ניסים שטרית, הנער שנעדר מ-1986
ניסים שטרית, הנער שנעדר מ-1986צילום: ללא קרדיט

בית המשפט המחוזי בירושלים החליט לקבל הבוקר (שני) את טענת ההתיישנות של בני זאבי ולבטל את כתב האישום נגדו בפרשת הרצח וההיעלמות של הנער ניסים שטרית.

השופטת חגית מאק-קלמנוביץ ציינה בהחלטה כי "חלוף הזמן והתיישנות ההליכים יוצרים מחסום דיוני שאינו מאפשר קיום ההליך, ובכך מונע מבני משפחתו של המנוח את הזכות ל'צדק' משפטי ואת מנוחת הנפש שיש בהתרת הספיקות, ועל כך מצטערים אנו מאוד, אולם בעשותנו את מלאכתנו מוטלת עלינו מרותו של הדין. לא נותר לנו, אפוא, אלא להביע את השתתפותנו הכנה בצערה של משפחת המנוח, ולאחל להם שינוחמו מן השמים".

עורכי הדין רצון דרחי ושרון בן שפר, סנגוריו של בנימין זאבי, מסרו: "בית המשפט בהחלטה אמיצה קיבל את טענת ההגנה מראשית הדרך שישנה התיישנות ולכן לא ניתן היה להגיש את כתב האישום, ובעקבות כך כתב האישום בוטל. אין לנו ספק כי גם ללא בוטל כתב האישום זאבי היה מזוכה בסוף הדרך".

מאיר, אחיו של ניסים שטרית, אמר בתגובה לביטול כתב האישום נגד זאבי: "יש פה בסיפור של ההתיישנות דבר טכני. זה לא פוגע במהות, שזאבי רצח את אחי. יש סגירת מעגלים ועדות של ברוך שרביט ששניהם רצחו אותו ביחד. את כללי ההתיישנות קבעה הכנסת. הכנסת פה מעלה בתפקידה שרוצח שרצח בידיים ידע לשתוק ולשמור על השקט שלו ועכשיו הוא יוצא לחופשי אחרי שרצח לפני 38 שנים. יש רוצח שמסתובב חופשי. הוא וכל הקבוצה שלו מ'שובו בנים' הם פשוט רוצחים עם התיישנות. אנחנו שוקלים את הדברים. יכול להיות שאני אערער באופן עצמאי לעליון".