פעולת החילוץ של ש' וילדיה
פעולת החילוץ של ש' וילדיהצילום: יד לאחים

ש', צעירה ישראלית בת 27 שחייתה במשך כשש שנים עם צעיר ערבי, חולצה מכפר ערבי עוין בערב חג הפסח, במבצע מורכב ובפעילות משותפת של ארגון יד לאחים ושל כוחות הבטחון.

לאחר שנים ארוכות של סבל וצער, היא זכתה לחגוג את ליל הסדר כאדם חופשי. היא נולדה למשפחת מורכבת וגדלה בפנימיות. היא הכירה את בן הזוג הערבי כשהייתה בת 19. הוא חיזר אחריה במשך שנתיים שבסופן היא נעתרה לו ואף הסכימה להתחתן אתו.

תקופה קצרה לאחר מכן ש' התאסלמה ועברה לגור בטול-כרם, שם החלה לסבול מקללות, צעקות והתעמרויות חוזרות ונשנות. "היא נכלאה בביתו ולא הורשתה לצאת ללא ליווי של משפחה, וכשרצתה לבקר את אחותה הייתה צריכה לעשות זאת כשהבעל הערבי מתלווה אליה לאורך כל הביקור", מספרת העובדת הסוציאלית שמלווה אותה מטעם יד לאחים.

מטול-כרם עברו השניים להתגורר בכפר סמוך ובו התגוררו עוד כמה שנים. נולדו להם שני ילדים שלמדו בגן הילדים שבכפר, וש', שהוריה ניתקו איתה כל קשר, כבר השלימה עם מצבה העגום.

למרות זאת, אחותה לא וויתרה עליה: היא פנתה לארגון יד לאחים וביקשה את עזרתם. בארגון הצליחו לתחזק קשר קבוע עם ש' מבלי שבן זוגה ידע על כך ואחרי שנתיים מלאות חששות החליטה ש' לעזוב את הכפר למרות הפחד מכך שבעלה האלים יחפש אותה וינסה לפגוע בה.

החילוץ המורכב בוצע בערב החג על ידי מחלקת הבטחון של יד לאחים, תוך תכנון מדוקדק ובשיתוף פעולה מלא עם צה"ל. בארגון ניצלו את העובדה שהבעל הערבי נסע ליומיים לג'נין והחילוץ עבר בהצלחה רבה.

מהכפר הוסעו ש' וילדיה לדירת מסתור מאובזרת ומאובטחת שהוכנו להם מבעוד מועד וזכו לחגוג את ליל הסדר כיהודים בני חורין. "אני מחפשת להכיר יותר את היהדות שלי אחרי שנים של ניתוק חונק ואני ממש שמחה שחזרנו לעם ישראל", אומרת ש'.

"מה שגרם לי להעז ולברוח זו ההבנה שהילדים הולכים וגדלים ואני לא רוצה שהם יגדלו כשונאי ישראל. מאז פרוץ 'חרבות ברזל' המצב בבית נהיה הרבה יותר קשה ופחדתי מאד שיפגעו בנו. ב"ה שאת הפסח הזה זכינו לחגוג עם כל עם ישראל בביטחון ושמחה".