ברחבת מערת המכפלה החל מסע ההלוויה של אליקים ליבמן הי"ד שנרצח ב-7 באוקטובר וגופתו זוהתה בימים האחרונים.

ההלוויה נפתחה במעמד קבלת עול מלכות שמיים ואלפי המשתתפים זעקו 'שמע ישראל'.

אבישג, אימו של אליקים שלמה, ספדה לו בדמעות: "בני אליקים שלי, ילד מתוק וחייכן, בזכותך הרבה אנשים עשו מעשים טובים. אתה מסמל את הגבורה היהודית האמיתית".

"כאן, במערת המכפלה עשו לך ברית ובר מצוה, רצינו שתתחתן כאן ועכשיו אנחנו נאלצים לקבור אותך. אנחנו אומרים לקב"ה די לפצועים ולחטופים. אנחנו בשלים לגאולה. תודה על הזכות לגדול לצידך. אני מחכה שתחזור אליי", הוסיפה.

ההספד של אבישג - אימו של אליקים שלמה ליבמןוידאו: ציפי שליסל/TPS צילום: מאיר אליפור

אחותו של אליקים הי"ד, אמונה, ספדה: "מהרגע שידעתי שנעלמת הרגשתי שאני מתגעגעת ולא ידעתי למה. הנשמה הרגישה. קיבלתי אותך בגיל שש למשך 24 שנים. זכיתי באח שאפשר לריב איתו וחמש דקות לאחר מכן לדבר איתו. אני אתגעגע אלייך. אינני יודעת איך אחיה חיים שלמים בלעדיך. אנחנו עם של נצח, מכוח האבות והאימהות שקבורים פה, וכוח הנשמה שלך. שום דבר לא ישבור לנו את הרוח ולא ינתק אותנו מהאדמה".

הרב שמואל אליהו פוגש את משפחת ליבמןערוץ 7

האח אלקנה אמר בהספדו "אליק אחי האהוב יפה התואר. כששמענו שכל הבוקר הארור ההוא הצלת חיים - לא הופתענו. בימים הראשונים הייתי בטוח שאתה מסתתר או שנחטפת. אמרתי לעצמי שאם נחטפת המצב שלנו באמת גרוע. לא נרפה עד שנחזיר את איתן וכל החטופים. רציתי לשתף אותך שנולד לי בן וקראנו לו דוד על שם דוד המלך. היית רוצה נקמה ושעם ישראל לא ייכנע לקטרים ולאמריקאים .איננו חפצי מוות - אלא חפצי חיים ורוצים נקמה בשביל שלום. עם ישראל רוצה נקמה".

דברי ההספד של אלקנה ליבמן לאחיוצילום: שלמה לוינגר/TPS

רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, ספד: "קשה לעמוד כאן בהלוויה - במקום שתמיד אנחנו שמחים. מקום שממנו צומחת ישועה ועוז והיום אנחנו צריכים לעמוד כאן בכאב פרטי ולאומי, כאב של עם ישראל וכנסת ישראל, כאב של השכינה כאב של משפחת ליבמן".

השרה אורית סטרוק ספדה: ''אמרו שבגלל טעות אנוש אליקים נקבר בקבר אחר אבל אנחנו יודעים שאין טעויות מלפניו יתברך, אנחנו יודעים שאין מקרה בעולם. מקרה זה רק מה'. 210 ימים אתם הייתם נתונים לספק נורא באשר לגורלו של אליקים בנכם האהוב, ומתוך הספק הזה אתם הענקתם לעם ישראל וודאות עצומה. אנחנו זכינו בכם, אליהו ואבישג וכל האחים והאחיות, זכינו בכם! הארתם את חיינו באור ענק של גבורה, של ידיעה ברורה שאסור להיכנע, של ידיעה ברורה ניצחון מהו. הענקתם לנו את היקר מכל, את זקיפות הקומה הלאומית מול החמאס. החוב שלנו, של מדינת ישראל אליכם הוא עצום. אני מפה מודה לכם בשם ממשלת ישראל ומדינת ישראל כולה על זקיפות הקומה הלאומית הזאת שהענקתם לעם הזה ב210 הימים הנוראים שהיו מנת חלקכם".

"על אליקים אפשר לומר את הדבר המרכזי, גיבור. כמו שהוא היה גיבור בשדה הקטל כך אתם הייתם גיבורים בהרמת הראש הלאומית כשאמרתם שלא נכנעים לחמאס. כמו הסבא הרב מנחם זצ''ל שהיה גיבור בכיבוש המקום הקדוש הזה, שבלעדיו ובלעדי חבריו היהודים מי יודע אם היו היום תפילות כפי שיש במערת המכפלה. משפחה של גיבורים, אין פלא שאליקים היה גיבור כזה. אני מודה לכם ואני מבקשת לנחם אתכם בשם כל עם ישראל ומי יתן שלא תדעו עוד צער", הוסיפה.

ראש מועצת קרית ארבע ישראל ברמסון ספד: "אליקים, בנם של אבישג ואליהו, גדל והתחנך בעיר האבות וינק את ערכיה. מצעירותי, זכיתי להכיר את המשפחה המופלאה, משפחת הענקים, החלוצים בראש המחנה. עודני זוכר, איך הרב מנחם זכר צדיק וקדוש לברכה הציג בגאווה את התמונות של הסבא רבי ברוך שהיה משרת בקודש ברחבת הכותל המערבי, ראש וראשון מאז שחרור הכותל ועד לפטירתו במשך כשלושים שנה. בנוסף, בני המשפחה קשורים היו לרבי מנחם מנדל מויטבסק בעל "פרי הארץ", מתלמידי הבעל שם טוב והמגיד, שהגיע במסירות נפש בראש קבוצה של שלושת מאות חסידים לארץ והקים כבר אז את התיישבות בצפת ובטבריה לפני מאתיים חמישים שנה".

"הרב מנחם ליבמן זכר צדיק לברכה ורעיתו רחל תיבדל לחיים טובים וארוכים, היו ממייסדי ומראשוני הישוב היהודי בחברון שנכנסו למלון פארק בפסח תשכ"ח לפני חמישים ושש שנה. אליקים, אתה מזכיר לי רבות את דודך שניאור שלמה שעל שמו אתה נקרא. הכרתיו בלימודיו בקבר יוסף בשעות לא שעות עוד כשהיתה הגישה חופשית, בחסד ובמאור פנים ולב לחבריו, באהבת הארץ שלו בגבעות יצהר שם נפל על הגנת הישוב, חייל ללא מדים. וכך הוריך, אליקים אהוב, המשיכו בדרך ובעצמם מהווים דוגמא ומופת לכולנו. ולא בדיבורים אלא במעשים", הוסיף.

לדבריו, "אליקים שלמה, לא פלא שמסרת נפש בשמחת תורה, יכולת לברוח, יכולת להסביר, זה בסדר. כולם היו מבינים אותך, אבל חזרת שוב ושוב, ושוב חזרת וחזרת. כבודן של בנות ישראל היה חשוב לך. כך גדלת, כך חונכת. לא הייתה ואין אפשרות אחרת. בקיצור - משפחת ענקים שחיה בתוכנו, משפחה של חלוצים, משפחה של מוסרי נפש. מאז ומעולם. זו הדרך. בקיצור - משפחה של גואלים, דור של גאולה. מי ייתן ונהיה ראויים לך ולשכמותך. מי ייתן ונזכה לאחדות בתוכנו. ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ. לך בשלום ותנוח בשלום ותעמוד לגורלך לקץ הימים. ולממשלת ישראל נאמר: אנא, סיימו את המלאכה".

בהלוויה השתתפו השר איתמר בן גביר, חברי הכנסת אוהד טל, לימור סוון הר מלך, יצחק קרויזר, צבי סוכות ומשה סולומון, הח"כים לשעבר שולי מועלם ומוטי יוגב, מפקד מחוז ש"י במשטרה ניצב עוזי לוי וצביקה מור שבנו נחטף לעזה.

צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: ערוץ 7
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור
צילום: מאיר אליפור