ח"כ שמחה רוטמן במאהל הגבורה
ח"כ שמחה רוטמן במאהל הגבורהצילום: ערוץ 7

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ שמחה רוטמן הגיע היום למאהל הגבורה בירושלים, "בחרתי דווקא היום ערב יום הזיכרון להגיע למאהל הגבורה ולשמוע מהמשפחות השכולות את הדרישה והזעקה שלהן מתוך האובדן האישי לתת לנבחרי הציבור ולעם את הכוח והעוצמות להילחם ולנצח".

"ביום הזיכרון הזה מרגישים יותר את הערבוב בין חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. איך אתה מבדיל בין מישהו שנפל שהגן על הישוב שלו כאזרח או שהגן על משפחתו מה ההבדל לבין הלוחמים. כולם נלחמו שכם אל שכם להגן על מדינת ישראל ולכן הכאב והגבורה שאנחנו שואבים ממלחמת חרבות ברזל מביאים אותנו אחרת ליום הזיכרון וליום העצמאות. הקשר בין הגבורה ליכולת שלנו לחיות כאן כעם עצמאי על אדמתנו ברור היום אולי יותר מאי פעם".

רוטמן מתייחס לדרישה של חלק מהמשפחות השכולות שקוראות לפוליטקאים לא להגיע לבתי העלמין ביום הזיכרון, "השכול לא צריך להיות קשור לפוליטיקה בשום צורה שהיא. כולנו צריכים להיות מאוחדים במיוחד בתקופה הזאת. לא שופט איש מהמשפחות השכולות אבל טקסי הזיכרון הממלכתיים צריכים להישמר נקיים מחשבונות פוליטיים והקולות האלו יותר ממה שהם באים ממשפחות שכולות הם באים מכל מיני גורמים בעלי אינטרס בתקשורת או ארגונים פוליטיים. במידה מסוימת יש לנו שידור חוזר מהשנה הקודמת, בשנה הקודמת לא היה חרבות ברזל וגם אז היו כאלה שמצאו לנכון לקחת את קדושת יום הזיכרון ולצבוע אותו בצבעים פוליטיים. חבל שזה נעשה אז ואני מקווה שזה לא יעשה השנה".

רוטמן מתייחס גם לפרסום לפיו הממשלה תביא את חוק הגיוס לאחר יום העצמאות, "אני לא עוסק בדברים שאני לא מכיר, לא מתי החוק עולה ולא את נסחו כרגע זה לא נמצא בכנסת. אני חושב שכל הלחץ והדחיפה, אפשר לחשוב שאם חוק הגיוס היה עובר מחר בבוקר זה היה פותר את מצוקת כוח האדם של צה"ל הרי כולנו יודעים שלא על זה מדובר. את העומס הגדול על חיילי המילואים צריך לטפל בלי שום קשר לחוק ולפתוח מסגרות שיתואמו לציבור החרדי. כל העיסוק הפוליטי סביב נושא הגיוס הוא עיסוק שהמניעים לא קשורים לטובת העניין. לא אלה שטוענים שצריך לתת פטור גורף ולא את אלה שטוענים שצריך לעשות גיוס לכולם, שני הצדדים הקיצונים של המפה הפוליטית מנסים לגזור קופון פוליטי בלי לפתור את הבעיה".

לסיום מתייחס רוטמן לביקורת ברשתות החברתיות על נסיעותיו לקהילות היהודיות בארה"ב, "אני בין חברי הכנסת עם הנוכחות בראש טבלת הנוכחות בכנסת. גם כאן מדובר במשהו שמלווה על ידי התקשורת ואולי צייצניים בטוויטר אבל שולי לחלוטין. התקבלתי בהרבה מאוד מקומות גם בארה"ב אני חושב שהעיסוק ביחסי ישראל והתפוצות וישראל-ארה"ב הוא חשוב ובתקופה הזאת יותר חשוב.

ראינוראינו את יהדות ארה"ב שמתגייס בתרומות וכל מיני דרכים למען מדינת ישראל תמיד ועכשיו במלחמת חרבות ברזל יותר מתמיד, עכשיו יהודי התפוצות וארה"ב הם נמצאים במצוקה מאוד קשה, הם מותקפים וסובלים מאנטישמיות ואנחנו צריכים לעזור ולהושיט להם את היחד ולחזק את הקשרים ויש כאלה לצערי שהעין הרעה אצלם חזקה יותר מכל דבר אחר, בעבר היה טענה בגלל הרפורמה המשפטית, הרפורמה לא מקודמת ואנחנו במלחמה וכולנו מותקפים אבל יש כאלה אנשים ששנאתם אומנותם שממשיכים להדהד את השנאה אבל הם מיעוט קטן ולא הייתי מייחס לזה חשיבות רבה".