ההכנה להריסת בתים
ההכנה להריסת בתיםצילום: דובר צה"ל

דיון מיוחד שהתקיים בוועדת חוץ וביטחון בראשות ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) ביוזמת ח"כ עמית הלוי ביחד וארגון זכויות האדם בצלמו עסק בדרישה להרוס בתי מחבלים "שרק" פצעו.

בדיון התברר כי במשך עשר שנים האחרונות נהרס רק בית אחד בודד של מחבל "שרק" פצע. בנוסף התברר בדיון כי למרות דרישת המל"ל לקבל חוות דעת מקצועית נציגי צה"ל ומשרד הביטחון טרם גיבשו עמדה בנושא.

ח"כ טלי גוטליב אמרה בדיון, "המחוקק רצה שהמפקד הצבאי יפעל אבל המפקד הצבאי לא מפעיל את סמכותו, אחרת היינו אמורים לשמוע על הרס בתים על בסיס יומי. השפה היחידה שהאויב שלי מבין היא של כוח ועוצמה".

ח"כ הלוי הוסיף כי "הנושא הזה במהותו הוא נושא של הרתעה, ולא ענישה. הסיפור של הרתעה, זה לא משנה אם המחבל הצליח לרצוח או לא, אין לזה משמעות כשאנחנו דנים בהרתעה. מבחינה מסוימת ההרתעה תהיה יותר גדולה אם יהרסו את הבית גם במקרה שהוא לא הצליח לבצע את זממו. מבחינה מעשית, ישראל לצערי מטפלת בטרור אבל לא בתשתיות הטרור, החינוכית הכלכלית החברתית".

כאשר נשאל נציג המל"ל בדיון מדוע מתעכבת חוות הדעת בנוששא ההריסה ענה כי "בשנה האחרונה המל"ל התבקש להכין עבודת מטה בסוגיה, עמדת משרד הביטחון טרם התקבלה אף שהמלל פנה אליהם מספר פעמים. בחודש מרץ הנחה ראש הממשלה לסיים את עבודת המטה תוך חודש ולכן פנינו שוב לגופים. כשנקבל את כלל עמדות הגופים המלל יגבש את עמדתו ויציג אותה לדרג המדיני".

שי גליק, מנכ"ל "בצלמו, טען כי "יש פה מדיניות של שר שלא החליט. אי ההחלטה זה דבר חמור כי זה גם לא מאפשר לקבינט לדון או להתנגד להחלטה. רק בחודשים האחרונים היו עשרה שנפצעו קשה, כולל אחד של אנשי שב"כ וגם שם לא הגישו בקשות לצו הריסה".

יו"ר הוועדה, ח"כ יולי אדלשטיין סיכם: "מחבל חייב לדעת שיש השלכות למעשיו, וחלק מאותן השלכות היא הריסת ביתו. יש על כך הסכמה מוחלטת בקרב כל חברי הוועדה – בין אם המחבל רצח ובין אם פצע. גרירת הרגליים של גורמי הממשלה בנושא אינה לרוחי ופוגעת במאמץ להרתעת הטרור. אם רוצים לנצח גם את "טרור היחידים" – צריך לפעול ישירות נגד אותם "יחידים".

"לנוכח חומרת המצב ולאור העובדה שאין חולק בנושא ההרתעה – אני דורש תשובות ברורות ממשרדי הממשלה הרלבנטיים וגיבוש חוות דעת בהקדם. גרירת הרגליים עלולה לעלות בחיי אדם, ואסור לאפשר זאת יותר", הוסיף.

מלשכת שר הביטחון יואב גלנט נמסר לערוץ 7 בתגובה : גופי הביטחון עדיין לא העבירו לשר הביטחון את חוות הדעת בנושא - ולכן עדיין לא נמסרה עמדתו.