השם 'הצופות' שבחר לעצמו פורום נשות המגוייסים מהווה מחווה לתצפיתניות, אך גם רמיזה ואזהרה מהתעלמות מסוכנת נוספת מאזהרות, כפי שנהגו קברניטי המודיעין עם התראותיהן של התצפיתניות.

על הפורום, ששם לו למטרה להפנות את תשומת לב מקבלי ההחלטות לזירה הביטחונית ביהודה ושומרון, מספרת לערוץ 7 אשרת גיספאן ממובילות הפורום, שעל מנת להבהיר את משמעות הסכנה לכלל אזרחי ישראל הנפיק באחרונה מפות ארץ ישראל שיבהירו למי שחשב אחרת את המרחקים הזעומים בין מרכזי האוכלוסייה של גוש דן והסביבה לבין הערים והישובים הערביים ביהודה ושומרון.

גיספאן, תושבת תקוע ואם לחמישה, מאפרת במקצועה ובעלת צימר בישובה שבמזרח גוש עציון, מספרת על התנועה שקמה כחודש לאחר טבח שמחת תורה, "כשראינו לתדהמתנו שלמרות המלחמה הנוראית שסביבנו תפיסת הביטחון ביהודה ושומרון לא השתנתה. מתנהלים אותו דבר. מטפלים בבעיות נקודתית ולא נכנסים לתפיסת עומק רחבה של שינוי תפיסתי ביטחוני".

על הקשר בינן לבין התצפיתניות מעירה גיספאן כי הצפייה של חברות הפורום אל הגדר הוא מעשה יומיומי עבורן כתושבות ישובים ביהודה ושומרון, ומתוך כך בחרו להפיץ את המפות הנותנות פרופורציה באשר למרחקים האמיתיים בין ליבם של יהודה ושומרון לאזורים אחרים ברחבי ישראל. כמו כן הופק והופץ סרטון המתעד ירי שמתבצע על ידי ערביי יהודה ושומרון דבר יום ביומו בסמוך מאוד לגדר הישובים, וגם זאת בתקווה שמישהו ממקבלי ההחלטות בזירה הביטחונית יתעורר מוקדם יותר.

השאיפה, היא אמרת, שמפות המדינה תהיינה תלויות בכל בית במעין תשובת משקל למפות הארץ שאותן פגשו חיילי צה"ל בכל בית בעזה, כאשר על המפות אך ורק שמות הישובים בערבית, ביטוי לשאיפה להשמדתה של ישראל והקמת מדינה ערבית תחתיה. "המטרה שלהם, ולכך הם מחנכים, היא לכבוש את כל מדינת ישראל ולהשמיד אותנו", היא אומרת ומציינת כי עד כה הופקו וחולקו כ-3000 מפות.

המפות, היא אומרת, מחזקות את תחושת הקשר לארץ ואתו גם האהבה לארץ ובנוסף הדבר מעורר התעניינות אצל הילדים המבקשים לראות היכן הם גרים, אילו ישובים קרובים אליהם וכיוצא באלה. "אנשים לא מודעים לעד כמה הארץ שלנו קטנה".

כתושבת יו"ש הנושאת אקדח כמו גם אלפי תושבות אחרות מדגישה גיספאן כי לא מדובר בכלי שנשיאתו נועדה ללחימה אלא להגנה עצמית, "אנחנו קוראות לכל אישה, גם לא ביהודה ושומרון, בוודאי בישובים מבודדים וכשהבעלים מגויסים והן חשופות לכל פגיעה שתהיה להן את היכולת להגן על עצמן. אנחנו מתייחסים לנשק ככלי להגנה בניגוד לאויבינו שמתייחסים אליו ככלי השמדה ורצח".

גם סוגיה זו של נשיאת נשק עולה כחלק מהאתגרים שהפורום שם לנגד עיניו כיעד לקידום מול מקבלי ההחלטות, יחד עם סוגיות הביטחון הנשקפות אליהן מחלונות בתיהן. "אנחנו שומעות את הירי המטורף ברחבי יו"ש. יש בקרים שאנחנו קמות בהם לקול מכונות ירייה שיורות ללא סוף. לא הגיוני שבמקום הפסטורלי הזה לא מטפלים בשורש הבעיה ועל זה אנחנו מנסות להתריע".

עוד היא מציינת את הכרזות ההסתה הנשמעות מהמואזין במסגדי יהודה ושומרון. לדבריה אין צורך להבין את השפה כדי להבין את תוכן הדברים הנאמרים באופן יומיומי. "אני קוראת לממשלה לטפל בבעיה מהשורש כי בעקבות ההסתה הזו יוצאות פעולות טרור כלפינו ויהודים נהרגים ורמת הפיגועים רק עולה ביו"ש ובכל רחבי הארץ. אם לא מטפלים בשורש הבעיה אי אפשר לשאול אחר כך למה זה קורה".

טיפול שורש שכזה, היא אומרת, כרוך בשלושה צעדים משמעותיים כשהראשון שבהם הוא פירוק הרש"פ מהנשק שבידיה, השני הוא אכיפה ומניעה של הסתה והשלישי הוא חיזוק ההתיישבות מתוך תפיסה שמדובר ברכיב ביטחוני לכל דבר, תפיסה שאותה מבינים הערבים היטב.