ד"ר אדי כהן
ד"ר אדי כהןצילום: צילום מסך. באדיבות המצולם

בעוד בישראל ובמערב ממשיכים לראות בקטאר גורם ממתן ומתווך מול חמאס בעסקה כזו או אחרת, הנציג הקטארי לישיבת הליגה הערבית מתבטא באופן ששוב יש בישראל ובמערב מי שמעדיפים להתעלם ממנו.

בראיון לערוץ 7 מספר המזרחן ד"ר אדי כהן על הדברים ומשמעותם.

"הליגה הערבית מתכנסת מדי פעם לדון בין השאר בסוגיה הפלשתינית, בנושא המלחמה בסודן ועוד", אומר ד"ר כהן ומעיר כי "העולם הערבי חושב שהליגה הערבית רק מתכנסת ולא עושה כלום".

המפגש האחרון שבו נשא הנציג הקטארי את דברו התקיים בקהיר. "כל מדינה שולחת נציג", אומר ד"ר כהן ומציין כי למעשה מדובר בחבר פרלמנט חדש בשם עיסא איבן אחמד אל נאסר. הגיע תורו לדבר, ואז הוא נאם נאום שלא מבייש את דאע"ש".

נאומו של הנציג הקטארי היה טבול בדברי הסתה נגד היהודים, הגדיר את היהודים כעם שקרן שאינו מקיים הבטחות והסכמים, ומשום כך לא יכון איתו שלום אלא רק מלחמה. היהודים, קבע הנציג הקטארי, הם רוצחי הנביאים, הגדרה שרווחת בקרב האחים המוסלמים, אומר כהן ומדגיש כי המתקפה אינה רק נגד מדינת ישראל, הציונות או המתנחלים, אלא כלפי כלל יהודי העולם.

"הוא מגדיר את המלחמה כמלחמת דת ומבטיח שהשבעה באוקטובר זו רק התחלה. כלומר שהוא מבטיח לנו בעתיד מעשי טבח נוספים ואומר שהדורות הבאים יילחמו בנו. אני לא מופתע", אומר ד"ר כהן וכשאנחנו מציינים שמדובר באיומים שמשמיע מי שאמור היה להיות מתווך בדרך לרגיעה כלשהי, כהן שואל על איזו רגיעה מדובר...

"מדובר בנאום לוחמני, מסית, אנטישמי ודאעשי. זה מעיד שקטאר וחמאס הם אותו דבר", אומר ד"ר כהן ומציין את ההפגנות בארה"ב נגד ישראל כחלק מהמאבק הקטארי נגד ישראל: "מי מממן את ההפגנות בארה"ב? הקטארים מממנים את כל ההפגנות, את המסגדים באירופה, הם קונים את האקדמיה בתרומות של מיליונים. בנוסף הם קונים פוליטיקאים. אווה קיילי, סגנית נשיאת הפרלמנט האירופי, הייתה בכלא ועכשיו היא עומדת למשפט כי המשטרה הבלגית מצאה בחדר שלה מיליון ווחצי ארו שהגיעו מהקטארים. הם שיחדו כדי שקטארים יוכלו להיכנס לאירופה בלי ויזה. קטאר תומכת בכל מי שהוא נגד ישראל וחמאס בתוכם".

אז איך קורה שממשלת ישראל והגורמים הרלוונטיים בישראל, שגם הם מן הסתם מודעים לדברים כדוגמת דבריו של הנציג הקטארי, עדיין רואים בקטאר גורם מתווך וממתן? "אין לי תשובה", אומר ד"ר כהן. "עד לפני זמן מה חשבנו שאולי יסייעו להחזיר את החטופים, אבל הם לא עוזרים ואין עסקה".

"האסימון נפל והמנהיגים שלנו, כולל ראש הממשלה, חוקקו חוק בכנסת כדי לסגור את אל ג'זירה, רק אני תוהה מתי יעשו את זה. עד שזה יקרה יש כתבים שמסתובבים בכל מקום מצפון ועד דרום ומשדרים ומעבירים מיקומים ועוד. הרשת הזו היא סכנה לביטחון המדינה כפי שאמר שר הביטחון שחתם על הצו. אני קורא לכל השרים ולראש הממשלה ליישם את החוק הזה".