הנשיא ביידן, עם מזכיר המדינה בלינקן ושר ההגנה אוסטין
הנשיא ביידן, עם מזכיר המדינה בלינקן ושר ההגנה אוסטיןצילום: אוליבר קונטררס, הבית הלבן

עם ישראל הוכה בהלם בשבוע האחרון, כשהתבררה גודל הנסיגה של ביידן מהבטחות השווא שהוא פיזר כאן לפני חצי שנה, כשנכנס לדמות הסבא החביב ומיהר להגיע לישראל אחרי טבח שמחת תורה.

בעוד התקשורת הפרוגרסיבית שלנו בוררת מילים, אצל האמריקנים קוראים לילד בשמו. בשער הניו יורק פוסט הכריזו על בגידה, וסנאטורים וחברי קונגרס משני צדדי המפה הפוליטית ביקרו את ההחלטה בחריפות, חלקם תוך שימוש בטרמינולוגיה נדירה במיוחד.

צריך לומר ביושר, גם אם לא כצעקתה, וגם אם הנשק יזרום בסוף, וגם אם ביידן לא ממש מודע לנעשה בסביבתו ובכלל, יש כאן נורת אזהרה אדומה לישראל, ולא זו שאתם חושבים עליה.

נורת האזהרה אינה ביחס להתנהלות של ישראל, כי אפשר לבקר את ההתנהלות וההתמרחות ביחס לרפיח, ואפשר לטעון שישראל הייתה צריכה להציג תסריט ליום שאחרי, ואפשר עוד כהנה וכהנה, אבל שום דבר מזה לא מצדיק את הצעד של ביידן. צעד שמשמעותו - כפי שהוסברה מעבר לים - משלוח סיגנל ברור של חיזוק לאיראן ולשלוחות הטרור שלה. עידוד של ממש לנסיונות הבאים לרצוח ולחטוף יהודים.

הנורה האדומה צריכה להבהב בסוגיה אחרת לחלוטין - סוגיית התלות באמריקנים. העובדה שמעצמה צבאית, וישראל היא לגמרי מעצמה, תלויה באופן מוחלט במדינה אחרת, אמנם בת ברית - אבל כזו שעשויים להתגלות מולה ניגודי אינטרסים שונים, מחייבת חשיבה מחדש על האסטרטגיה הישראלית.

כן, גם זו קונספציה. לחשוב שהאמריקנים יעבדו אצלנו תמיד, שכל ממשל שיהיה שם ידע להתגבר על הלחצים הפוליטיים הפנימיים שלו ולתת לנו כל מה שנבקש. זה לא תמיד היה כך וזה כנראה גם לא תמיד יהיה כך.

אינני יודע אם הפתרון הוא פיתוח כושר ייצור עצמי, מה שעשוי להיות סיפור יקר ולא פשוט. או פריסה של רשת רחבה יותר של שופינג צבאי, אולי גם ממדינות שלא נמצאות "בצד הנכון". כי זאת גם הממשל האמריקני חייב להבין, אם הוא רוצה (והוא מאוד רוצה, גם ובעיקר משיקולים כלכליים) בלעדיות על אספקת החימושים לישראל, הוא חייב להיות שם תמיד וללא תנאי.

ברגע שממשל אמריקני מפגין נכונות לשחק בביטחון של ישראל ותושביה ולעודד ארגון טרור, ישראל חייבת לשגר איתות חוזר ולוודא שיש לה אופציות נוספות. אחרת, אפשר לסגור את הבאסטה ולהירשם ככוכב החמישים ואחת בדגל הכוכבים והפסים. אולי אז ימשיכו להזרים לכאן נשק בלי תנאים.