דיוויד קמרון
דיוויד קמרוןצילום: רויטרס

לאחר ההצהרה של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי הוא יעצור משלוחי נשק התקפי לישראל במידה וצה"ל יפלוש לרפיח, העניק שר החוץ הבריטי דיוויד קמרון ראיון נרחב לרשת הטלוויזיה הבריטית ITV ושלל כי גם בריטניה תעצור את אספקת הנשק לישראל.

"בפעם האחרונה שהאיצו בי לעשות את זה לא עשיתי את זה, וכמה ימים לאחר מכן כבר הייתה מתקפה אכזרית של איראן על ישראל. אני חושב שזה היה מעביר מסר שגוי לחלוטין. רק להכריז היום שנשנה את הגישה שלנו ליצוא נשק, זה יחזק את חמאס וזה יגרום לפגיעה בסיכויים לעסקה לשחרור החטופים", אמר קמרון.

הוא ציין כי "האופציה הטובה ביותר היא שחמאס יקבל את העסקה לשחרור בני הערובה".

המנחה בתוכנית שאלה את קמרון האם בריטניה תלך בעקבות הנשיא האמריקאי ביידן ותשקול לעצור את מכירת הנשק לישראל במידה וצה"ל יפלוש לרפיח. "בריטניה לא מאמינה שישראל צריכה להיכנס לרפיח, אלא אם כן יש לה תוכנית להגן על אזרחים. לא ראינו את התוכנית הזו אז אנחנו לא תומכים במבצע גדול ברפיח", ענה.

שר החוץ הבריטי גם הדגיש כי בניגוד לארה"ב, בריטניה לא נחשבת כיצואנית משמעותית של נשק לישראל, כך שגם אם הייתה עוצרת את משלוחי הנשק לא היה מדובר בפגיעה קשה מדי בישראל. "אנחנו במצב שונה לחלוטין מזה של ארה"ב. הם ספקי נשק מסיביים של נשק לישראל. בריטניה לא מספקת נשק מדינתי לישראל. אנחנו אחראים על בסך הכל פחות מאחוז אחד מיבוא הנשק של ישראל. יש לנו הליך משפטי קפדני מאוד שאנחנו עובדים לפיו על בסיס מתמשך. ברור שאנחנו בוחנים את השאלה האם יש סיכון רציני שכל דבר שייוצא מבריטניה יוביל להפרת זכויות אדם חמורה בישראל".

בסוף הראיון נשאל קמרון האם בריטניה מתכוונת לשלוח חיילים בריטים לסייע בהעברת סיוע הומניטרי לתושבי עזה. "אנחנו לוקחים חלק מלא בהעברת הסיוע מקפריסין לנמל אשדוד או לרציף לחוף הים בעזה. תהיה ספינה של הצי המלכותי הבריטי שתהיה סוג של מרכז לוגיסטי ליד המזח. ראש הממשלה סבור שלהציב חיילים בריטים על החוף זה לא מהלך טוב. מגפיים בריטיות על הקרקע הן סיכון שאסור לנו לקחת".