צילום מסך מהקליפ. "כל אדם זקוק לבית"
צילום מסך מהקליפ. "כל אדם זקוק לבית"גרפיקה: זיו רגב, קליפ: יריב בן יהודה, עמית יורגנסון

לקראת יום הזיכרון השנה, שיהיה עצוב מתמיד, נולדה יצירה של תפילה ישראלית שמבוצעת כשירת רבים שבוקעת מעומק הנשמה ומשלבת את כל חלקי החברה שלנו. שיר זיכרון שמביא לידי ביטוי צבעים מכל גווני הקשת של המוזיקה הישראלית ומשדר אחדות בעם ובזיכרון הלאומי של נופלינו חיילנו שנפגעו וחטופינו שישובו אמן במהרה.

את הפרויקט יזם, הלחין, ניהל והפיק מוזיקלית, דודי לוי, והמילים נכתבו בידי אבי רוזנבלום. "אבי רוזבלום, חברי הטוב והחכם ללימוד ימימה כבר כמעט 20 שנה, כתב את הטקסט המופלא הזה לפני שנתיים, קצת אחרי יום הזיכרון 2022" מספר לוי.

"השפה שפת תפילה כאילו נכתב לפני מאות ואלפי שנים אבל היחס לשכול היה חדש .לא רק האובדן והכאב הקשה מנשוא אלא גם האור שהם משאירים לנו אחריהם, אלו שאיבדו את החיים לצד אלו שחיים ביננו אבל נשמתם נשארה בשדה הקרב. עבורי הטקסט חיבר בין היהדות לישראליות בין העתיק לבין ימינו אנו ובעיקר שידר לי אחדות והסביר לי כמה גדול הדומה ביננו מהשונה. כמה הדעות שאנחנו מחזיקים ומוכנים בשבילם לשבור את הכלים, הם לא בהכרח החיים עצמם".

"היה ברור לי שהטקסט צריך להיות מולחן כתפילה, כאילו הולחנה ממזמן. וכמו בתפילה צריכים לשיר אותו הרבה אנשים יחד, שירת רבים אשר מאחדת את כל הגוונים ויוצרת הדהוד גדול של כאב ותקוה ששזורות אחת בשניה".

דודי החל לפנות לאומנים שקרובים אליו וכאלו שפחות, מוכרים וידועים לצד חדשים, והתוצאה היא הפרויקט המיוחד בו נוטלים חלק רמי קלינשטיין, דוד דאור, עמוס תמם, ערן צור, ארז לב ארי, סי היימן ועוד.

הפרויקט "המחברת של אליה" של אליה רוסיליו מוציא אלבום חדש במהדורת מלחמה, שתביא איתה את השירים, הטקסים, הלחנים, הרוח והרגש שמבעבע מתוך תקופת המלחמה מאז השביעי באוקטובר.

באלבום החדש יביא המוזיקאי אליה רוסיליו זווית של כאב, ביקורת, פוליטיקה, ילדות ,ביחד ומה ההשלכות הקשות כשאנחנו לחוד ומפולגים. אלבום מהדורת מלחמה יכלול 11 יצירות שרובם מבוצעות על ידי האמנים מהשורה הראשונה בישראל, כשהחיבור הראשון של אליה שפותח את האלבום הוא רמי קלינשטיין ויגל אושרי.

"לחיי העם הזה נכתב מבעד למהדורות החדשות, מבעד לפוליטיקאים, חצאי אמת הרכיבו שקר שלם של איך שעם ישראל נראה. הוא לא נראה כמו שמראים לנו, מורשת שלמה עומדת למבחן ואני יודע שכדי שנצליח אנחנו נהייה חייבים לראות את היופי והמיוחד בעם הזה".

דני רובס משחרר את 'כל אדם זקוק לבית'' מתוך פרויקט "שריונאים זוכרים" של עמותת "יד לשריון" לזכרו של סרן יהל גזית ז"ל שנפל ב-4 בדצמבר 2023 בסג'עיה. את מילות השיר כתב גזית זכרו לברכה, כשרובס עצמו על הלחן.

"יום הזיכרון 2024 הוא אחד העצובים בתולדותינו", אומר רובס. "אנחנו עדיין בעיצומו של הכאב, האובדן, הפחד, הכעס. סרן יהל גזית נפל ב-4 בדצמבר 2023, במלחמה הנוראה הזאת שעדיין מתנהלת מאז אסון ה-7 באוקטובר. הוא היה איש מוכשר מאין כמוהו, והמילים האלה שכתב, שהגיעו אלי ממשפחתו, על המקום בו כל אדם זקוק לבית וכל בית זקוק לאדם תפסו אותי במקומות הכי רגשיים שאפשר".

"ארז כספי ואני הפקנו מוסיקלית עבור פרויקט 'שיריונאים זוכרים' של עמותת יד לשריון. אני לא הייתי שריונר בשירותי הצבאי, הייתי תותחן. אבל אני זוכר היטב. ואזכור תמיד".

אדיר גץ בשיר חדש "מאז אוקטובר" בו הוא פותח את הלב ומשתף על כל החוויות האישיות שלו, ועל איך זה להיות זמר בקרב חיילי צה"ל מאז ה-7 באוקטובר. את השיר גץ כתב הלחין והפיק בעצמו.

"בימים אלו שבין יום השואה ליום הזיכרון צפו בי כל הרגעים מאז אוקטובר האחרון, כל המקומות שהייתי, האנשים שפגשתי, הדמעות ששמרתי בפנים ואלו שלא, שאני מרגיש, אני כותב, כשאני כותב אני משתף אתכם. קצת ממה שעברתי מאז אוקטובר, זה שלכם עכשיו".