האלוף אהרון חליוה
האלוף אהרון חליוהצילום: דובר צה"ל

ראש אמ"ן, אלוף אהרון חליוה, הודיע היום (שני) על פרישה מצה"ל בעקבות חלקו במחדל הגדול בתולדות הציונות שהוביל למתקפת הפתע על ישראל בשבעה באוקטובר.

"לפני למעלה מ-38 שנים, נכנסתי בשערי הבקו"ם והתגייסתי לצה"ל. עברתי תחנות ותפקידים רבים בחזית הלחימה ועשיתי תמיד, ככל יכולתי, על מנת לשרת את עם ישראל ומדינת ישראל", כתב חליוה בתחילת מכתב ההתפטרות.

"ב-7 באוקטובר, ביצע חמאס מתקפת פתע רצחנית כנגד מדינת ישראל, שתוצאותיה קשות וכואבות. אגב המודיעין בפיקודי לא עמד במשימה עליה אנו אמונים. את אותו יום שחור אני נושא עמי מאז, יום-יום, לילה-לילה. לעד אשא עמי את הכאב האיום של המלחמה".

"עם תחילת המלחמה הבעתי בפניך את רצוני לקבל אחריות ולסיים את תפקידי. כעת, בחלוף למילה מחצי שנה, ובמקביל לתחילת התחקירים, אני מבקש לסיים את תפקידי ולפרוש מצה"ל, בתום השלמת שלב התחקירים ולאחר שימונה ראש אמ"ן אשר יוביל את האנשים המצוינים באגף בשנים הקרובות, תוך קיום תהליך למידה וחפיפה סדור".

"עד סיום המשמרת שלי, אעשה הכל למען הכרעת חמאס ומבקשי רעתנו והחזרת כלל החטופים, השבועיים והנעדרים לביתם ולאדמתם. אני משוכנע, למען מדינת ישראל, למען עם ישראל, למען הדורות הבאים, שנכון שתוקם ועדת חקירה ממלכתית, אשר תוכל לחקור ולברר באופן יסודי, מעמיק, מקיף ונוקב את כלל הגורמים והנסיבות שהובילו לאירועים הקשים".

חליוה נולד וגדל בחיפה ולמד בבית הספר "אליאנס" בעיר. הוא נשוי בשנית, יש לו חמישה ילדים והוא מתגורר בתל אביב. בעבר היה נשוי חליוה לשירה מרגלית, בתו של דן מרגלית, ולהם שני ילדים. מרגלית כיהנה בעברה כמשנה למנכ"ל רשת, והיום היא נשואה לאילן שילוח, מנכ"ל חברת הפרסום מקאן תל אביב.

המכתב המלא
המכתב המלאצילום: דובר צה"ל