זוג עולים מהולנד הגיעו לישראל וכשרצו לשכור דירה בשכונת ארנונה הירושלמית וגילו שממשלת הולנד מתייחסת לשכונה כאזור כבוש שהפנסיה של מתגורר בו תיפגע באופן קשה.

עורך דינם, עו"ד אסף אובספלד מספר בראיון לערוץ 7 את הסיפור המקומם. "מדובר בזוג הולנדים בעלי אזרחות כפולה ישראלית והולנדית שפנו למשרדי כדי לשכור דירה שאני מנהל עבור לקוח במורדות ארנונה. הם ראו את הנכס מספר פעמים, הגיעו למשרדי, ישבנו על כל הנושאים המסחריים והגענו להסכמות, ניסחתי הסכם מפורט לפי בקשתם. שלחתי להם את ההסכם יומיים אחר כך קיבלתי הודעה מאוד מוזרה".

ממשיך עו"ד אובספלד ומספר כי בהודעה נכתב שממשלת הולנד החליטה על פי החוק ההולנדי כי במידה ואזרחי הולנד שוכרים דירה באזור סכסוך או באזור כבוש ינוכו מהפנסיה שלהם 35 אחוזים. "הלקוחות לא יכלו לעמוד בזה והודיעו לי שהם מאוד מודים לי על העבודה, אבל הם מצטערים ולא יוכלו לשכור את הדירה הזו".

אובספלד סבר בתחילה שמדובר בלא יותר מהתחמקות שנועדה לבטל את החוזה, אך בירור שביצע מול מכרים מאנשי משר החוץ העלה שאכן בשנת 2013 ממשלת הולנד חוקקה חוק שמאפשר לה ניכוי של 35 אחוז כמעין קנס לאזרחיה השוהים מוץ להולנד ומתגוררים באזור שלטעמם מוגדר ככבוש. בעיני אובספלד לא סבירה ולא מקובלת "ההתערבות הבוטה הזו של מדינה זרה, כמו הולנד שנחשבת למדינה ליבראלית, במדיניות הפנים של ישראל", תופעה שלא פגש מכיוונה של שום מדינה אחרת הבוחרת לקנוס את אזרחיה בגלל בחירת מקום מגורים.

לקראת תום הדברים אנחנו שואלים את אובספלד אודות שוק הנדל"ן הירושלמי והוא אומר כי אכן עברה על כולנו שנה לא פשוטה, אך בעת האחרונה ניתן לזהות התעוררות מסוימת של השוק ומעט יותר עסקאות מתבצעות בעיקר באזור ירושלים. "ישנן עסקאות. אנשים מגיעים עם חששות. קשה לתכנן עתיד מסודר כשהאירועים כאן מתפתחים בצורה מאוד מהירה", הוא אומר.