הסרטון בו מתועד יחיא סינוואר במנהרהצילום: דובר צה"ל

בעיתון "ניו יורק טיימס" פורסם היום (ראשון) כתבת פרופיל על רב המרצחים יחיא סינוואר שלפי גורמים אמריקנים, הוא אינו נמצא ברפיח, אלא נשאר במנהרות באזור ח'אן יונס.

בכתבה צוטטו גורמים ישראליים ואמריקניים שטענו בין היתר כי סינוואר הוא הגורם המרכזי שעומד מאחורי התנגדות חמאס לעסקה עד כה - כל עוד זו לא כוללת הפסקת אש מוחלטת. גורמים בחמאס הדגישו בפני העיתון את ההשפעה הרבה שיש לו על חמאס, אך ציינו כי הוא לא "המילה האחרונה".

סלאח א-דין אל-עוואוודה, פעיל חמאס שישב עם סינוואר בכלא הישראלי, אמר לעיתון: "אין החלטה שאפשר לבצע בלי הסכמה של סינוואר. הוא לא מנהיג רגיל, הוא אדם עוצמתי וארכיטקט של אירועים".

בהתאם למודיעין שבידי ארה"ב וישראל, סינוואר מוקף בחטופים שמשמשים כמגן אנושי בחאן יונס. בארצות הברית מעריכים שלישראל מודיעין טוב יותר לגבי מיקומו של סינוואר, ומציינים כי הם משתפים פעולה ומשתפים בכל מודיעין שיש ברשותם.

בהמשך הכתבה צויין כי יש קשיי תקשורת בין סינוואר לבין מנהיגי חמאס בחו"ל. גורמים טענו כי יש לכך קשר לתקיפות הנרחבות של ישראל ברצועה, שפגעו בתשתיות התקשורת שם. לדברי גורמים אמריקניים וגורמים בחמאס, לפעמים נדרש יום שלם כדי להעביר מסר כלשהו ויום נוסף כדי שסינוואר יקבל מסר בחזרה.

קציני מודיעין ישראלים ואמריקנים לניו יורק טיימס: "האסטרטגיה של סינוואר היא למשוך את המלחמה ככל הניתן - במטרה לשחוק את מעמדה הבין-לאומי של ישראל ולפגוע במערכת היחסים שלה עם ארה"ב".