אל"מ במיל' פרופ' גבי סיבוני
אל"מ במיל' פרופ' גבי סיבוניצילום: ערוץ 7

אל"מ במיל פרופ' גבי סיבוני, איש מכון משגב לביטחון לאומי ומפקד סיירת גולני בעבר, רואה במדיניות האמריקאית ובאופן ניהול הפגנות מטה החטופים את הגורמים המרכזיים שהובילו לדחיית עסקת חטופים ולהעלאת המחיר מצידו של חמאס.

את הדברים אומר אל"מ במיל' סיבוני בראיון לערוץ 7 לאחר שהוא מדגיש כי הוא אינו מתמצא בפרטי העסקה ולהבנתו "יש הרבה מידע שרובו פייק". עם זאת הוא קובע כי "הקשיחות שחמאס מגלה בתשובות שלו ובהתנהלות שלו היא תוצאה של שני מרכיבים. האחד הוא באדיבות המחאה של מטה משפחות החטופים שמפנה את המאמץ לישראל ודורש עסקה בכל מחיר מה שמבהיר לחמאס שניתן לדרוש כל מחיר".

הזרוע השנייה שגוררת אחריה קשיחות חמאסית היא זו שמגיעה מכיוונם של האמריקאים: "האמריקאים שלא מבינים איך מתנהלים במזרח התיכון לחצו רק על ישראל לדחות פעולה ולהמתין, מה שגרם לישראל לא לפעול חודשים ארוכים ונתן אוויר לנשימה לחמאס".

לטעמו של סיבוני המחאה אמורה הייתה לפנות לעבר האמריקאים בדרישה שאלה יגדילו את הלחץ על חמאס ויקטינו את הלחץ על ישראל, ובכך היו מושגות תוצאות טובות בהרבה מהמצב בו אנו מצויים כעת. לשאלתנו איזה לחץ יכולים האמריקאים להפעיל על חמאס, אומר סיבוני כי בראש ובראשונה מדובר ב"לאפשר לחץ צבאי ישראלי על חמאס".

"אין לארה"ב אפשרות לחץ ישיר על חמאס, אבל כשהיא מנעה מישראל להפעיל לחץ צבאי חזק על חמאס וגם כשהם ממשיכים כיום בהתנגדות לפעולה ברפיח, הדבר גרם לחמאס להבין שאפשר לבקש מחירים נוספים גבוהים יותר מישראל. הפעולה האמריקאית היא שגרמה להגדלת המחירים ולדחיית העסקה. אם היינו מגדילים את הלחץ על חמאס יש סיכוי שהמחירים של העסקה הזו היו סבירים יותר".

לדבריו, הוא אמנם לא יודע מה קורה בפרטי עסקה הזו, אך ברור לו ש"בכל עסקה צריך להיות כמה תנאים. לא מפסיקים לחימה שתימשך עד השמדה מוחלטת של היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס. זה צריך להיות ברור ולקרות בלוח זמנים רלוונטי ולא בעוד עשר שנים. יכולה להיות הפוגה בלחימה לטובת העניין, אבל לא הפסקת לחימה. כך עלינו לוודא שהמלחמה לא הייתה לשווא והיא מסתיימת בהשמדה מוחלטת של יכולות חמאס והופכת את עזה למקום שלא יהיה איום על ישראל".