בישיבת הר ברכה מתקיים גם השנה "בוקר של תורה" במסגרתו יועברו שיעורים בענייני הגאולה, תקומת ישראל ויום העצמאות.

בוקר של תורה
בוקר של תורהצילום: הר ברכה

כותב הרב חיים דוד הלוי זצ"ל על תקומת מדינת ישראל: "אשרי הדור שזכה וראה בעיניו התגשמות הבטחת ה' בתורתו: "והביאך ה' אלוקיך אל הארץ אשר ירשו אבותיך וירשתה והטיבך מאבותיך". היטיב ה' לנו בדור זה יותר מאשר היטיב לאבותינו בדור מן הדורות. לפיכך אנחנו חייבים להודות להלל לשבח לפאר לרומם ולהדר לעלה ולקלס למי שעשה לנו את כל הניסים האלה".

השנה במיוחד, כשיש המנסים לערער על עצמאות מדינת ישראל וריבונותה, נרצה להעמיק בתורת ישראל וארץ ישראל ולחזק את אמונתנו במצוות ישוב הארץ וכיבושה. לפיכך נבחר דווקא יום זה לציין את המהדורה המחודשת של ספרי הרב.

הרב מאור קיים, ראש מכון הר ברכה מספר, "ברוך השם אנחנו זוכים להוציא את ספרי השו"ת של הרב חיים דוד הלוי זצ"ל בארבעה כרכים מהודרים. עד כה הסט של שו"ת 'עשה לך רב' מנה תשעה חלקים, ושו"ת 'מים חיים' שלושה חלקים. ועתה החלקים הללו קובצו לארבעה כרכים עם עימוד ועיצוב חדשים, כדי להקל על הלומדים. יחד עם זאת, שמרנו על הציונים של כל החלקים בגוף הספרים, כדי שההפניות יישארו כפי שהיו.

הרב אוריאל שלמוני ההדיר וערך את הספרים, יחד עם חוקרים נוספים ממכון הר ברכה שסייעו רבות. מעבר להגהה דקדקנית של כל הטקסט, וכתיבת מפתח על פי שולחן ערוך, בוצעו בספרים שני דברים משמעותיים: השלמה ותיקון של כל המקורות שהרב הביא בתשובותיו, וכן הפניות מתשובה לתשובה כדי שהלומדים יוכלו לקבל תמונה שלמה של דעתו של הרב הלוי באותו נושא.

הרב חיים דוד הלוי זצ"ל היה מגדולי הדור הקודם. מי שלומד את הסוגיות בעיון, רואה כמה סברותיו עמוקות, מחודדות וחשובות. כמה עמל וטרחה השקיע בכניסה לנבכי הסוגיות בעיון רב, כדי להעלות את שיטתו ומסקנותיו הישרות. תשובותיו נכתבו בשפה קולחת ובהירה, שכל אחד יכול לקרוא ולהבין. זכות גדולה עבורנו ליטול חלק בפרויקט חשוב זה".

הציבור מוזמן להשתתף בלימוד בישיבת הר ברכה שיועבר גם בשידור החי כאן באתר ערוץ 7.

פתיחה: הרב איתי בר ניצן, יו"ר המועצה הדתית שומרון

9:00 – הרב אהרל'ה הראל, ראש בית המדרש הקהילתי בעפרה – תורת ארץ ישראל תורה תמימה

9:40 – הרב שמואל כץ, חוקר תולדות הרבנות הראשית – יחסו של הרב הלוי למדינה, ליום העצמאות וליום ירושלים

10:30 – שיעורים קצרים (בסגנון TED):

הרב אחיה שלמה אמיתי, רב הקיבוץ שדה אליהו וחתן הרב הלוי – בשולי התשובות

סא"ל הרב אודי שוורץ, ראש ענף הלכה ברבנות הצבאית – מהלכות מלחמה

הרב מאור קיים, ראש מכון הר ברכה – העושר שבכרכי 'עשה לך רב' ו'מים חיים'

12:10 – הרב משה אלחרר, רב העיר שלומי – יחס גדולי ישראל הספרדים לתקומת ישראל

דברי סיכום וברכות:

הרב אליעזר מלמד, ראש ישיבת הר ברכה ורב היישוב

שר האוצר ויו"ר מפלגת הציונות הדתית – בצלאל סמוטריץ'

ראש מועצת שומרון – יוסי דגן

13:20 – תפילת מנחה

עזרת נשים פתוחה.

"בוקר של תורה" נערך ביום העצמאות בישיבת הר ברכה כבר 19 שנה ברציפות! ההתמדה של הציבור המגיע ומקפיד לשמוע את הדרשות מעידה על רצון בשטח לתת ליום העצמאות את ציביונו הרוחני "ראשית צמיחת גאולתנו". השנה יתאפשר להצטרף ללימוד גם מרחוק במסגרת השידור החי, מוזמנים להתחבר.