אבי מעוז
אבי מעוזצילום: ערוץ 7

כפי שיודע כל מי ששירת בצה"ל, הנורמה המקובלת באופן רשמי היא, שמי שטעה ושגה, באופן שהייתה לו אחריות על אותה טעות ואותה שגגה, אמור לשלם על כך בצורה זו אחרת.

קל וחומר כאשר כתוצאה מהתנהלותו נפגעו אנשים ומשימותיו לא בוצעו.

במצב מתוקן, מיד לאחר המתקפה הקשה בשמחת תורה ותוצאותיה המזוויעות, תוצאות שלא ידענו כמותן מעולם, היה ראוי שהרמטכ"ל וראש השב"כ יתפטרו.

אחרי הכל, במשמרת שלהם ותחת אחריותם הישירה, התרחש האסון הגדול ביותר בתולדות המדינה.

כך חשבתי בתחילת המלחמה, אך לא ביטאתי את עמדתי זאת בקול, מכיוון שלא רציתי בשום אופן להיות שותף להחלשת מערכת הביטחון והחוסן של אזרחי המדינה בתקופה כה קשה וקריטית.

המחשבה הזאת התעצמה כאשר התפרסם, שבמהלך אותן שעות שקדמו למתקפה, הרמטכ"ל וראש השב"כ קיבלו התראות על אינדיקציות משמעותיות לפעילות חריגה ביותר של מחבלי החמאס, ובכל זאת בחרו שלא להעלות את הכוננות של הכוחות סביב רצועת עזה ולא עדכנו את ראש הממשלה ואת שר הביטחון,

מדובר גם בכשל מבצעי מהמדרגה הראשונה וגם במעשה חמור מאין כמותו מבחינת סדרי השלטון ומבנה המשטר של מדינת ישראל, כאשר פקידים בכירים רמי דרג, רמטכ"ל וראש שב"כ, לא מבינים את מחויבותם הבסיסית לדווח על סכנה מיידית ומוחשית לראש הממשלה הנבחר.

לצערי, ההתנהלות הזאת לא מפתיעה לאור תגובתו הרפה ביותר של הרמטכ"ל ביחס לקריאות הסרבנות בחיל האוויר ובמקומות נוספים בצה"ל במהלך השנה שעברה, כאשר גורמי המחאה האנטי דמוקרטית ביקשו לסכל בכל דרך אפשרית את הליך הבחירות הדמוקרטי ואת הכרעת העם.

האבסורד התעצם, כאשר בהמשך המלחמה התברר, שלא רק שהם נמנעו מהדבר הכל כך בסיסי הזה של הנחת המפתחות אחרי כישלון עצום ונוראי שלא היה כמותו, אלא שהרמטכ"ל בחר להדיח דווקא קצין מצטיין כמו אל"מ נוחי מנדל, שמסר נפשו על שיקום חטיבת הנח"ל, ועל מה? על טעות מבצעית לכאורה, שבה נפגעו אנשי הסיוע, שאולי זוהו עם נשק, אך ורק בגלל הלחץ האמריקאי והבינלאומי.

על טעות מבצעית שכזאת מדיחים ועל המחדל הבטחוני החמור ביותר בתולדות ישראל לא היה נכון להתפטר באופן מיידי?

לא זו אף זו, באופן הזוי, הרמטכ"ל מבקש להיות זה שיעצב את דמותו של המטכ"ל הבא.

שום תסריטאי לא היה מעלה בדעתו לכתוב תסריט כה מופרך.

משהגענו עד הלום, ומכיוון שהרמטכ"ל וראש השב"כ עדיין לא השכילו לעשות את מה שכל בר דעת מבין שמתבקש מהם, הגיע הזמן שהממשלה תדיח אותם מתפקידם ותמנה לתפקיד אנשים ראויים יותר, שיובילו את מערכת הביטחון באתגרים הקשים והמורכבים שעומדים לפנינו.