שכונת היובל בעלי
שכונת היובל בעליצילום: פלאש 90

בג"ץ קבע היום (ה') כי על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית בגין בנייה לא חוקית בשכונת היובל בתחום היישוב עלי. זו הפעם הראשונה שהבנייה ביו"ש תיחקר במישור הפלילי.

השופטות דפנה ברק־ארז ורות רונן קיבלו את העתירה מול דעתה החולקת של השופטת יעל וילנר, שפסקה כי יש להסתפק בצו שיחייב את הרשויות עצמן להחליט האם לפתוח בחקירה.

"באין כל תשובה עניינית לשאלה מדוע לא תיפתח חקירה, נותרנו עם דחייה גורפת ובלתי־מוסברת של בירור החשדות הנוגעים לביצוען של עבירות תכנון ובנייה באזור", כתבה ברק ארז. "כדי שניתן יהיה לכבד את הצהרת המדינה, צריכה המדינה לכבד אותן בעצמה".

לפסק הדין המלא

"משהיחידה הייעודית לא קמה ואף לא תקום - המסקנה לפיה יש לבצע את החקירה באמצעים אחרים היא מתבקשת", הוסיפה השופטת רונן, וקבעה כי "מדובר בשלב זה בחקירה בלבד, כך שהסעד הוא זהיר, ואף עולה בקנה אחד עם העובדה שמדובר, כאמור, בבנייה בלתי־‏חוקית".

השופטת יעל וילנר, שהייתה בדעת המיעוט, סברה כי כל עוד אין החלטה לפתוח בחקירה פלילית, בית משפט אינו ממיר את שיקול דעתם של הגורמים המוסמכים בשיקול דעתו. "מחדלם של הגורמים המוסכמים מלקבל החלטה בחלוף זמן כה רב, מצדיק להורות להם לקבל החלטה אם לפתוח בחקירה, בתוך פרק זמן קצוב".

העתירה הוגשה על־ידי תנועת "שלום עכשיו" באמצעות עורך הדין מיכאל ספרד.