אורלי נוי
אורלי נויצילום: Yonatan Sindel/Flash90

פעילת השמאל אורלי נוי, יושבת ראש הנהלת 'בצלם', סיפרה במהלך פודקאסט על המחבל וליד דקה עליו אמרה "זכרו לברכה" וכינתה את ישראל "חברה חולה".

היא אמרה על החברה הישראלית: "היא חברה חולה, אתה יודע איפה? בסיפור של וליד. אני חושבת שהסיפור של וליד דקה זכרו לברכה, הוא משקף את עומק החולי".

לדבריה כפי שפורסמו בערוץ 14, "הסולידריות עם וליד נבנתה על מצע של חשיבה פוליטית משותפת, בן אדם שעשה עבודה מדהימה במשך עשרות שנות מאסרו, הנקמני, החולני בכלא, וביסס תפיסת עולם של מאבק לא אלים וכתב על זה".

נוי הוסיפה בדבריה המקוממים: "נניח שהגדרתם אותו כמחבל, חוסר האפשרות לקבל שינוי ושינוי מחשבתי, תיקון אצל בני אדם, שינוי אצל בן אדם, זאת מחלה איומה".

מותו של דקה נקבע בתחילת החודש בבית החולים אסף הרופא בצריפין כאסיר לאחר שסבל ממחלת הסרטן.

דקה בן ה-62 ריצה עונש מאסר עולם בגין חטיפת החייל משה תמם ורציחתו. עד שנת 2012 סירבה המדינה לקצוב את עונשו של המחבל. בתקופה זו החליט הנשיא דאז שמעון פרס ז"ל לקצוב את העונש ל-37 שנים.

יצויין כי גם בתקופתו בכלא המשיך דקה לעסוק בטרור וספג עונש מאסר נוסף - לאחר שנתפס בכלא עם טלפון סלולרי שהבריח לו חבר הכנסת לשעבר מבל"ד באסל גטאס.

תמם נחטף ב-6 באוגוסט 1984 כשעשה את דרכו חזרה לביתו מהבסיס בו שירת. חוליית מחבלים אספה אותו כטרמפיסט במחלף נתניה, חטפה אותו ורצחה אותו סמוך לג'נין.

יותר מחודש פעלה מערכת הביטחון בניסיון לאתר את רוצחיו והם נשפטו למאסר עולם. לאורך השנים ביקש דקה להשתחרר ולקצר את עונשו בשל מחלתו - אך משפחת תמם ניהלה מאבק עיקש שכלל מחאה מול כלא מעשיהו. המאבק צלח ובקשת דקה לשחרור מוקדם - נדחתה.