תא"ל במיל' גיא פאגלין וקובי פינקלר
תא"ל במיל' גיא פאגלין וקובי פינקלרצילום: בשבע

בימים אלו בין יום הזיכרון לשואה והגבורה, ויום הזיכרון לחללי צה"ל ליום העצמאות, קובי פינקלר מארח את תא"ל במיל' גיא פאגלין, לשעבר ראש מנהלת המרכבה והרק"מ במשרד הביטחון.

"צוותי הקרב הגדודים והחטיבתיים של צה"ל הממוקמים כך שמשפחת הרק"מ (= רכב קרבי משוריין) הצה"לי כחול לבן היום, מונה את טנק המרכבה נגמ"ש הנמר - משפחה של כעשר תצורות נמר, ונגמ"ש איתן החדש. בשבועות הראשונים של הלחימה היה הרבה מתח באוויר, אבל אני חושב שהרק"מ עשה עבודה מצוינת בהגנה על הלוחמים. יכולת הגנה של הן המתקדמות ביותר בעולם, הממוגנות ביותר בעולם, גם בזכות המיגון הבליסטי וגם בזכות מערכות ההגנה האקטיביות שהן ייחודיות למדינת ישראל, והן נתנו לנו חליפת הגנה הטובה ביותר שאנחנו יודעים לספק לחיילי צה"ל. הרק"מ עשה את העבודה, אבל בעיקר בזכות רוח הלחימה של הלוחמים. כמו שטליק ז"ל, אלוף ישראל טל אמר – 'האדם שבטנק ינצח'. ראינו את סיפורי הגבורה של הלוחמות והלוחמים ברק"מ הישראלי מתחילת המלחמה בשביעי לאוקטובר ועד היום".

סרט חדש עולה בימים אלו - 'יוני אפס' מספר על רקע אירועי הוצאתו להורג של אייכמן בישראל. גיא הוא בנו של עמיחי פאגלין, שכונה בשם 'גידי', שהיה איש רב פעלים, קצין המבצעים של האצ"ל והוא גם בנה את התנור לשריפת גופתו של אייכמן. "אחרי שמדינת ישראל פסקה בגזר דין לשרוף את גופתו של הצורר אייכמן בלי להשאיר זכר, ולפזר את האפר בים שלא יהיה קבר עם מוקד עליה לרגל. חיפשו תנור מתאים לשריפת הגופה. היה צריך סיפור כיסוי - מחלת כלבת שהתפרצה וצריכים להשמיד גופות נגועות. לאבא היה מפעל תנורים והוא נתן מענה, גייס את העובדים במפעל ובנה תנור שפורק אחרי המשימה לחלוטין. הזמינו את אבא להיות נוכח בטקס התלייה, ואחרי זה להפעיל את התנור ולבצע את גזר הדין. אבא מחליט להעניק את הזכות הזו לעובד שלו שהיה המסגר הראשי של המפעל, בשם זקליקובסקי ז"ל שהיה ניצול שואה. אבא מאוד התרגש מהיכולת לסגור מעגל לתת לניצול שואה ללחוץ ולהפעיל את התנור ולבצע את גזר הדין".