נעם פדרמן, אלישע ירד
נעם פדרמן, אלישע ירדChaim Goldberg & Noam Revkin Fenton / Flash90

בריטניה מטילה סנקציות חדשות על "קבוצות ואינדיבידואלים קיצוניים" בגין אלימות נגד פלסטינים ביו"ש.

מהשגרירות נמסר כי "חבילת הסנקציות הנוספת הזו מתמקדת בגורמים שמסיתים לאלימות מתנחלים ופועלים באלימות כלפי קהילות פלסטיניות בגדה המערבית. הצעדים החדשים הללו באים בעקבות עלייה חסרת תקדים באלימות מתנחלים בשנה האחרונה, ובאה לאחר חבילת הסנקציות הבריטית הקודמת בפברואר", לשון ההודעה.

משרד החוץ הבריטי "לא יהסס לנקוט פעולות נוספות" אם הרשויות הישראליות לא יפעלו בנושא ויתנו מענה לצורך להגן על אזרחים פלסטינים חפים מפשע.

בהודעה צויין כי נוער הגבעות, אחת הקבוצות שמוטלות עליהן הסנקציות היום, היא חבורה של נוער ישראלי לאומני קיצוני, "שמקימה מאחזים בלתי חוקיים ברחבי הגדה המערבית במטרה מוצהרת לגרש את כל הפלסטינים מהשטחים הכבושים".

להב"ה היא "קבוצה נוספת שמוטלת עליה סנקציות היום בגלל פעולותיה שנועדו לסייע, להסית ולקדם אלימות כלפי קהילות ערביות ופלסטיניות".

שר החוץ הבריטי לורד דיוויד קמרון אמר "מתנחלים קיצוניים חותרים תחת הביטחון והיציבות ומאיימים על האפשרות העתידית של שלום. חבילת הסנקציות הנוכחית מתמקדת בשתי קבוצות שמובילות את המתקפות הללו, וארבעה אינדיבידואלים שאחראים ישירות לאלימות חמורה נגד אזרחים פלסטינים. הרשויות בישראל חייבות לפעול נגד האחראים למעשים הללו. בריטניה לא תהסס לנקוט פעולות נוספות במידת הצורך, לרבות באמצעות סנקציות נוספות".

ארבעת הישראלים שמוטלות עליהם סנקציות הם:

נעם פדרמן – מתואר בהודעת בריטניה כפעיל קיצוני, מתנחל, ובעבר הדובר של תנועת כך ומראשיה בטרם הפסיקה את פעילותה, בשעה שהתנועה הפיצה קריאות למדיניות גזענית בוטה ואלימה, לשון ההודעה. "הוא אימן מספר קבוצות של מתנחלים לבצע פעולות אלימות נגד פלסטינים ולימד אותם כיצד להימנע מההשלכות האפשריות של מעשיהם על ידי הרשויות הישראליות".

נריה בן פזי – בריטניה רואה בו "אחראי לבנייה בלתי חוקית של שלושה מאחזים בלתי חוקיים בין 2015-2023, שתמך והשתתף במתקפות אלימות ובעקירה של קהילות בדואיות ופלסטיניות בגדה המערבית".

עדן לוי – תועד, נאמר בהודעה, במקרים רבים משתתף במתקפות ובניסיונות להטיל אימה על פלסטינים, כחלק מקמפיין נרחב יותר להטלת אימה שנועד להרחיק אוכלוסייה פלסטינית מהאזור. ב-12 באוקטובר 2023 הוא היה מעורב בתקרית שבמהלכה תושבי כפר פלסטיני הוכו והותקפו מינית.

אלישע ירד – הדובר הבלתי רשמי של נוער הגבעות. "יש לו עבר עשיר של הצהרות וקריאות מתסיסות שמסיתות לשנאה דתית ולאלימות, לרבות הצדקה של הרג פלסטינים על רקע דתי, וקריאות להשתלטות על אדמות פלסטיניות ולגירוש פלסטינים מהגדה המערבית".

הסנקציות עליהם כוללת הקפאת נכסים מכל אזרח בריטי או מכל עסק הפועל בבריטניה מלסחור או להעביר כספים כלשהם או כל משאב כלכלי שבבעלותם, שהם מחזיקים בהם או שהם שולטים בהם לזכות הגורמים שעליהם הוטלו הסנקציות. הסנקציות הכלכליות של בריטניה חלות על כל הגורמים שבשטח בריטי בים וביבשה, ועל כל אזרחי בריטניה, בכל מקום שהם נמצאים בו בעולם.

הגורמים עליהם הוטלו הסנקציות הוצאו מהגנת חוק ההגירה הבריטי 1971 (סעיף 8B) וחובה לאסור עליהם לצאת, להיכנס או לשהות בשטחי הממלכה המאוחדת.

אלישע ירד הגיב לסנקציות "התבשרתי היום שזכיתי להיכנס לגזרות הספר הלבן החדש. לפני 80 שנה שלטון המנדט הבריטי רדף אחרי גיבורי המחתרות, וגם היום הבריטים ממשיכים להילחם נגד חלוצי ההתיישבות בניסיון להביא להקמת מדינה פלסטינית ביו"ש.

לבריטים יש ניסיון רב בלנסות למנוע את חזרת עם ישראל לארצו, הם כשלו בזה בעבר והם יכשלו בזה גם בעתיד. ההיסטריה של אומות העולם מלמדת שמתרחש פה ב"ה משהו גדול, ובפעם הראשונה ההתיישבות פורצת את גבולות הספר הלבן שהונחלו כאן במשך שנים ומצליחה להביא להיפוך קערה בשטח. כמו אז - גם היום, ההיסטוריה תוכיח מי ינצח בסוף".