חיילי מילואים באימון. ארכיון
חיילי מילואים באימון. ארכיוןצילום: הלל מאיר/TPS

23 לוחמי צנחנים במילואים הודיעו כי לא יגיעו לשירות המילואים הנוסף אליו זומנו לאחר תקופת מילואים ארוכה בה שירתו. על פי הדיווח בחדשות 12 הסיבות להודעה מתמקדות במישור האישי והמשפחתי של כל אחד מהלוחמים.

שוחחנו עם עורכת הדין עדן זינו, מומחית לזכויות חיילים על האופן בו יכול הצבא להתמודד עם תופעה שכזו העשויה להתרחב בעיצומה של מערכה צבאית ברצועה ולקראת מערכה מסתמנת בגבול הצפון.

זינו מציינת כי עם פרוץ המלחמה ב-7.10 החליט צה"ל לנקוט בצעדים חריגים להתמודדות עם היעדרות מן השירות בתקופת לחימה, לרבות חיילי מילואים. על האופן בו לטעמה יש לנהוג היא אומרת:

"לדעתי צה"ל צריך להתחשב במכלול הנסיבות ולקחת בחשבון את מספר החיילים בסד"כ וכן את הרצון לשלב את החיילים בשירות מילואים חוזר בהמשך. לא ללכת ראש בקיר מול אנשי מילואים ששירתו וצה"ל צריך אותם גם בהמשך".

זינו סבורה כי יש לזקוף לזכותם של אותם אנשי מילואים את הימים שכן נרתמו ועל הצבא להבין את מורכבות המחויבויות שלהם הן לבית ולמשפחה והן למקום העבודה. "צה"ל הוא צבא העם וצריך להיות קשוב ולא אטום מול אנשים בני 40 שעזבו הכול וצריכים לדאוג לילדים, לפרנסה ולעתיד."

"אמנם לצה"ל יש דרישות וצרכים, במיוחד בעת מלחמה והוא לא יכול להתנהל כתכנית כבקשתך, אבל כשעוברים על מספרי חיילי הסדיר והמילואים, רואים שאפשר להגיע לפתרונות יצירתיים. אי אפשר לנהוג באטימות מול האנשים ולשבור אותם, כי בסופו של דבר מי שייפגע מהקשיחות הזאת זה צה"ל בעצמו שיישאר בלי חיילי מילואים".

עו"ד עדן זינו
עו"ד עדן זינוצילום: יח"צ