ישראל והעולם מול איראן, וארה"ב חייבת להוביל תהליך כזה", מוסיף אורן.

העמדה הישראלית בסוגיית הסנקציות, אומר אורן, חייבת להיות תקיפה, אם כי אין מקום לשבירת כלים מול הממשל. "אנחנו חייבים להילחם ולומר שלא נשתף פעולה עם זה בשום פנים ואופן. נגן על חיילינו גם בפני חמאס וגפם מפני הסנקציות". לזאת הוא מוסיף ומעיר כי ביידן בנפשו הוא ידיד ישראל, אך לפעמים המעשים שלו גורמים להטלת ספק בכך.