יושב ראש הרשות אבו מאזן
יושב ראש הרשות אבו מאזןצילום: רויטרס, Brendan McDermid

אבו מאזן מבקש מארה"ב למנוע מבצע ברפיח. בנאום שנשא בפורום הכלכלי העולמי המתקיים בריאד, בירת סעודיה, קרא ראש הרשות הפלסטינית לממשל האמריקאי ללחות על ישראל שלא לבצע את המבצע הצבאי ברפיח.

לטענת אבו מאזן "ארה"ב היא המדינה היחידה שיכולה למנוע מישראל" לפלוש לרפיח והוא גם הזהיר כי מבצע כזה "יוביל לאסון הגדולה ביותר בהיסטוריה של העם הפלסטיני", לדבריו.

אבו מאזן אמר למשתתפי הפורום הכלכלי העולמי כי "אנו קוראים לארצות הברית של אמריקה לבקש מישראל לא להמשיך במתקפה ברפיח. אמריקה היא המדינה היחידה שמסוגלת למנוע מישראל לבצע את הפשע הזה". לאחר מכן הזהיר מפני האסון הצפוי לטענתו במידה והמבצע ברפיח אכן יצא לדרך.

"מה שיקרה בימים הקרובים זה מה שישראל תעשה עם תקיפת רפיח, כי כל הפלסטינים מעזה מתאספים שם. רק מתקפה קטנה ברפיח תאלץ את האוכלוסייה הפלסטינית לברוח מעזה, ואז יקרה האסון הגדול ביותר בתולדות העם הפלסטיני". אבו מאזן אמר כי הוא דוחה את הרעיון של העברת הפלסטינים לירדן ולמצרים.

"אני מודאג מכך שברגע שישראל תסיים את פעולותיה בעזה, היא תנסה לאלץ את האוכלוסייה הפלסטינית אל מחוץ לגדה המערבית ואל ירדן", אמר אבו מאזן. המנהיג הפלסטיני אמור להיפגש בריאד עם שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן, שיגיע גם לסבב פגישות בישראל. הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן שוחח עם ראש הממשלה נתניהו על המבצע המתוכנן ברפיח והביע את חששות הממשל האמריקאי בנוגע למבצע.