מירי רגב בהצהרה
מירי רגב בהצהרהצילום: ערוץ 7

שרת התחבורה מירי רגב, האחראית מטעם הממשלה על טקס יום העצמאות, הציגה היום (חמישי) בהצהרה לתקשורת כיצד יראה טקס המשואות ביום העצמאות בצל המלחמה.

רגב פתחה את דבריה ואמרה כי "עם כל הכאב והקושי, עם המחדל הנוראי שקרה ב-7 באוקטובר, יש לנו רק מדינה אחת, אנחנו נציין את יום העצמאות בצורה ראויה, מכובדת ומותאמת לרוח התקופה".

היא הוסיפה: "היה מחדל נוראי שצריך לבדוק אותו וישאלו כל השאלות ביום שאחרי המלחמה כשתקום ועדת החקירה. אבל יש לנו גם במה להתגאות, יש לנו אזרחים אמיצים שפעלו בגבורה, כוחות הביטחון וההצלה ויש לנו את הטכנולוגיה שרק לפני חודש הצליחה ליירט מאות טילים שהגיעו מאיראן במטרה לפגוע באזרחנו".

רגב שיתפה: "לאחר שקיימתי התייעצויות עם הדרגים הביטחוניים ומאחר שאנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמה ולא יודעים איך יתפתחו החזיתות עד יום העצמאות לאור כך שאני רוצה להבטיח את קיום הטקס כי אין שאלה שהטקס צריך להיערך, קיבלתי החלטה שהדבר הנכון ביותר כדי לא לסכן את קיום הטקס הוא לקיים אותו מצולם וללא קהל".

רגב חשפה כי השנה ידליקו את המשואות קבוצות של גיבורים וגיבורות. "המשימה השנה הייתה בלתי אפשרית. לבחור מתוך אלפי המלצות, רק ארבעה עשר מדליקי משואות נראה בחירה לא הוגנת ולא מידתית.
בוודאי בשנה זו, שהייתה מהקשות ביותר שידעה מדינת ישראל ושבמהלכה התגלו הפנים היפות שלנו כעם. נחשפנו לגבורה האישית, האזרחית, חסרת הגבולות והפחד, לצד ההתגייסות, הנתינה והערבות ההדדית".

"בשנה הזו 12 המשואות יוקדשו לביטוי של הפנים שונות של הגבורה הישראלית שהתגלתה השנה. את המשואות ידליקו, בקבוצות, גיבורות וגיבורים שנבחרו מתוך אלפי הסיפורים וההצעות שהגיעו אלינו. לכל אחת ואחד סיפור גבורה מעורר השראה באופן אישי, וכולם יחד מבטאים היבט של הגבורה הישראלית", אמרה.

"הטקס השנה יהיה מותאם לכך שמדינת ישראל נמצאת במלחמה, לעובדה שיש לנו עוד מאה שלושים ושלושה חטופים בעזה ולאווירה הציבורית הכוללת של כאב גדול ולכן:
1.החלטתי שלא יהיו זיקוקים.
2. הקטע האומנותי יותאם לרוח התקופה.
3. הקטע הטקסי יצומצם בהתאם לרוח התקופה", הוסיפה רגב.

עוד מהמהלכים שהציגה: "4. במהלך הטקס ישולבו התייחסויות ללחימה בצפון ובדרום, לחטופים, למפונים מהצפון ומהדרום, לפצועים, לנכים ולאנשי המילואים, ולכוחות הביטחון וההצלה.
5. הטקס יצולם מראש ויתקיים ללא קהל".

רגב במענה לשאלת ערוץ 7 על דרישת חלק מהמשפחות השכולות לפוליטיקאים שלא לנאום בטקסים בבתי העלמין: "אני חושבת שיש חשיבות גדולה שנבחרי ציבור מגיעים ומכבדים את זכרם של הנופלים וידברו על השכול והגבורה וכמובן שלא ידברו פוליטי בבתי העלמין. גם שנה שעברה שכח קפלן על רקע הרפורמה המשפטית ניסה ממני וחברי השרים לנאום ולהגיע לבתי העלמין ואנחנו הגענו ונאמנו".