מה חושבים האיראנים
מה חושבים האיראניםצילום: iStock

מה חושב הרחוב האיראני על התרסקות מסוקו של הנשיא איברהים ראיסי, שר החוץ ובכירים נוספים? על כך שוחחנו עם ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאיראן, מייסדת ומנהלת בית הספר המקוון לאיראן והשפה הפרסית.

את דבריה פותחת ד"ר עילם גינדין בברכה 'יום שמח לאיראנים' וכשאנו שואלים אודות סרטונים המופצים ובהם לכאורה זיקוקי שמחה שנורים לשמים בעקבות מותו של ראיסי, היא משיבה כי אינה יודעת על הזיקוקים עצמם, אבל ביטויי השמחה באיראן וודאיים. אחת הדוגמאות לכך היא בשמועה קונספירטיבית שהופצה באיראן תוך כדי אותן 12 שעות בהן לא נמצאו עדיין שברי המסוק והגופות.

בשעות הללו הוםצה שמועה לפיה הגופות כבר נמצאו ומוחזקות בידי המשטר המבקש להרוויח עוד כמה שעות להיערכות להתמודדות עם ביטויי שמחה ברחובות. עצם פרסומה של קונספירציה שכזו מלמד על מה שחושבים האזרחים האיראנים על מי שכיהן כנשיאם.

אך מעבר לכך, מוסיפה עילם גינדין, ומשפרת על תגובות שהיא מקבלת מחברים באיראן וחברים איראניים גולים. "קיבלתי הרבה ברכות מחברים איראניים והרבה הבעות שמחה גם בפרטי. כך גם ברשתות החברתיות ראינו הרבה תגובות על מה שיקרה אם הוא מת ועל כך שאנשים פוחדים שהמחלצים יגיעו בזמן, כל הכבוד למלאך המוות, אנחנו תומכים בך, בקשות מהדובים והזאבים לאכול אותם למרות הטעם שלהם".

עם זאת, האם צפוי שינוי דרמטי באורחות המשטר בעקבות מותו של ראיסי ומות בכיריו? ספק גדול. ד"ר עילם גינדין מזכירה כי באיראן הנשיא אינו אלא הפקיד הבכיר ביותר שמקבל הנחיות מהרשות הרוחנית והמחליטה והוא, כראש הרשות המבצעת, אמור רק ליישם את ההחלטות הללו. זאת בניגוד לראש הרשות המבצעת בארה"ב או בישראל שבהן הממשלה היא המקבלת החלטות ומתווה מדיניות.

עם זאת, מציינת עילם גינדין, דם איראני רב נמצא על ידיו ויתכן שיהיה הבדל מסוים בניהול מדיניות הפנים לנוכח קצב ההוצאות להורג שהוכפל תחת כהונתו. מעבר לכך לא צפוי שינוי דרמטי במדיניות האיראנית. בדבריה היא מעירה כי אחוזי המצביעים בבחירות נמוכים באיראן כחלק מהתחושה שהנבחר ממילא אינו מתווה מדיניות ואין סיבה להגיע לקלפיות ולהביע אמון בשיטה.

לשאלתנו אם המתבטאים נגד ראיסי ומפרסמים ביטויי שמחה ברשתות החברתיות גם מסתכנים, משיבה עילם גינדין ואומרת כי אותם שהיא פגשה מתבטאים כך ברשתות החברתיות או שאינם בתוך איראן או שמפרסמים את דבריהם שלא בשמם האמיתי. לזאת היא מוסיפה שרבים כל כך מתבטאים באופן שכזה, כך שנראה שגם אם היה ידוע מי הם לא ניתן היה להעניש אותם ולכן "הם הרבה פחות פוחדים מאשר פעם".

בהתייחס לסיכוי שהאיראנים יידעו להפיץ קונספירציות שבהן תואשם ישראל במעשה, למרות שמדובר בתנאי מזג אוויר, אומרת עילם גינדין כי בעיניה ברור שמדובר במזג אוויר או לכל היותר כשל טכני. היא עצמה "מנסה לקדם" קונספירציה לפיה הבן של חמינאי הוא שעומד מאחורי המעשה מאחר והוא וראיסי היו המועמדים המובילים לרשת את המנהיג העליון לאחר מותו, כך שהוא זה שעשוי להרוויח מהאירוע.

באשר לישראל היא מציינת כי ישנם שהפנו אצבע מאשימה לישראל ותהו כיצד זה ישראל הייתה הראשונה שדיווחה על ההתרסקות, אך "בגדול יודעים שזה מזג האוויר ותמיד יהיו שיגידו שזו ישראל".