שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

חייבים תשובה

בתחילה סברתי שיש שתי סיבות מרכזיות שבגינן לא ראוי שאכתוב כאן על תא"ל עופר וינטר. האחת היא היכרותי האישית עם האיש הנהדר הזה (הנה כתבתי את דעתי עליו) והאחרת היא חוסר ההבנה המוחלט שלי בענייני ביטחון (הנה כתבתי את דעתי עליי). אבל אז הגיעה מחשבה טורדנית מדאיגה ומציקה.

ניסיתי להדוף אותה בכל צורה, אבל שוב ושוב היא צפה ועלתה ולא נתנה לי מנוח ואז הבנתי שאתיקה היא דבר חשוב, אבל יש שאלות שאי אפשר להתעלם מהן.

קראתי את דבריהם של מומחי ביטחון מהאלוף יצחק בריק ועד יוסי יהושע ועוד רבים אחרים שהתייחסו ליכולותיו ותרומתו של עופר וינטר לביטחון של כולנו, קראתי דברים שנכתבו עליו גם בזירה הפוליטית מדינית, מנפתלי בנט ועד בצלאל סמוטריץ', מאביגדור ליברמן ועד ניר ברקת, מיואב קיש ועד גדעון סער, הפנמתי את מה שהם חושבים על פועלו, תרומתו ובעיקר על הדחתו, והתחזקה בי תחושה קשה שאנסח אותה כאן כשאלה, למען הנימוס:

האם יתכן וההחלטה המקוממת להקפיא במשך שנה וחצי את פעילותו הצבאית של עופר למרות המלחמה, למרות האויב האכזרי, למרות היכרותו חסרת המתחרים עם רצועת עזה לפינותיה האפלות ביותר, למרות שובל ההכרעות הקרביות שהותיר מאחוריו, למרות הנחישות, האמונה בצדקת הדרך והביטחון שנסך בפקודיו, למרות הערצת קצינים ולוחמים, למרות הערכותיהם של רבים שאם היה וינטר בתפקיד הוא לא היה מאפשר את עצימת העיניים מול היערכות חמאס לטבח, האם יתכן שההחלטה הזו עלתה לכולנו בחיי אדם יקרים?

אני אפילו לא רוצה לחשוב על התשובה. קטונתי, אבל מאחר והשאלה הזו מהדהדת מישהו צריך לתת לנו תשובה מניחה את הדעת לסוגיית הדחתו של הקצין המוערך הזה, ולמישהו הזה קוראים הרצי הלוי.

אז נכון, אדוני ראש המטה הכללי, עפר אני לרגלי תרומתך לביטחון המדינה לאורך עשרות שנים, אבל גם לאזרח פשוט כמוני ולעוד רבים אחרים מגיעה תשובה, גם על ההדחה וגם על ההקפאה. אתה שליח העם וכשליח אתה מחויב לתת דין וחשבון לשולח, בעיקר כאשר הדברים נוגעים בחיי יקיריו, יקירינו. עמעום וערפול של תשובות ובוודאי התעלמות מהשואלים לא יתקבלו כאן.

הייתי נעלב

לו אני אזרח ארה"ב הייתי נעלב. מהנשיא שלי, כלומר שלהם. נראה לי די מעליב לחשוב שכדי למצוא חן בעיניי וכדי לזכות בקול שלי בקלפי צריך לגונן על רוצחים טובחים ואנסים ועל להקת המעודדים שלהם, להפנות עורף לבת ברית או במילים אחרות לבגוד בה, לזנוח את ערכי הדמוקרטיה ולחתור לשינוי בחירתו הדמוקרטי של עם ידיד ועוד ועוד מעשים שלא ייעשו. למה מה הוא חושב שאנחנו, כך הייתי מרגיש אם הייתי אמריקאי. למזלי אני לא.

אגב, יכול להיות שזה בדיוק מה שגורם לו לרדת בסקרים?

ראיתם את זה?

מאחר וקיים חשש שמא לא הגיע לווטסאפכם הטקסט החשוב הבא, אז קבלו אותו. דברים שכתב הסופר הספרדי סבסטיאן וילאר רודריגז בשנת 2005 וטובים הדברים פי כמה לנוכח מה שמתחולל באירופה של ימינו אלה, דברים שנכתבו תחת הכותרת 'אירופה מתה באושוויץ':

הלכתי ברחובות בברצלונה ופתאום גיליתי אמת נוראית - אירופה מתה באושוויץ!! הרגנו שישה מיליון יהודים והחלפנו אותם ב-20 מיליון מוסלמים בארבעה העשורים האחרונים!!.

באושוויץ שרפנו קבוצה של אנשים שייצגו תרבות, מחשבה, יצירתיות, כישרון. השמדנו את העם הנבחר, הנבחר באמת, כי הם הולידו אנשים גדולים ונפלאים שתרמו תרומות גדולות לעולם, וכך שינו את העולם.

תרומתו של העם היהודי של היום מורגשת בכל תחומי החיים: מדע, אמנות, סחר בינלאומי, ומעל לכל, כמצפון העולם. תסתכל בכל לוח תורמים בכל סימפוניה, מוזיאון לאמנות, תיאטרון, גלריה לאמנות, מרכז מדע וכו'. תראה הרבה, הרבה, שמות משפחה יהודיים. אלה האנשים שנשרפו. מתוך 6,000,000 שמתו, כמה היו גדלים להיות מוזיקאים מוכשרים, רופאים, אמנים, פילנתרופים?

וביומרה של סובלנות, ובגלל שרצינו להוכיח לעצמנו שנרפאנו ממחלות הגזענות והקנאות, אירופה פתחה את שערינו ל-20 מיליון מוסלמים, שהביאו לנו טיפשות ובורות, קיצוניות דתית וחוסר סובלנות, פשע ועוני עקב חוסר הרצון לעבוד ולפרנס את משפחותיהם בגאווה.

הם פוצצו את הרכבות שלנו והפכו את הערים הספרדיות היפות שלנו לעולם השלישי, טובעות בזוהמה ופשע. בדירות שהם מקבלים כסף חינם מהממשלה, הם מתכננים את הרצח וההרס של מארחיהם התמימים. וכך, באומללותנו, החלפנו תרבות בשנאה פנאטית, מיומנות יצירתית במיומנות הרסנית, אינטליגנציה בפיגור ואמונות טפלות. החלפנו את החתירה לשלום של יהודי אירופה ואת כישרונם לעתיד טוב יותר לילדיהם, את היצמדותם הנחושה לחיים כי החיים קדושים, לאלו שרודפים את המוות, באנשים האכולים ברצון למוות לעצמם. אחרים, למען הילדים שלנו ושלהם. איזו טעות איומה עשתה אירופה האומללה.

אנחנו חייבים להעיר את אמריקה, אנגליה, אוסטרליה ואירופה לפני שיהיה מאוחר מדי

איפה מינה צמח כשצריך אותה

מישהו צריך לחלוק עם ג'ו ביידן את הניסיון הישראלי הגרוע עם סוקרים. כדאי שיבין ובהקדם שלא כל מה שהסוקרים אומרים זה נכון, ובעצם יתכן ומצבו לא כל כך גרוע לקראת הבחירות ואין סיבה להעלות את ישראל לקורבן עולה על מזבח הבחירות שלו.

כנסו לממשלה

רבותי השרים גנץ ואייזנקוט, אין מנוס, הגיע הזמן שתיכנסו סוף סוף לממשלה.

נכון, האגדה מדברת על כך שאתם כבר נמצאים בממשלה ושאפילו תפסתם מקום של כבוד בקבינט המלחמה, אבל אתם לא באמת בממשלה, כי לכניסה שלכם לקואליציה כמפלגת שמאל (טוב, שמאל מרכז) אמורה הייתה להיות משמעות שאפילו דיברתם עליה לא פעם. ציינתם את האחריות הלאומית, את הרצון להוכיח שמול החמאס אנחנו מלוכדים, שאתם ממלכתיים כשם מפלגתכם, שישראל מעל הכול ועוד כמה וכמה אמירות מעניינות וחשובות.

אז אם זה כך, ולא צורך פוליטי מקומי עומד מאחורי כניסתכם לממשלה, אנא, התכבדו נא ונהגו כחברי ממשלה אחראים, צאו לעם והזימו את המתקפה הציבורית בתוך ישראל ואת העליהום מחוצה לה נגד הממשלה והעומד בראשה ככאלה שלא רוצים לראות את החטופים בבית, ככאלה שאינטרסים צרים מניעים אותם, כסרבנים האולטימטיביים לכל הצעה שבתוך רגע הייתה מביאה לכאן שלום כולל ובעיקר את החטופים.

אתם, מר גנץ ומר אייזנקוט, הרי נמצאים בקבינט המלחמה ומודעים היטב למכלול השיקולים. אתם הרי יודעים שאפילו הקטארים והמצרים נואשו מהחמאס. חומרי המודיעין פרוסים בפניכם לפרטיהם, וכך גם פרטי המו"מ. אתם יודעים היטב שמה שהוגדר השבוע כהסכמה להצעה לא היה אלא ספין חסר בסיס והזוי שכל תכליתו להוציא אלפים להבערת רחובותיה של ישראל ולהאשמת ראש הממשלה והשרים.

אתם יודעים את כל זאת, ומשום כך זו הייתה אמורה להיות השעה שבה עליכם היה להוכיח אחריות, ממלכתיות, לויאליות, הגינות כלפי ראש הממשלה שאליו חברתם, אחדות ועוד כמה אלמנטים חשובים שעליהם דיברתם כשנכנסתם לממשלה. עליכם להתייצב בפני העם ולהבהיר במילים ברורות, לא בשפה רפה ולא בכפל לשון או גמגום מתחמק, שהאשם בכך שהחטופים עודם בעזה הוא אך ורק חמאס, לא הממשלה ולא העומד בראשה. זה אולי לא מוסיף מנדטים, אבל אתם יודעים שזו האמת, אז תגידו אותה.

למה תתייצבו מרחוק? אם אתם כבר בממשלה אז היכנסו בבקשה לממשלה, לא רק לתפקיד השר אלא לממשלה ממש, אל מתחת לאלונקת ההסברה הפנימית והחיצונית.

נקודת אור

למה לראות רק את השלילה. כשהם אומרים עלינו שאנחנו נאצים יש בזה סימן מעודד קטן אחד לפחות. הרי עד עכשיו הם העריצו את הנאצים. לפחות עכשיו הם רואים בזה קללה וגידוף.

על סף יאוש

לקאטו הזקן גונבה שמועה על חזרת הסדרה 'היהודים באים' לעונה נוספת והוא נתקף בעצבות גדולה. תחושה קשה של כמעט ייאוש אחזה בו, הוא התכנס עם עצמו על כיסא הנדנדה שבמרפסת האחורית שבביתו ושקע בהרהורים נוגים.

כמה שכנים שעברו מרחוק ראו והתקרבו. אחד מהם אפילו ניגש, נגע קלות בכתפו הגרומה ושאל מה קרה. קאטו מלמל חצאי משפטים מדוכדכים: "גם עכשיו? באמת, גם עכשיו?? גם בתקופה המבולבלת הזו, כשאויבים מקיפים אותנו מכל עבר, כשמאיימים עלינו ועל יהודים בכל העולם, זה הזמן לחזור עם עוד עונה של הסדרה הזו שלועגת לכל דבר קדוש בעם שלנו? שוב הם מתכוונים לקעקע כל בדל צדקת דרך ולא מעניין אותם שבשם אותה צדקת דרך חיילינו מוסרים את הנפש? תגידו לי אתם, לאן עוד נגיע? הם יצחקו וידרכו שם על התנ"ך, על המדינה, על הבורא, על הצבא, על המוסר, על המנהיגות, על השואה, על גדולי האומה, על חיילי צה"ל ואנחנו מה, נשב נראה, נגחך ונממן את זה במיליונים? הרי בסוף הם גם יצחקו על הטבח ביישובי העוטף... ואז מה תגידו? שיש דברים שלא עושים? ואת כל מה שהם כן עושים כן עושים? אין להם הרי גבולות... תגידו לי אתם, למה מגיע לנו העונש הזה?".

השכנים ועוד כמה עוברי אורח שהתקבצו לשמוע את קאטו נותרו ללא תשובה, המהמו משהו בינם לבין עצמם והחלו לצעוד לאחור, לחזור איש איש לעמל יומו תוך שהם ממלמלים 'תשמעו, הוא צודק' ו'באמת נורא לדעת שאנחנו גם מממנים את הדבר הזה' ואפילו 'מילא אם זה היה בטלוויזיה של החמאס, אבל שלנו?' ועוד בדלי משפטים ברוח הזו, וקאטו, שראה איך החבורה מתפזרת והולכת הרים לרגע את קולו, הסיט את כובע הקש שלראשו מעט אחורנית וחתם 'כל זה נכון, אבל אל תשכחו להפסיק לראות ארץ נהדרת'.

להערות ולהארות שלכם: [email protected]