שוטר בשבדיה
שוטר בשבדיהצילום: רויטרס

המטה לביטחון לאומי החמיר היום (חמישי) את אזהרת המסע לעיר מאלמו שבשבדיה זאת לקראת האירוויזיון שיתקיים בעיר בשבוע הבא.

מאלמו מוכרת כמוקד למחאות אנטי ישראליות (בעיר ריכוז גבוה של מהגרים מסוריה, לבנון, עיראק ואיראן). מחאות אלו מתרחשות על בסיס שבועי וכוללות לעיתים התלהמות, קריאות לפגוע ביהודים, ישראלים, שריפת דגלי ישראל ועוד. יצוין כי ב-7 באוקטובר (יום המתקפה של חמאס על ישראל) גורמים אנטי-ישראלים במאלמו יצאו בגילויי שמחה על אירועי הטבח שחמאס ביצע בישראל.

ברקע, לצד המחאות במאלמו, בחודשים האחרונים התגברו קריאות של גורמי ג'האד עולמי ואסלאם רדיקלי לבצע פיגועים כנגד יעדים מערביים, כולל איומים ממוקדים כנגד ישראלים ויהודים בעולם, תוך מתן דגש לאירועים בעלי פרופיל תקשורתי גבוה. בהקשר זה, יוזכר, כי לאחרונה (ב-19 במרץ) פורסם על מעצרם של שני פעילי דאע"ש שתכננו לבצע פיגוע בפרלמנט השבדי.

התפתחויות אלו מעלות חשש מבוסס כי גורמי טרור ינצלו את המחאות והאווירה האנטי ישראלית על מנת לממש פגיעה בישראלים שיגיעו לאירוויזיון. השלטונות השבדים הגבירו את אמצעי האבטחה במאלמו, אך יצוין, כי בניגוד למשלחת הישראלית לתחרות, המבקרים הישראלים אינם זוכים לאבטחה ייעודית.

לאור זאת, המטה לביטחון לאומי (המל"ל) מחמיר את אזהרת המסע על העיר מאלמו (ללא שינוי באזהרת המסע על כלל שבדיה) - מרמה 2 (איום מזדמן) לרמה 3 (איום בינוני) וממליץ לישראלים המתעתדים להגיע לעיר לשקול את חיוניות הנסיעה. אזהרת המסע תהייה מתוחמת לתקופת אירועי האירוויזיון ובכפוף להערכת מצב.