אודהליה ברלין
אודהליה ברליןצילום: אריק סולטן

ערב יום העצמאות, בין שואה לתקומה, הזמרת והיוצרת אודהליה ברלין מפרסמת ביצוע מיוחד שהוא חיבור בין שתי קלאסיקות: שירו של הרב קוק "בן אדם עלה למעלה עלה" והשיר "ארץ צבי'" האלמותי של תלמה אליגון-רוז.

"לפני שנה, בליל הסדר תשפ"ג, אחי הגדול - הרב אלישיב ברלין, ישב לידי ואמר לי בשקט האופייני לו: 'שומעת?, חשבתי על משהו' ואז הוא שר לי את החיבור המופלא הזה בין שני השירים. מסביב היה רעש אחיינים ומשפחה- אבל הרגשתי שהחיבור הזה שהוא שר לי באוזן, נוסך בי איזה שקט ומעלה אותי קומה" היא מספרת.

"הבנתי אז שיש שני סוגים של יציאה ממשבר: יש יציאה שהיא בריחה- 'רע לי אז אני חייב לצאת מפה', ויש סוג אחר של יציאה, יציאה שהיא בחירה בטוב ונובעת לא רק מהבריחה מהרוע, אלא מתוך רצון להגיע למקום גבוה וטוב יותר".

"ההבנה הזו גרמה לי להתבונן על משברים בעין אחרת ולשאול את עצמי בכנות: האם אני בורחת או האם אני בוחרת?".

"עברה קצת יותר משנה מאז ליל הסדר ההוא, וכמה עברנו בשנה הזו… שנה מלאה במשברים תהפוכות, התרחשויות ואף צמיחה. שנה שבה התעוררה בי הרבה פעמים השאלה : בריחה או בחירה? וגם עכשיו, בימים אלה ממש, אני עסוקה במחשבה- מה אנחנו רוצים יותר? לסיים את המלחמה כדי שיהיה לנו שקט, או רוצים באמת להגיע למקום טוב יותר?"

במופע "אוחילה דגאולה" שהתקיים השנה לראשונה בערב חג הפסח, ביצעה ברלין את השיר הזה והרגישה איך למרות המציאות המורכבת בה אנו נמצאים, החלל שנפער לכולנו בלב ב7.10, הקהל כולו זוקף קומה בביטחון, תקווה וגאווה.

"את השיר הזה בחרתי להוציא בין יום השואה ליום העצמאות ואני שולחת תזכורת תפילה וברכה לכולנו: עם ישראל, עֲלֵה לְמַעְלָה, עֲלֵה. כִּי כֹּחַ עַז לְךָ!".