ארמסטרונג עם ילדי הדרום
ארמסטרונג עם ילדי הדרוםצילום: לימור רפאלי וניר קידר

בזמן שיש מי שקוראים לחרם על ישראל והטלת סנקציות כנגדה בארה"ב, יש מי שעושים, תורמים ומשקיעים.

זר שיגיע אל מגרש הספורט של מתנ"ס בורטון בשכונת העתיקות באשקלון, לא יכיר ויזהה את המקום שזוהה במשך זמן רב כאזור המאופיין בחתך סוציואקונומי מורכב.

לאחרונה נחנך מגרש הספורט של מתנ"ס בורטון מחדש, לרווחת התושבים והקהילה לאחר שזכה להתרענן בשיפוץ חדשני.

אל אירוע חנוכת המגרש המחודש שנערך בשבוע שעבר במעמד סגן ראש העיר שי עמירה ומנהל מחלקת הספורט העירונית מרסלו בורדמן, הגיעו ילדים ומשפחות רבות מאוכלוסיות מגוונות מאשקלון והדרום כולו, משפחות וילדים שחוו את מלחמת 'חרבות ברזל' מקרוב ופונו ברובם. כעת היה תורם לזכות להסחת דעת מהנה וחינוכית, זאת הודות לתרומה מפתיעה וגדולה במיוחד.

מלבד עיריית אשקלון שהייתה שותפה לפרויקט חידוש המגרש, גם עמותת J.A.B CAMP, ארגון חינוכי-ספורטיבי ללא כוונת רווח שהקים כוכב הקבוצה המובילה של העיר בכדורסל, אליצור אשקלון מהליגה הלאומית, ג'ראד ארמסטרונג הייתה שותפה לפרוייקט השיפוץ.

ארמסטרונג שהפך במהלך המלחמה הנוכחית לשגריר הסברה בולט של ישראל בעולם, הצליח לרתום לעזרתו את בית הספר האגדי לכדורסל בארה"ב, Five Star Basketball.

הבית ספר היוקרתי שגידל והצמיח את חלק משחקני הכדורסל הטובים בעולם בהיסטוריה כמו מייקל ג'ורדן, לברון ג'יימס, סטף קרי, קווין דוראנט ואחרים, תרמו סכום כסף גבוה לטובת פרוייקט השיפוץ, תרומה שבולטת במיוחד על רקע חרם עולמי גובר, כששורת גופים בינלאומיים חוששים ונמנעים מכל זיהוי וזיקה לישראל או סולידריות עם טראומת 7.10, לרבות מועדוני הספורט הגדולים והפופולאריים בעולם.

ארמסטרונג כאמור הוא תומך ופעיל נלהב למען ישראל, שגדל בפילדלפיה כיהודי אפרו אמריקאי שומר מצוות. מפרוץ המלחמה הוא עורך מסע הסברה נרחב בארה"ב, והפך לכוכב רשת ויראלי שזכה למיליוני צפיות בכל העולם - בין השאר כשתיעד את ביקורו בבתים השרופים בקיבוצי העוטף ונפגש עם המשפחות, וכשפרסם סרטון מרגש לכבוד בר המצווה של הילד אריאל זוהר מנחל עוז - שכל משפחתו נרצחה בזמן שיצא מביתו להתאמן וכך ניצל.

עמותת J.A.B CAMP אותה ארמסטרונג הקים השנה, פועלת להיאבק באנטישמיות, גזענות ושנאה באמצעות שימוש בספורט כאמצעי מפגש ודו קיום לילדים מרקעים אתניים, תרבותיים ודתיים מגוונים, כשבמסגרתה נערכות קייטנות של מחנה כדורסל בארה"ב ופעילות תואמת בישראל.

באירוע חנוכת המגרש, קיים ארמסטרונג יחד עם חברו לקבוצה קלארק רוזנברג ומנכ"לית המועדון קארין ביטון, פעילות שעמדה בסימן מאבק באמצעות כדורסל נגד אנטישמיות, גזענות ושנאה.

"מטרת פעילותי בישראל היא להשפיע פעמיים - על המגרש ומחוצה לו", אומר ארמסטרונג ומוסיף "אם בעתיד יזכרו אותי רק בגלל הכסורסל, אז זה יהיה כישלון מבחינתי. הוריי תמיד חינכו אותי על בסיס הערכים שהכל אפשרי בחיים ושמוכרחים להעניק לדור הבא את הטוב ביותר שאפשר. תחת ההשראה הזאת הקמתי את J.A.B CAMP ושם הנחלנו את הערכים האלו לאלפי ילדים בינתיים, והדבר הטוב הוא שרק התחלנו".

ראש העיר, תומר גלאם הודה לשותפים כשאמר: "אני רוצה לברך את כל השותפים לשיפוץ המגרש. תחום הספורט והפעילות הגופנית הוא חשוב ביותר, ומהווה תשתית מרכזית לחוסן קהילתי, חברתי, חינוכי ותרבותי. במיוחד בעת הזו, החזרה למגרש ולספורט עבור ילדי אשקלון שמתמודדים לאורך השנים עם מציאות מאתגרת באופן מעורר הערצה, היא משמעותית במיוחד ותאפשר להיות ביחד, בפעילות ספורטיבית ובאחדות. מאחל מכאן לילדי אשקלון שייהנו מהמגרש החדש ושנדע ימים של שקט".