הרב יוסף צבי רימון
הרב יוסף צבי רימוןצילום: ערוץ 7

הרב יוסף צבי רימון, הרב של גוש עציון, מספר בשיחה עם ערוץ 7 על ליל הסדר ל-400 יתומים בו השתתף.

"זכיתי השנה לליל סדר מאוד מיוחד. זכיתי לערוך את הסדר ל-400 יתומים ואלמנות ומשפחות נפגעות טרור - כמעט כולם מהמלחמה האחרונה - ביחד עם אשתי ומשפחתי, ועם צוות מקסים של ארגון נאוה ומשפחה אחת", תיאר הרב רימון.

הוא הוסיף "הם הגיבורים שלנו, אף אחד מהם לא בחר להיות גיבור. הקדושים נפלו על קידוש השם והפכו את המשפחות לגיבורות בעל כורחן, אולם, כמה גבורה ראיתי אצל המשפחות הנפלאות. הן לא בחרו במשימה, אבל הן עושות אותה יום ולילה, בקימה בבוקר, בניסיון להמשיך ולהוביל את המשפחה בטוב. הן עושות אותה בשליחות המיוחדת להמשיך ולהוסיף טוב בעולם כהמשכיות לקדוש שנהרג".

ליל הסדר לא היה חף מקשיים. "את השבר הראשון חשתי בסיום תפילת מנחה. כמעט כולם אומרים קדיש. הלב נשבר. ילדים קטנים, נוער ומבוגרים. פוסעים אל חדר האוכל ואחת המשפחות אומרת 'המשותף לכולנו, שכולם כאן ישבו 'שבעה' השנה'".

"ליל הסדר התחיל בשירה מיוחדת של רפי ביטון ומקהלת 'קולות מן השמים'. אנשים רבים מזילים דמעות. גם הבכי חשוב, אפילו חשוב מאוד. אולם, בלב מקונן החשש. האם נצליח להוביל לאנרגיות חיוביות בליל הסדר?", מספר הרב רימון. "אט אט, הדמעות מתחלפות בהשתתפות בשירי הסדר. שירת המשפחות, הילדים והמבוגרים. ושוב רגעי דמעה בשירת והיא שעמדה, ושוב שירה ואף ריקוד, עדין ורגוע. ושוב דמעות 'שפוך חמתך אל הגויים אשר לא ידעוך', ושוב שירת ההלל 'ה' זכרנו יברך, יברך את בית ישראל', 'מה אשיב לה'... לך אזבח זבח תודה ובשם ה' אקרא'. ושוב, ריקודים ואף שמחה. בסיום הסדר, בשירי הסיום ובעיקר ב'חד גדיא', השתתפות ערה ושמחה, אנרגיות חיוביות, קול תקווה נשמע בהיכלנו".

לדבריו, "אני עובר ממשפחה למשפחה. שומע משפחה אומרת: 'אם היינו נשארים בליל הסדר עם המשפחה המורחבת, לא היינו מרגישים בנוח לבכות. גם לא היינו מרגישים בנוח אם אחרים היו שמחים'. כאן, הכול לגיטימי: הדמעות, הבכי, השמחה והריקוד".

לסיום מתייחס הרב רימון לסוגיית האחדות בעם והצורך לאמץ משפחות שחוו כאב במלחמה. "יש לצערנו, משפחות רבות שחוות כאב גדול במיוחד: משפחות השכול, משפחות החטופים, משפחות הפצועים, משפחות המפונים מבתיהם. אני מציע, שכל משפחה בארץ תאמץ משפחה אחרת. תהיה בקשר, תחשוב עליה, תתפלל עליה, תנסה לדאוג לה בכל האפשר, תהיה חברה טובה. זוהי החירות שלנו: חושבים על אחרים, ובמיוחד על אלו שהקריבו כל כך הרבה במלחמה זו".

"שמחתי לראות, שגם ידידי, הרב מאיר כהנא קורא ופועל למען אחדות בעם ישראל, לאהבה גדולה בין כל חלקי העם, להבנה שאנחנו משפחה אחת, גם אם אנחנו חושבים אחרת. זו צריכה להיות התחושה הפנימית שלנו כל הזמן – לחוש אהבה גדולה כלפי כל אחד מעם ישראל, לרצות בטובתו של כל אחד, ולפעול ככל יכולתנו, שאכן לכולם יהיה טוב, ובעיקר לאלו ששילמו מחיר כה כבד במלחמה זו", סיכם.