מנכ"ל מרכז שטיינזלץ, הרב מני אבן ישראל, בנו של הרב עדין שטיינזלץ ז"ל, מתארח באולפן ערוץ 7 ומספר על עלייה דרמטית בכניסות לאתר המרכז מאז השבעה באוקטובר. מסתבר שלא רק אתרי חדשות חשים בשינוי ניכר בהתעניינות גולשים.

"מדובר בעליה דרמטית, פיק עצום", אומר הרב מני שטיינזלץ ומספר כי מכמה מאות אלפי מבקרים עלה המספר ל-2.3 מיליון. הפער ניכר גם במשך הזמן שהגולשים נשארים באתר כדי למצוא נושא כזה או אחר ללמוד אותו דרך האתר.

הצטרפו עכשיו ללימוד יומי באפליקציית מרכז שטיינזלץ - כל התורה בכף ידך

הסיבה לכך, סבור הרב שטיינזלץ נעוצה בחיפוש אחרי משמעות, מה שהוכח גם בהיסטוריה באירועים דרמטיים מעין אלה. פירושו של אביו, הרב שטיינזלץ ז"ל, על התלמוד "נותן חופש פעולה ולא מכריח לקיבעון מחשבתי מסוים. הוא מבקש לחשוב לבד, ליצור", אומר בנו ומזכיר את ההעדפה שנתן אביו לאפיקורס על פני עם הארץ. "עדיף ללמוד, עדיף לדעת ולשאול את השאלות ואחר כך להחליט איפה נמצאים ברמה הרוחנית".

"אנשים מחפשים חום ומקום להיות בו והפורטל הוא מקום טוב עם הרבה דברים", אומר הרב מני ומספר על הרחבתו של הפורטל בימים אלה על מנת לכלול בו תכנים רבים מכל תחום ביהדות. הדברים כוללים כמובן את פירוש שטיינזלץ על התלמוד, פירוש על המשנה, תנ"ך, רמב"ם ותניא, "חמשת עמודי היהדות", כהגדרתו.

בנוסף ישנם בפורטל סרטים של הרב שטיינזלץ ז"ל ובעתיד ייכללו בו גם מאמרים שכתב. "הוא השאיר כ-12,000 מאמרים משנות השישים ועד היום ואנחנו מתכוונים להעלות את רובם לאתר. הם עוסקים כמעט בכל נושא והכול יהיה זמין יחד עם תמונות, הערות, הלכה והכל נגיש".

בדבריו מזכיר הרב מני שטיינזלץ כי הרב משה פיינשטיין זצ"ל שהיה מהראשונים שנתנו הסכמה לפירושו על התלמוד, קבע שלא מדובר בחומר רק למתחילים אלא גם לתלמידי החכמים. הבנת השתלשלות הדברים והרקע ההיסטורי שלהם נותנת גם לתלמידי החכמים פרספקטיבה המסייעת להם בלימוד עצמו. "נכון שעדיף ללמוד גמרא בלי תוספות ולהשקיע בזה, אבל התוספות של הריאליה, המפות והתוספות, עוזרות לכל אדם להתקדם צעד ועוד צעד", הוא אומר.

הצטרפו עכשיו ללימוד יומי באפליקציית מרכז שטיינזלץ

הרב מני שטיינזלץ מציין את ההבדל בין הפרשנויות שנתן אביו לעמודי היהדות השונים. בעוד המשנה מבוארת מאוד עם אלפי תמונות נלוות מסייעות, הרי שבתנ"ך קולו ודברו כמעט נעלם ואינו נשמע בפרשנות, כהגדרתו, ועם זאת ניתן למצוא דרך הסברה סדורה המסייעת ללומד ומדריכה אותו.

הפורטל של מרכז שטיינזלץ מאפשר לימוד קבוע ויומיומי ב-12 דרכים שונות, דף יומי, משנה יומית, תנ"ך יומי ועוד בווריאציות שונות על מנת לאפשר למי שמעוניין גם בשתי דקות ביום לייצר לעצמו לימוד קבוע וסדור. אביו, הרב שטיינזלץ ז"ל היה אדם שאין לו זמן והכלל שהעביר לבנו היה שבכל רגע פנוי פתח ספר ותלמד. זה קשה ומאתגר יותר מהפיתוי הנוח של צפיית בינג' בסדרת נטפליקס, וממש משום כך היה חשוב לערוך את תכנית הלימוד באופן מעניין ומושך עם אמצעים, צבעים, מפות וכיוצא באלה.

"צריך לראות שהתורה היא דבר נוח טוב ומתוק. זה מה שאבא תמיד רצה, זה גם מה שכל יהודי רוצה, שאדם ילמד גם כשלא רואים אותו. עם האפליקציה רק אתה נמצא ואת יודע מתי אתה לומד ואם אתה לומד. אדם הוא שיחליט לעשות משהו בשביל עצמו ולהשקיע שתי דקות בלימוד שיכולות לשנות את כל היום מתוך ההכוונה והכיוון שהם נותנות".

הצטרפו עכשיו ללימוד יומי באפליקציית מרכז שטיינזלץ