חבצלת דולב, מאמנת לזוגיות | פרוייקט 252
חבצלת דולב, מאמנת לזוגיות | פרוייקט 252צילום: אישי

"כמלווה רווקים ורווקות בדרך לחתונה, אני נתקלת בהרבה תופעות חדשות בעולם הדייטניג", פותחת את הראיון חבצלת דולב, מאמנת לזוגיות.

"ישנם חידושים מהממים בעיני (איך לא חשבו על קודם?), ישנן תופעות פחות מבורכות וישנם דברים שנראים במבט ראשון מהפכניים לטובה, אבל זה לא בהכרח כך".

"בעולם של היום זה נשמע ברור מאליו שנרצה לראות תמונה של האדם אותו אנחנו הולכים לפגוש למטרת היכרות" מסבירה דולב.

"לכאורה פתרון בטוח לבעיה שהיתה פעם. אין את החשש הגדול של איך האדם ייראה, רואים מראש תמונה ומחליטים האם המראה לטעמי או לא. כנראה שנתחתן מהר יותר משום שאין דייטים 'מבוזבזים', ידענו מראש מול מי אנחנו עומדים. אבל, מי שמצוי קצת בעולם ההיכרויות יודע שלרוב ההיפך הוא הנכון. באוכלוסיות שלא רואים תמונה מראש הסיכוי להתחתן מהר לרוב גבוה יותר".

דולב מציעה גישה מנוגדת לתהליך הדיגיטציה שעבר עולם הדייטים: "כנראה שכשמגיעים ללא ראיית תמונה קודם, מגיעים עם לב יותר פתוח, עם יותר זרימה. "נגיע ונראה מי האדם". ייתכן מאוד שבדייט הראשון בדקות הראשונות המראה לא יהיה בדיוק של גבר/אשת חלומותיי, אבל לפעמים ככל שיעבור הזמן ייווצר איזשהו קשר, ותתקדם נשיאת החן. יופי חיצוני הוא לא דבר אובייקטיבי, הוא פונקציה של רגש. כשיש רגש חיובי כלפי מישהו (הערכה, חיבור, קשר) היופי החיצוני יכול להשתנות בעיני המתבונן".

דולב מוסיפה כי "בעיה נוספת שקיימת היום היא שמשקיעים הרבה (כסף, מאמץ, פוטושופ) בתמונה שתהיה היפה ביותר, כשלפעמים היא אינה משקפת את המראה העכשווי של האדם. כשמגיעים עם ציפיה למראה מסוים ובסוף הוא פחות יפה, הלב נסגר... כשמגיעים לוח חלק, טבולה ראסה, זו עמדת נפש שונה לגמרי".

אז מה, להוציא את התמונות מעולם ההיכרויות? נשמע כמו חזרה לא אפשרית לאחור...

"לא. שלא יובן לא נכון. לא בהכרח המסקנה היוצאת מדברי כאן היא שכדאי להוציא את עולם התמונות מעולם ההיכרויות. 'בתוך עמי אנוכי יושבת' ואני מבינה שאת הגלגל הזה קשה להחזיר", מדגישה דולב, "ועם זאת, כאשר נשכיל להבין את החסרונות שבראיית תמונה מראש, נוכל לתת לתמונה פרופורציות אחרות ממה שהיא מקבלת היום".

"אני ממליצה למדוייטים שאם הבחור/ה לא נראה כמו מפלצת, לא לפסול על הסף רק בגלל המראה. אם שאר הנתונים מתאימים ורק המראה מעכב (ושוב, לא מדובר באדם שדוחה אותי), כדאי לצאת ולבדוק. לראות אחרי כמה פגישות איך הוא נראה בעיני עכשיו. להסתכל על התמונה כעוד פרמטר, שייתכן שישתנה עם הזמן, ולא כפרמטר המכריע (והפוסל...)".