משפיעני הרשת עם ניצולי השואהיח"צ

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה יעלה לאוויר "מעלים זיכרון" - פרויקט שיזמו חברת Meta בישראל וארגון ׳לתת׳, במטרה לחבר את הדור הצעיר לעדויותיהם וסיפוריהם של ניצולי השואה.

הפרויקט נועד גם כדי להעלות את המודעות לכך שרבים מניצולי השואה בישראל חיים בעוני ובבדידות, ולגייס תרומות שיסייעו לניצולים לחיות בכבוד.

לפרויקט התגייסו האמנים, יוצרי ויוצרות התוכן והמשפיענים המובילים בישראל - שבעזרת האינסטגרם מחברים את מיליוני עוקבים שלהם לסיפורים והזיכרונות של ניצולי השואה.

השנה לקחו חלק בפרויקט: אודיה אזולאי (235 אלף עוקבים), אופירה אסייג (1.4 מיליון), אוראל צברי (193 אלף), אור שפיץ (461 אלף), אלמוג בוקר (136 אלף), אנה ארונוב (425 אלף), אניה בוקשטיין (129 אלף), בר מיניאלי (153 אלף), גאיה שליטא כץ (107 אלף), גיא פינס (1 מיליון), דילן דרור (56 אלף) ואמילי מדואל (17 אלף), דנה פרידר (475 אלף), דנית גרינברג (492 אלף), מאור בוזגלו (506 אלף) ומירן בוזגלו (504 אלף), מיכל פעילן (30 אלף), מייקל רפפורט (2.1 מיליון), גוף התקשורת N12 (353 אלף), נבו עמרני (201 אלף), משי קליינשטיין (77 אלף) ושחר חיון (498 אלף).

בכל שנה, מתגייסים לפרויקט כ-20 ידוענים ויוצרי תוכן בולטים. כל אחד ואחת מהם נפגש לשיחה אינטימית עם ניצול או ניצולת שואה, ותיעד את הסיפור האישי שלו.

לאחר מכן, סרטונים אלו עולים כ-Reels באינסטגרם בערב יום השואה לחשבונות שלהם, וכך הדור הצעיר מקבל הזדמנות בלתי-אמצעית לשמוע את סיפורי הניצולים והניצולות בקולם ומפיהם.

השנה מפנה הפרויקט זרקור גם אל סיפוריהם של ניצולי שואה ששרדו את זוועות ה-7 באוקטובר בעוטף עזה, ושבני משפחותיהם וקרוביהם נרצחו, נחטפו או נפלו בקרב: ניצולת השואה רות הרן, ששרדה את הטבח בקיבוץ בארי ושבעה מבני משפחתה נחטפו לעזה, נפגשה במסגרת הפרויקט עם הרקדנית אנה ארונוב. דניאל לוז, ניצול שואה ששרד את הטבח בקיבוץ בארי ב-7 באוקטובר יחד עם זוגתו עדנה, נפגש עם מאור ומירן בוזגלו.

חיים רענן, ששרד את השואה בבודפשט, שיתף עם גיא פינס את סיפורו המצמרר מה-7 באוקטובר - וכיצד שרד במשך יום שלם בממ"ד יחד עם נכדו. דנית גרינברג נפגשה עם ניצולת השואה צילי ונקרט, שנכדה עומר ונקרט חטוף בעזה מאז ה-7 באוקטובר, ושמעה כיצד צילי שרדה את השואה ברומניה ואת זעקתה העכשווית להחזיר את עומר הביתה.

לאורך שנותיו, השתתפו בפרויקט יותר מ-80 יוצרי תוכן, כוכבי ילדים ואנשי תקשורת מובילים. תכני הפרויקט צברו יותר מ-30 מיליון חשיפות לאורך השנים וגויסו בזכותם כשני מיליון שקלים עבור ניצולי שואה החיים מתחת לקו העוני, באמצעות ארגון ׳לתת׳.

עדי סופר תאני, מנכ"לית Meta בישראל, אמרה: "כבר ארבע שנים שאנחנו פוגשים ניצולות וניצולי שואה שפותחים את הלב ומשתפים ברגעים הכי אפלים וקשים שהם עברו כדי שאנחנו לא נשכח לעולם. אבל השנה הזו הייתה כואבת במיוחד - אף אחד מניצולי השואה שפגשנו אפילו לא דמיין שהזיכרונות האיומים מתקופת השואה יצופו שוב, והפעם כאן בישראל - בבית שלהם. במקביל, השנה גם כולנו נוכחנו לגלות שהשנאה והאנטישמיות אינן רק חלק מההיסטוריה והעבר שלנו, אלא חלק בלתי נפרד מההווה וכנראה גם מהעתיד שלנו. המציאות החדשה הזו מעמתת אותנו עם החשיבות של ׳להעביר מדור לדור׳ יותר מאי פעם".

ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון לתת, הוסיף כי "בלתי נתפס שבתוכנו חיים ניצולים וניצולות ששרדו את התופת של השואה ונאלצו להתמודד ולנסות לשרוד גם את הזוועות של השביעי באוקטובר, בשעה שבני משפחתם נחטפים למנהרות בעזה ולעתים נכדיהם, דור שלישי לשואה, מסתתרים עמם בממ"ד מאימת הטרור ואכזריות החמאס".

"בלתי נתפס גם שהפכנו אולי קצת קהי חושים, נוכח עדויות של ניצולי שואה שמספרים על חיים במצוקה ומחסור בישראל של היום, 80 שנה אחרי שמשפחתם חוותה רעב בגטו. בימים בהם האנטישמיות מרימה ראש בכל העולם, והביטחון האישי והלאומי, הבטחוני והכלכלי מאוימים במדינת היהודים, אנחנו חייבים לשמר את הרצף ההיסטורי ולהנגיש לדור הצעיר את זכרון השואה מחד, ואת הדחיפות לסייע לניצולים ולקשישים גם היום, כדי שיוכלו לדאוג לצרכיהם הבסיסיים ולהתקיים באופן ראוי בשנותיהם האחרונות", סיכם.

תכני הפרויקט גם יהיו זמינים לצפייה ב yesVOD וב Sting+