חרקוב
חרקובצילום: איסטוק

העיר המופגזת מצדיעה לחייל צה"ל: בשנת 1998 סמל אלכסיי אשר נייקוב, נפל בפעילות מבצעית בגוש קטיף.

אשר נסע בג'יפ שליווה אוטובוס עם 48 ילדים בדרכם מבית הספר. כשהופיעו מחבלים במכונית תופת, וניסו לפוצץ את האוטובוס, הג'יפ חסם אותם. המכונית התפוצצה והוא נהרג במקום. כל התלמידים ניצלו.

בעקבות מעשה הגבורה, בעיר הולדתו חרקוב באוקראינה, התקבלה החלטה על ידי ראש העיר ומועצת העיר לקרוא לרחוב בעיר על שמו.

העיר חרקוב נמצאת שלושים קילומטר בלבד מהגבול של רוסיה. למעלה משנתיים שחרקוב מופגזת ללא הפסקה ובעקבות המלחמה הוחלט להחליף את כל שמות הרחובות הקרויים על שמם של גיבורים סובייטים בשמות של גיבורים מקומיים.

לצד חיילים וקצינים שנהרגו במלחמת אוקראינה ורוסיה, יש גם רחוב על שם חייל צה"ל סמל אלכסיי-אשר נייקוב. בכך חרקוב נהייתה העיר הראשונה מחוץ לישראל הקרויה על שם חייל צה"ל.

אלכסיי למד בבית הספר היהודי בחרקוב "אור אבנר". בית הספר נוסד על ידי רבה הראשי של חרקוב ושליח חב"ד הרב משה מוסקוביץ. כעת בית הספר נמצא ברחוב הקרוי על שמו של אלכסיי.

שמעון ברימן עיתונאי והיסטוריון ישראלי שנולד בחרקוב עמד מאחורי היוזמה, יחד עם ראשת מועצת העיר אירינה גונצ'רובה והרב משה מוסקוביץ, שביקשו שהרחוב יהיה קרוי על שם החייל.

הרב משה מוסקוביץ רב העיר ושליח חב"ד אמר על ההחלטה ההיסטורית: "כבוד גדול לבית הספר שלנו להיות ברחוב הקרוי על שם תלמיד בית הספר שלנו שמסר את נפשו למען תושבי ארץ ישראל, כמו שכתוב בתלמוד ש'כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא' אשר בגילו הצעיר הוא גאווה לכל עם ישראל".