אבי בלוט
אבי בלוטצילום: דובר צה"ל

תא"ל אבי בלוט, בן ה-49, בוגר מכינת עלי שמונה הערב (חמישי) למפקד פיקוד המרכז, יהיה האלוף הראשון במטכ"ל מבין בוגרי המכינה.

בלוט שימש כמפקד אוגדת איו"ש, וכמזכיר הצבאי של ראש הממשלה עד להקמת ממשלת בנט-לפיד.

קודם לכן שימש במשך שנתיים כמפקד חטיבת הקומנדו. תפקידי הפיקוד הקודמים שלו כוללים את גדוד 101 ויחידת מגלן.

בצה"ל ציינו כי "בעת פיקודו על אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף אבי בלוט הוביל את מאמצי סיכול הטרור וההגנה על הישובים, הצירים ומרחב התפר בגזרה, הוביל את מבצע 'בית וגן' ופיקד על האוגדה בחודשים הראשונים במלחמת 'חרבות הברזל'".

במהלך תפקידיו השונים הצליח בלוט למשוך לא מעט אש על התנהלותו, כולל בזמן היותו המזכיר הצבאי של נתניהו, שדרש לפטר אותו מתפקידו לאחר שהתעכב בשליחת הנחיה מלשכת ראש הממשלה שנועדה להקפיא את פינוי עמונה. מי שמנע את הפיטורים הללו היה גדי איזנקוט. בנוסף, בזמן היותו מפקד חטיבת הקומנדו נפרץ רכבו של בלוט ונגנבו ממנו שורה של מסמכים מסווגים.

לצד זאת, בלוט גם חתום על אחד השינויים הדרמטיים ביותר שידע צה"ל בשנים האחרונות - שינוי פקודות הפתיחה באש. כך למשל הוקלו התנאים לפתיחה בירי על מיידי אבנים, כמו גם על מחבלים שביצעו פיגועי דריסה והחלו להימלט מהזירה.

בלוט גדל ביישוב נוה צוף וכיום מתגורר בנחושה, נשוי לעדי ואב לשש בנות. בעל תואר ראשון בפילוסופיה, כלכלה ומדעי המדינה מהאוניברסיטה העברית ובעל תואר שני בחשיבה אסטרטגית מבית הספר למלחמה של צבא ארצות הברית בקרלייל פנסילבניה.