שחקני בית"ר בערב ההנצחה
שחקני בית"ר בערב ההנצחהצילום: דוברות בית"ר ירושלים

הרבה יותר ממועדון כדורגל. טבח השבעה באוקטובר ומלחמת 'חרבות ברזל' שפרצה כתוצאה ממנו, גרמה להירצחם ולמותם של אוהדי ספורט רבים מכל קבוצות הכדורגל בארץ.

רגע לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, נערך הערב (חמישי) טקס הנצחה מיוחד במינו, טקס שהנציח את 83 אוהדי בית"ר ירושלים שנפלו מהשבעה באוקטובר ועד הימים האחרונים.

הערב התקיים ביוזמת מועדון הכדורגל הצהוב-שחור מהבירה, כשזה נערך במועדון 'הזאפה' שבבירה, בהשתתפות המשפחות השכולות, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, בעלי המועדון ברק אברמוב, יו"ר ההתאחדות לכדורגל שינו זוארץ ויו"ר מנהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון.

לצד עשרות רבות של אוהדים מכל קבוצות הליגה, בבית"ר שכלו לא פחות מ-83 אוהדים שקיפחו את חייהם ובית"ר עבורם הייתה הרבה יותר מרק מועדון כדורגל.

במהלך הערב התקיימו קטעים אמנותיים בהם שולבו המשפחות, שיחות על הבמה עם אמא שכולה ואח שכול, סרטונים ותמונות שהוצגו של היקירים שנפלו ועוד. המועדון הירושלמי העניק לכל משפחה בלוק עם תמונת בנם או בתם, נר נשמה עם שם הנרצח והנופל ומנוי זוגי לכל החיים.

בעלי המועדון, ברק אברמוב אמר במהלך ערב ההנצחה: "מאתיים ושישה עשר ימים עברו מאז היום שהפך את מדינת ישראל למדינה אחרת, את החברה שלנו לעצובה יותר ואתכם – למשפחות שונות לחלוטין. הלב כבה, הכאב מרחף בכל מקום אליו אתה מגיע, והשאלה מה שלומך, הפכה להיות השאלה שהכי קשה לענות עליה.

כאשר מביטים על רשימת הנופלים והנרצחים אוהדי בית"ר ועל מקום מגוריהם, אני רואה אל מול עיניי את כל הפסיפס המופלא שנקרא מדינת ישראל. 83 אוהדים. דתיים וחילונים, מזרחים ואשכנזים, עירוניים, מושבניקים וקיבוצניקים, אנשים מהצפון הרחוק, מהדרום החם, מתל אביב וכמובן מירושלים. חלקם היו עם הצעיפים בנובה ובבסיסים, חלקם צעדו עם דגלים וצעיפים ללב עזה ודאגו להתעדכן תוך כדי מלחמה בנעשה עם בית"ר.

מהרגע שהאסון פקד אותנו, הפנינו את כל המשאבים של המועדון לטובת הכלל. בהתגייסות יוצאת דופן של השחקנים, ההנהלה והצוות, ניסינו לצאת מההלם ששרר במדינה ולהיות מענה. הקמנו חמ"ל בית"רי והשתדלנו להיות כתף לכם, משפחות יקרות ואהובות".

אברמוב המשיך והתחייב כשאמר: "הדלת שלנו פתוחה לכל דבר שתצטרכו, תמיד. הערב הזה הוא רק ההתחלה. המועדון יפעל ויקים אנדרטה לזכר הנופלים והנרצחים במתחם האימונים שלנו, כדי שכל ילד וכל שחקן יבין מה הוא מייצג כאן מאחורי הסמל של המנורה. כמו כן, כל משפחה תקבל מאיתנו מנוי זוגי כדי שתמשיכו לגעת באהבה, ושתיקחו את יקירכם איתכם בלב גם לטדי.

היום, שלושה ימים לפני יום הזיכרון הראשון שלכם, אני מבטיח לכם שאעשה הכל כדי שבחלקת בית"ר היפה והקטנה שלנו- תחייכו קצת איתנו, דרך הקבוצה של המדינה, נשמח אתכם ככל האפשר בעצב שלא ייגמר לעולם".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, נשא דברים גם הוא כשאמר: "שמונים ושלושה אוהדי בית"ר ירושלים נפלו מאז פרצה המלחמה, זהו מספר בלתי נתפס, וכמוהו גם עוצמת הכאב של בני המשפחות השכולות. בערב המרגש הזה, ובכל ימות השנה, נזכור את היקרים לכם מכול.
תודה לכם, אנשי בית"ר ירושלים על המחווה המרגשת ועל העמידה האיתנה שלכם לצד המשפחות, בכלל.

"המחווה הערב מוכיחה שוב,
שבית"ר מעבר להיותה מועדון גדול, היא גם משפחה גדולה.
יהי זכרם של בנינו היקרים נצור בלבנו לעד".