הריסת מבנים
הריסת מבניםצילום: ללא

הבוקר הרסו כוחות הבטחון ורשות האכיפה למקרקעין שני בנייני מגורים בני שתי קומות כל אחת, בפאתי הכפר מרר שנבנו ללא אישור ובהתרסה מול פתח המושב טפחות שבגליל.

מדובר בהשתלטות נוספת של שתי משפחות – מוסלמית ונוצרית – על אדמות שמסומנות כפרטיות ללא רישום בעלות וכמובן ללא כל תכנון והיתר בנייה.

מבחינות רבות למבצע האכיפה הזה ישנן משמעויות רבות לתושבי הכפרים באיזור והוא תוצר מבורך של שיתוף פעולה ושילוב כוחות בין שני משרדים ממשלתיים שהיו נחושים לביצועו - משרד האוצר בראשות השר סמוטריץ והמשרד לביטחון לאומי בראשות השר בן גביר.

בהתיישבות היהודית "רמת ארבל" השוכנת לא רחוק מהמקום רואים בכך סימנים מבורכים של שינוי במדיניות האכיפה. "מזה שנתיים אנחנו זועקים לשינוי הקונספציה באכיפה בגליל", אומרים חברי הגרעין, "אנחנו שמחים שברשות האכיפה הולכים ומפנימים את ההבדל התהומי בין אתרים זמניים של התיישבות יהודית שנועדה לשמור על שטחים שנועדו להקמת יישובים מוסדרים על ידי המדינה ולמנוע השתלטות עליהם, לבין גזלת קרקעות פרטית שנועדו להמשך ההשתלטות הערבית על הגליל".

יצוין כי מתחילת המלחמה בלמו אנשי הגרעין ברמת ארבל שני ניסיונות השתלטות ועבודות עפר בכלים כבדים של שתי חמולות מהאיזור שניסו לנצל את המלחמה כדי לקבוע עובדות בשטחי רמת ארבל אשר לפי החלטת ממשלה מיועדים להקמת מאות יחידות דיור חדשות ליהודים.

ברמת ארבל מצפים כי תהליך הסדרת האתר הזמני בשטח יוסדר כחלק מהאתרים הזמניים הרבים המוקמים בימים אלו במסגרת המלחמה ודווקא בתקופה זו בה הגליל מאויים, ממשלת ישראל תוכיח כי עושה כל שביכולתה לאכלס את הגליל וליישב אותו ביהודים.

חידוש ההתיישבות ברמת ארבל הייתה בשיתוף עם מבצע הקמת היישובים של תנועת נחלה לפני שלוש שנים. ברמת ארבל הוכרז כי יקום ישוב כבר ב2001 אך הדבר נתקע מסיבות בירוקרטיות ובשטח החלה השתלטות בדואית לא חוקית. לפני עשרה חודשים התקבלה החלטת ממשלה חדשה בה הכריזה הממשלה כי היישוב יוקם והחלה בתהליך תכנון למאות יחידות.

בגרעין מציינים כי התקדמות זו, בה לראשונה מזה 25 שנה הוכרז על הקמת ישוב חדש בגליל, התרחשה בזכות פעילות הגרעין והמגורים שקיימו בשטח. על מנת שהחלטת הממשלה לא תתמסמס ותתקע כמו ההחלטה הקודמת ובמטרה למנוע השתלטות ערבית על שטחים אלו, על הממשלה לאשר מיידית אתר זמני למגורים של גרעין התיישבות זמני, שיפעל לקידום הנושא ללא הפסקה.

מתנועת נחלה נמסר "עם ישראל נושא עיניו לראות פרץ של חיים ברחבי הארץ כולה. רמת ארבל הוא דגל ההתיישבות בגליל ועל הממשלה להסדיר את האתר הזמני בשטח מיידית".