שלומי שבן וברי סחרוף
שלומי שבן וברי סחרוףעריכה: אלעד שולץ, צילום: "סינמארק”

במאי שעבר, במה שכיום נראה כעידן אחר, שלומי שבן הופיע בקיסריה במסגרת סיבוב ההופעות של אלבומו 'בית פתוח'. הופעה הייתה חגיגית וכללה לא מעט הפתעות, וגם אירוח של מוזיקאי נערץ ואהוב במיוחד על שבן - ברי סחרוף.

"התלבטתי מאוד מה לשיר איתו", נזכר שבן, "אבל דבר אחד היה לי ברור - אני הולך לסגור מעגל ולשלב בין 'האזרח ה-1' שלי, לבין 'ריבונו של עולם' שלו. למה לסגור מעגל? שני השירים האלו (מבחינתי) תמיד היו קשורים בעבותות. כשהלחנתי את 'האזרח' ברי ישב אצלי חזק בתודעה, ובמיוחד השיר 'ריבונו של עולם'".

"השיר שלי הוא שיר חלום-אפוקליפטי על מלחמת פתע בלב העורף, והשיר של ברי נקרא כדיווח מדמם משדה הקרב, למרות שנכתב לפני המלחמה. השילוב בין שני המונולוגים האלו יצר שיח חרשים הרמוני במיוחד. בחזרות הרגשתי שזה יותר מ'מאש אפ' מוצלח, אלא סוג של איחוד שביקש לקרות. שרנו אותו בהופעה וזה היה רגע מסחרר, עבורי. המעגל נסגר. כך חשבתי".

"קצת אחרי השבעה באוקטובר, 'האזרח ה-1' התחיל לחזור אלי מכל מיני כיוונים. אנשים כתבו לי עליו, דיברו איתי עליו, מאיה קוסובר הקדישה לו פרק מיוחד ב'שיר אחד'. וגם אני חשבתי עליו. נזכרתי בביצוע עם ברי, הקשבתי לו וזה היה כמעט חזק מידי. או לפחות קרוב מדי".

"החלום האפוקליפטי שלי הפך למציאות בלתי- אפשרית והשיר של ברי נשמע כמו עדות עכשווית מהשטח. בנוסף לכל זה, שמו של המשורר שכתב את 'ריבונו של עולם' (ונפל במלחמת יום הכיפורים) הוא בארי. בארי חזק".

"בחודשים האחרונים הקשבתי לביצוע הזה לא מעט. בכל פעם הוא עורר בי משהו אחר. לפעמים הוא עזר לי. ידעתי שמתישהו הוא צריך לצאת", חותם שבן, ומודה לברי על היצירה המשותפת הזאת אותה הוא מקדיש לכל האזרחים והחיילים שנמצאים רחוק מביתם.